Tichy Kálmán – festőművész és grafikus
Az idén Tichy Kálmán Emlékévet tartanak Rozsnyón. Ennek része egy előadás-sorozat, melynek utolsó rendezvényeként Edita Kušnierová művészettörténész tartott előadást Tichy Kálmán – festőművész és grafikus címmel.
Tichy Kálmán festő, grafikus, író, néprajzkutató 1888. október 31-én született Rozsnyón. Münchenben Hollósy Simon szabadiskolájában (1906), majd 1907-11-ben a budapesti Képzőművészeti Főiskolán tanult, grafikatanára Olgyai Viktor volt. Első grafikáit már főiskolás korában kiállították, ekkor jelentek meg első írásai is a Rozsnyói Híradóban, 1915-től a Budapest című napilap regényét (Erinnis) közölte folytatásokban. 1923-27-ben a Sajó Vidék szerkesztője, majd a Prágai Magyar Hírlap munkatársa volt. 1927-ben jelent meg A négy évszak című önálló kötete saját illusztrációival.
1930-ban a Rozsnyói Városi Múzeum vezetője, majd 1934-től a Szlovák–Magyar Kultúregyesület gömöri körzetének titkára lett. A pozsonyi Magyar Néplapban és a Magyar Minervában jelentek meg írásai. 1935-ben közreadta Pelsőc monográfiája (Philiceumtól Pelsőcig). Néprajzi kutatással és gyűjtéssel is foglalkozott, anyagát a Néprajzi Múzeum adattára őrzi. Feldolgozta Pákh Albert levéltári hagyatékát. 1938-1945 között a Napkelet, a Pásztortűz, a Tükör, a Búvár, a Forrás, az Új Magyar Múzeum közölte írásait. A Magyar Képzőművészek és Iparművészek Egyesülete (KÉVE) tagjaként (1910-45) sorra jelentek meg képzőművészeti alkotásai.
A Rozsnyói Városi Múzeum egykori igazgatója tiszteletére a 2018-as esztendőt Rozsnyón Tichy Kálmán Emlékévvé nyilvánították. Ennek keretében a városban előadás-sorozatot tartanak, emlékhelyet alakítanak ki és emléktáblát avatnak, kiállítást rendeznek, illetve nemzetközi konferenciát tartanak a város híres szülötte emlékére. Június 7-én az előadás-sorozat utolsó, hatodik rendezvényeként Edita Kušnierová művészettörténész tartott előadást Tichy Kálmán – festőművész és grafikus címmel.
Edita Kušnierová előadása elején kitért Tichy Kálmán bátyjának, Gyulának az alkotásaira is. Kezdetben leginkább a szecesszió két nagy alakjának, Gustav Klimtnek és Alfons Muchának a munkássága hatott, később Rembrandt és Dürer grafikái ejtették rabul. Különböző technikákkal alkotott, az olajfestményektől kezdve grafikái, rajzai, illusztrációi és metszetei maradtak ránk. Tichy Gyula, aki elsősorban grafikusként volt jelentős, fiatalon elhunyt.
Tichy Kálmán művészeti szempontból bátyja hatása alatt nőtt fel. Azonban nem csak alkotásaikban – legalábbis Kálmán fiatalkori alkotásaiban – merül ki a hasonlóság. Mint a művészettörténész megjegyezte, a két testvér annyira hasonlított egymásra, hogy sok képen csak az alapján lehet őket megkülönböztetni, Gyula balkezes volt, Kálmán pedig jobbkezes. Ezt több fényképpel, illetve a testvéreket alkotás közben ábrázoló önarcképpel is illusztrálta.
Tichy Kálmán több külföldi tanulmányút után, az első világháborút követően hazatért Rozsnyóra, bekapcsolódott a kulturális életbe, később a múzeum igazgatójává nevezték ki. Emellett járta a vidéket, fényképezte és rajzolta a népi építészet remekeit, jelentős néprajzi gyűjtést is végzett. Mindezen tevékenysége ellenére sorra születtek alkotásai, elsősorban szecessziós hatásokat mutató grafikái. Emellett szép számmal készültek festményei, rézmetszetei és rézkarcai is. Alkotásai témájaként nagyon sokszor felbukkan a rozsnyói őrtorony, illetve a város utcái, épületei. Kiváló portrékat is készített.
Edita Kušnierová megemlítette, hogy a nagytarcsai evangélikus templom szárnyas oltárán látható festmények egy részét is Tichy Kálmán készítette. A művész azt ábrázolta, hogy Bábel elszigetelte egymástól a népeket. Mégpedig szó szerint. Egy-egy szigeten kapnak helyet az ókori görögök, az arabok, a zsidók és a világ legkülönbözőbb nemzetségei. Még a nagytarcsai népviseletet is megfestette, egy külön szigeten. Érdekesség, hogy a festmény hátterében a modernebb kor, egy autó is helyet kapott – magyarázta.
Végezetül a művészettörténész bemutatott négy portrét, két fényképet és két önarcképet. Mint elmondta, ezek alapján készül az az emléktábla, amelyet augusztus elsején avatnak majd fel a Rozsnyói Bányászati Múzeum igazgatósági épületének falán.
Ezzel azonban nem ér véget a Tichy Kálmán Emlékév, az emléktábla-avatás mellett kiállítással és október 23-24-én egy nemzetközi konferenciával is tisztelegnek a város híres szülötte előtt, valamint felújítják a rozsnyói temetőben Tichy Gyula síremlékét, amelyet öccse, Kálmán tervezett.