2018. május 20., 10:15

Rendhagyó tárlatvezetés Betlérben

Színes program, egyebek mellett emléktábla-avatás, élő zene, rendhagyó tárlatvezetés és tűzijáték várta azokat, akik május 19-én, a Múzeumok Éjszakáján ellátogattak a betléri kastélyba.

img_4376.jpg
Galéria
+24 kép a galériában
Fotó: Fábián Gergő

Az idei Múzeumok Éjszakája Betlérben a kastély hőseiről szólt, vagyis azokról, akiknek köszönhetően – a mai Szlovákia területén egyedüliként – megmaradt a nemesi kastély eredeti berendezése, gyűjteménye.

Délelőtt kreatív műhely nyílt a kastély mellett, délután pedig felavatták Štefan Havlík evangélikus lelkész emléktábláját. Neki köszönhető, hogy a második világháború végét követően eredeti állapotában megmaradt a krasznahorkai vár, a betléri kastély és a krasznahorkaváraljai mauzóleum.

Barczi Gyula, a Szlovák Nemzeti Múzeum – Betléri Múzeum igazgatója beszédében úgy fogalmazott, az emléktábla felavatásával egy olyan egyén megpróbáltatásait tisztelik meg, aki mindent megtett a nemes cél érdekében.

Fotó:  Fábián Gergő

„Štefan Havlík talán azt hihette, hogy nem érte el a célját, hisz korlátozták tevékenységét, nem hallgatták meg, végül pedig börtönbe vetették. Nem alkothatott viszont olyan komplex képet, mint mi tehetjük ma. Mi már látjuk, mit tett, és látjuk akadályokkal teli útját a haladás, a szépség és egy jobb ország felé. Elmondhatjuk, hogy ez nem volt kevés” – mondta.

Mint elhangzott, a Štefan Havlík elleni vádemelés valótlanságokon alapult, ezért a múzeum kurátorai, Bányász Katalin és Máté Tímea próbált fényt deríteni az igazságra. Máté Tímea ismertette az evangélikus lelkész tevékenységét, amely tíz év után Betlérben azzal ért véget, hogy nemzeti vagyon elrablásával vádolták.

Hangsúlyozta, a bírósági eljárás előtti, alatti és utáni lépések arra utalnak, hogy kirakatperrel állunk szemben, mint mondta, Havlík tüske lehetett azok szemében, akik meg akarták kaparintani az Andrássyak hagyatékát. A lelkész végül hat és fél évet töltött különböző börtönökben, 1957-ben feltételesen szabadlábra helyezték.

A rendezvény folytatásában Viola Fronková ismertette Havlík lelki életét, majd a lelkész fia szólt az egybegyűltekhez. Ifj. Štefan Havlík úgy fogalmazott, a család megnyugvással fogadja, hogy hosszú idő után napvilágra került az igazság édesapja tetteiről, amelyek jelentőségét és hatásait ma már az egész társadalom látja. „Erre a pillanatra 66 éve várunk, ezért ez a megemlékezés és az emléktábla elhelyezése erős érzelmeket kelt” – mondta.

Az emléktábla-avatáson részt vett Štefan Havlík családja, gyermekei és unokái. Az emléktáblát a lelkész lánya leplezte le.

Fotó:  Fábián Gergő

A Múzeumok Éjszakája programsorozat a délutáni órákban is folytatódott, előbb egy beszélgetést tartottak a múzeum kurátoraival, majd Marek Lacko és Tomáš Sučík adott szabadtéri koncertet. 18 órától a hagyományos tárlatvezetés mellett rendhagyó, a múzeum kurátorai által vezetett kastélylátogatáson vehettek részt az érdeklődők.

Az utóbbi során a kastélyban olyan útvonalat járhattak be, olyan termekbe nyerhettek betekintést, amelyek a hagyományos tárlatvezetések alatt zárva maradnak előttük. A hangulatos –időnként sötét folyosók bejárásával, szűk, eredetileg a cselédség által használt csigalépcsők megmászásával tarkított – látogatás során kiemelt figyelmet kaptak azok, akiknek köszönhetően ma is eredeti formájában látható a csodálatos kastély.

Köztük Günther-Mayer Erzsébet, aki az ötvenes évek első felében nehéz körülmények között hatalmas és fontos munkát végzett el a betléri kastély és a krasznahorkai vár gyűjteményének katalogizálásával. A látogatók számos érdekes történetet hallhattak, s a becslések szerint 15-20 ezer kötetes könyvtárban közelről is megcsodálhattak néhány könyvritkaságot.

A programot végül tűzijáték zárta.

img_4376.jpg
Galéria
+24 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.