Mítosz–Hit–História – KÉPEKKEL
Ezzel a címmel nyílt meg pénteken a dunaszerdahelyi Kortárs Galériában Lipcsey György Munkácsy-díjas szobrászművész 70. születésnapjára megrendezett életmű-kiállítás. Az alkotó jubileuma kapcsán egy kötet is napvilágot látott.
A megjelenteket Iván Péter a Csaplár Benedek Városi Művelődési Központ igazgatója köszöntötte a galéria idei első tárlatmegnyitóján, majd átadta a szót Lóska Lajos művészettörténésznek, aki kifejtette, hogy Lipcsey György kiállítása nem szokványos, mert nem a legújabb műveit vonultatja fel, és nem is gyűjteményes, hanem tematikus, ugyanis a Hodossy Gyula révén megjelent Mítosz–Hit–História című kötet alapján került megrendezésre. Lóska szerint a kollekció összeállításából kiderül, hogy a szobrászt nemcsak a formai problémák foglalkoztatják, hanem a napjainkat agresszíven átalakítani, megváltoztatni akaró ideológia ellen is igyekszik a művészet erejével fellépni.
Lóska megemlítette, hogy
1987-től a Szlovák Képzőművészeti Stúdió, 2000-től a Magyar Szobrász Társaság tagja, 2006 és 2010 között a Kortárs Magyar Galéria alapítvány kuratóriumának elnöke. 1998-ban Dunaszerdahelyen létrehozta a 2013-ig működő Art-Ma Galériát. A galéria vezetője bátran felvállalta a különböző kultúrák közötti közvetítő szerepet, a jó értelemben vett regionalitást, a helyi értékek megismerését, és felismerve azt a tényt, hogy csak az egymástól eltérő régiók művészetéből alakulhat ki az egyetemes művészet, fejtette ki a méltató, aki szerint a tárlaton kiállított alkotások a görög-római hagyományok, a keresztény vallás, és a nemzeti tradíció fontosságát hirdetik. A kollekció első részében mítoszokat megjelenítő kis bronzok és sok más szobor található, a hit címszó alatt mindenekelőtt bibliai történetek, illetve plasztikák, míg a história címmel jelölt alkotások a közelmúltunk eseményeire utalnak.
Hodossy Gyula szerint ez a kiállításmegnyitó egy nagy ünnep, hiszen ritka dolog az, amikor olyan emberek gyűlnek össze, akik egyrészt biztosan szeretik a képzőművészetet, másrészt biztosan kedvelik Lipcsey Györgyöt, harmadrészt pedig szinte biztos, hogy szeretik azt a fajta művészetet, amelyet ő képvisel. Leszögezte, hogy a dunaszerdahelyiek nemcsak egyik napról a másikra döntötték el, hogy művészetkedvelők lesznek, hanem itt ennek komoly tradíciója van, ez tehát egy folytonos „történet”.
fogalmazott a SZMÍT elnöke.
Dr. Hájos Zoltán, Dunaszerdahelyt polgármestere leszögezte, megtisztelésnek érzi, hogy az alkotó több évtizedes munkájának kiváló eredményeit mutatja meg, miközben látja, hogy sok jó ember érkezett megtisztelni Lipcsey Györgyöt azzal, hogy eljött a tárlatmegnyitóra. Ezek az emberek nem pusztán azért jöttek el, hogy kezet rázzanak a 70. születésnapját ünneplő alkotóval, hanem azért is, hogy akár ismételten is gyönyörködni tudjanak azokban a kiváló alkotásokban, amiket a művész létrehozott.
Lipcsey György kiállítása két hónapon át megtekinthető a Vermes-villa kiállítótermeiben.