2019. január 23., 09:54

Sikeresek a losonci Nógrádi Múzeum és Galéria pályázatai

A losonci Nógrádi Múzeum és Galéria pályázati tevékenysége rendkívül gazdagnak mondható. Az intézmény munkatársai a tavalyi évben 11 pályázatot nyújtottak be a Művészetet Támogató Alaphoz (Fond na podporu umenia), és ezek közül mind nyertesnek bizonyult.

nmg1.jpg
Galéria
+6 kép a galériában
Fotó: Nógrádi Múzeum és Galéria

A sikeres pályázatoknak köszönhetően a Nógrádi Múzeum és Galéria a tavalyi évben számos érdekes projektet tudott megvalósítani. Az anyagi támogatásnak köszönhetően napközis tábort szerveztek, rendezvényeket bonyolítottak, bővült a múzeum és galéria gyűjteményi állománya, de kiadványokkal is népszerűsítették az intézményt. Németh Bozó Andrea, az intézmény művészettörténésze a galéria pályázatairól tájékoztatott.

„Megemlíteném a közelmúltban, 2016-17-ben lezajlott, Gyurkovits Ferenc festőművész halálának 140. évfordulója alkalmából megvalósított pályázat-sorozatot, amelyben az itt megrendezett, de azóta már több helyen is bemutatott életmű kiállításra, az életét és munkásságát feldolgozó kiadványra, a NMG-ben őrzött alkotásainak kibővítésére, valamint két kép – egy önarckép és a Losonc 1949-es felégetéséhez kapcsolódó Holtak kiásása c. nagyméretű történelmi vásznának restaurálására fókuszáltunk."

A Losonc - Kálnó Nemzetközi Kerámia Szimpózium évente ismétlődő rendezvény, mely szlovákiai viszonylatban egyedülálló. 1989-től rendszeresen megrendezték, tavaly a jubileumi 30. évfolyamához érkeztek. „A szimpóziumon készült munkákból minden évben néhány a Nógrádi Múzeum és Galéria gyűjteményét gyarapítja, amely ennek köszönhetően egy szlovákiai viszonylatban egyedülálló kortárs kerámiagyűjteményt tudhat magáénak. A jeles évforduló alkalmából kiadvánnyal is népszerűsítettük ezt a gyűjteményt, mely reprezentatív válogatást mutat be az itt őrzött alkotásokból. 1983-tól három évente rendszeresen megrendezzük az Akvarell Triennálé nemzetközi versenyszemlét is, melynek egyre növekvő akvarell-kollekcióját 2017-ben pályázati forrásokból újabb kortárs vízfestményekkel gazdagította az intézmény. A tavalyi évben, részben FPU-s pályázatnak köszönhetően is, nemcsak múltbéli nógrádi művészektől, hanem jó néhány kortárs nógrádi művésztől is szép számban sikerült műveket vásárolnunk”- tette hozzá Andrea.

Štefan Chrastina, az intézmény történésze portálunknak elmondta: a losonci Nógrádi Múzeum és Galéria abban különbözik más helyi és környékbeli intézményektől, hogy nagy hangsúlyt fektet a nógrádi üveg és zománcgyártás történetének dokumentálására, a gyűjtemény gyarapítására.

„A pályázatoknak köszönhetően négy év alatt 1254 üvegterméket és üveggyártásra vonatkozó dokumentumot sikerült beszereznünk Nógrádból és a környékről. 2018-ban, egy újabb sikeres projektnek köszönhetően, ez a szám elérte az 1300-at”- nyilatkozta. A legnagyobb büszkeség, hogy az intézménynek mintegy 760 darab, 1916-ból származó eredeti üvegterméket sikerült megmentenie a poltári mintadarabokból. „Ezt a munkát a Szlovák Nemzeti Múzeum, a Szlovák Köztársaság Műemlékvédelmi Hivatala és a „Pamiatky a múzeá” szakmai lap szerkesztősége az Év Akvizíciója díjjal jutalmazta. A gyűjtemény különlegessége a nagyszámú tárgyi hagyatékban, a helyi jellegben, és az eredetiségben rejlik. Ugyanis Poltáron készültek és egyenesen a gyártótól kerültek hozzánk. Ismerjük az eredetét, rajtuk van a mintaszám”- közölte Chrastina.

Fotó:  Nógrádi Múzeum és Galéria

Michaela Škodová, a Nógrádi múzeum és galéria igazgatóhelyettese és etnológusa a további sikeres pályázatokról számolt be. „Tavaly félnapos nappali tábort szerveztünk Kerámia Napok címen, amit a nagy sikerre való tekintettel idén is folytatni szeretnénk, de már két időpontban. Az egyikre a kezdőket, a másikra a haladókat várjuk. A tábor ideje alatt a résztvevők elsajátíthatják az agyagozás technikáját. Megemlíteném továbbá az Üljön le, kérem! című kiállítást, mely jelenleg is tart. A tudományos kutatás és prezentációs tevékenység keretében került sor a Lešť, Turie Pole és Horný Tisovník hagyományos népi kultúrájával foglalkozó néprajzi kutatásra, mely a hagyományos népviselet bemutatására fókuszál. Pályázati forrásból sikerült a restaurátori műhelyt egy mobil szellőzőberendezéssel felszerelni, és restauráltatni egy 19. századbeli ruhaneműt. Az akvizíció keretében a múzeum és a galéria megvásárolta Ábelfalva (Ábelová) község hagyományos népviseleti gyűjteményének darabjait, valamint támogatást kaptunk a műhely felszerelésére, berendezésére”- közölte Škodová.

Az említett rendezvények és projektek legfőbb támogatója a Művészetet Támogató Alap. Besztercebánya megye anyagi támogatásának köszönhetően pedig az intézménynek a tavalyi évben is sikerült számos új látnivalót, interaktív eseményt és kiállítást kínálni a látogatóknak, valamint értékes darabokkal gyarapítani a gyűjteményt.

Idén sok egyéb mellett, kiállítás és workshop keretében felelevenítik a csipkeverést, valamint Csontváry halálának 100. évfordulójáról, a festő nógrádi kapcsolatairól szeretnének kiállítással megemlékezni.

nmg6.jpg
Galéria
+6 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.