Alternatíva 2018 – A struktúrán kívüli színházak seregszemléje Dunaszerdahelyen
Október 2. és 4. között zajlik az a színházi fesztivál Dunaszerdahelyen, amely a struktúrán kívüli állandó színházi társulatok képviselőinek ad teret. A színházi szemle a Csaplár Benedek Városi Művelődési Központban, illetve az NFG klubban kerül megrendezésre. Az Alternatíva 2018 programjában nemcsak színházi előadások, de szakmai beszélgetések és könyvbemutató is helyet kapott.
Az Alternatíva 2018 seregszemlét első alkalommal rendezték meg és az Ad Valorem, valamint a Dialóg nonprofit szervezetek kezdeményezésére jött létre, mondta el a Ma7-nek Varga Emese, dramaturg, a rendezvény szervezője.
„Keresztmetszetet kapunk arról, hogy a szlovákiai magyar színházi kultúrán belül mit jelent az, hogy alternatív színház. Nyilván nem annyira formailag áttörő dolgokról van szó, mint a magyarországi színházak esetében, bár ott is vannak olyan, alternatívnak számító előadások, amik nem formailag érdekesek, hanem gondolatilag vagy az alkotók szempontjából.”
Varga Emese hozzátette, hogy ez a kezdeményezés egyben egy helyzetfelmérés is, hogy milyen a közönség érdeklődése, van-e egyáltalán igény egy ilyen jellegű rendezvényre. „Ez egy picike közeg, két kőszínházunk van. Kérdés, hogy ez mellett kialakul-e, ki tud-e alakulni és milyen formában egy ilyen alternatív színházi közösség. A szakmai beszélgetésen is éppen erre keressük a választ.”
A szlovákiai magyar alternatív, struktúrán kívüli színházak sokféleségét is szeretnék megmutatni a seregszemlén. „Az És?! Színház például amatőr színházból vált közösségi színházzá. A Dialóg két éve indult, a szlovákiai magyar dráma ügyét karolja föl. A Csavar Színház már több mint tíz éve működik és járja a saját útját. A Vekker Műhely szintén pár éve indult és inkább a tantermi színházzal foglalkozik. Ez mind-mind megmutatkozik ezen a fesztiválon, és remélem, hogy ez nem az utolsó alkalom, lesz még lehetőség arra, hogy így összefogjuk, összeszedjük ezeket a csoportokat ilyen formában.” – mondta a szervező.
A rendhagyó színházi fesztivált Jakubecz László színművész Cseh Tamás - Bereményi Géza - Soóky László Azonos esőben való létezés című pódiumjátéka nyitotta meg. A régi „érzelem-emlékeket” felélesztő, ezeket újra gondoltató előadás lebilincselően hatott a nézőkre. Vajon az előadóra milyen hatással van ez az összeállítás és miről is szól valójában, kérdeztük magától a művésztől.
„Mikor először találkoztam a szöveggel, volt jó pár este, mikor ültem felette és gondolkodtam, miről is szólnak ezek a szövegek, amelyek valójában a Cseh Tamás dalokat vezetik fel, illetve tágítják ki valamilyen értelemben. Az értelmezés során annyiban maradtam, hogy talán nem kell mindent racionális ésszel akarni felfogni, hanem valamilyen módon át kell engedni magamat ezeknek a hangulatoknak.” – válaszolta Jakubecz László.
„A szövegek a múlt rendszer, a kommunizmus hangulatát igyekeznek közvetíteni, amikor szinte megállt az idő. A tehetetlenség érzését, amikor bármit bárhogyan igyekszik az ember csinálni, igazából sosem nyerhet. Amikor csak egyetlen megfelelő kiállás van, hogy nem állsz be oda, ahova mindenáron szeretnék. Ez az összeállítás ma is időszerű, mert a mai korban is vannak hasonló törekvések, amik azt próbálják elérni, hogy az ember úgy akarjon látni, ahogy szeretnék, hogy lásson, és úgy akarjon gondolkodni, ahogy azt előírják.” – magyarázta és hozzátette, a darab rávilágít arra, hogy mindig van rá lehetőség, hogy az ember kiálljon a sorból - még ha csak egy nagyon vékony ösvény marad is -, hogy megmaradjon normálisnak, megmaradjon embernek. „Ne másoknak akarjon megfelelni, ne kifelé akarjon megnyilatkozni, mert ott úgysincs nagyon esélye a győzelemre. Belül azonban van egy lehetőség, hogy elmélyedjen és elgondolkodjon a dolgokról. Cseh Tamás és Bereményi Géza dalai bizonyos hangulatokat közvetítenek, ahogyan Soóky László szövegei is, és ezeknek a hangulatoknak az átadása mindenképpen egy felszabadító érzés.”
A színházi szemle első napján került sor Soóky László Meg a Sátán meg én drámakötetének bemutatójára is. A könyvet Forgács Miklós dramaturg, rendező mutatta be, a közeghez illő, kissé rendhagyó módon. „A drámák érdekessége, hogy Soóky tulajdonképpen egy ómódi szerző, mégis hihetetlenül szólnak ezek a darabok, közvetve vagy közvetlenül, a mai korról is. Nemcsak arról a korról, amihez érzékek krónikásaként szegődött Soóky László, tehát az elmúlt csehszlovákiai magyar száz évről, hanem erről a mi, mai, megfoghatatlan különös korunkról. Bármennyire is Soókyt látszólag nem ezek a problémák érdeklik, a szövegei formájában és a gondolkodásmódjában valamit mélyen visszatükröz ebből az életérzésből és ebből a létformából, amit mi örömmel, néha kínnal, de mindennap tapasztalunk.”
A könyvbemutató után színpadra került Soóky László Az önmagát mosdató szerecsen című műve az És?! Színház előadásában. A fesztivál második napja szakmai megbeszéléssel kezdődött, amelyen az addig bemutatott előadásokat vitatták meg, majd egy újabb Soóky darab, Egy disznótor pontos leírása következett Lajos András, a Dialóg művészének tolmácsolásában. A délután kerekasztalbeszélgetéssel indult az alternatív színházak lehetőségeiről, helyzetéről, jövőképéről. A beszélgetésen többek közt részt vett Rigó Konrád kulturális államtitkár, valamint Forgács Miklós, a kassai Thália Színház dramaturgja is.
Szerda délután öttől az NFG klubban Márai Sándor Kassai őrjárat című művét Havasi Péter adta elő, majd a VMK nagyszínpadán este héttől mutatja be a Csavar Színház Ingmar Bergman Jelenetek egy házasságból című drámáját.
Az Alternatíva 2018 zárónapján, csütörtökön két előadást láthatnak az érdeklődők. Délelőtt tíz órakor a VMK 101-es termében a Vekker Műhely Ne csukd be a szemed! című produkcióját, délután háromtól pedig a nagyszínpadon a pécsi Escargo Hajója csoport Maros András Büntető című művét mutatja be.