Vasarely regényes évszázada
A múlt évben látott napvilágot a Prae Kiadó gondozásában és Vígh Árpád fordításában a Victor Vasarelyről, az op-art legjelentősebb alkotójáról írt életrajzi kötet. A könyv szerzője Vasarely egyetlen unokája, Pierre Vasarely és újságíró barátja, Philippe Dana.
A regényes életrajzból kiderül, honnan indult a pécsi születésű mester, aki gyerekkorát Pöstyénben, a tanulóéveit pedig Budapesten töltötte, végül 24 évesen Franciaországban telepedett le.
A történet az egész XX. századon átível, hála Victor Vasarely hosszú életének, aki 1906-ban látta meg a napvilágot, és 91. életévében adta vissza lelkét a teremtőnek. A regény végigkíséri a nagyszülők, Győző és Klára életét, hogyan jutottak el gyerekkoruktól életük lezárásáig, a szegénységtől a gazdagságig, az ismeretlenségből a világhírnévig, azt sem hallgatva el, hogy nagyapja nem volt mindig a hűség mintaképe házasságában.
Megismerjük a könyvből a mester családját, művészetének periódusait, Denise René galériáját, azt, hogyan válik Vasarely szenvedélyévé az optikai művészet. Szóba kerül fiatalabb fia, Jean-Pierre Vasarely, akit művésznevén Yvaral Vasarelyként tartanak számon, és ugyancsak képzőművészettel foglalkozott, ugyanakkor érdeklődött a filmművészet iránt is.
Képet kapunk arról is, hogy a második világháború után hogyan változik meg Párizs művészetekben betöltött szerepe, hogyan erősödik meg a művészvilágban Amerika vonzereje.
Szó esik Victor Vasarely kiállításairól, sikereiről, elismeréseiről, arról, hogyan próbálja a művészetet az egyszerű emberek életéhez közelebb hozni, illetve Pécsett és Budapesten is nyílik múzeuma, amelyek indításához számos művet ajándékoz. Végül megismerhetjük, milyen kapcsolat fűzi kortárs művésztársaihoz, de a családon belül kialakuló konfliktusok sem számítanak tabunak.
Aki kíváncsi a ”retina varázslójaként és hóhéraként” is emlegetett magyar származású művész életútjára, művészetére, annak csak ajánlani tudjuk ezt a rendkívül szórakoztató regényt.