Vízre írt jelek – KÉPEKKEL
A dunaszerdahelyi Csallóközi Múzeumban a napokban került sor Méry Beáta képzőművész ünnepélyes kiállításmegnyitójára. A tárlat december elsejéig tekinthető meg.
A kiállítást az ősi elemekből táplálkozó folk zenét játszó somorjai Varkocs zenekar vezette fel csallóközi improvizációjával, majd az intézmény igazgatója, Nagy Iván lépett a mikrofonhoz. Mint említette, a megnyitó előtt csak néhány szót váltottak egymással, de úgy látja, hogy fél szavakból is megértik egymást, ugyanis hasonlóan látják a világot és valamiképpen hasonló dolgot keresnek az életben. Ezért különös megtisztelésnek érzi, hogy az alkotó eljött a múzeumba kiállítani az alkotásait, s hogy művészi világnézetét nagyon szépen és izgalmasan tudja kifejezni.
Méry Beáta képzőművészt és munkásságát Horváth László somorjai pedagóus méltatta, aki mondandóját egy Pilinszky-idézettel kezdte: „Visszafogad az ősi rend, kikönyöklök a szeles csillagokra”.
– hangsúlyozta Horváth. Mint mondta, ennek a körforgásnak éppúgy részese a modern kor kulisszái között élő ember, mint az előttünk járó, mert az egésznek éppúgy részesei vagyunk mi is. Az alkotó, művészetével létünk és nemlétünk legelemibb titkaiba avat be minket, épp ezért befogadóként sem maradhatunk iránta közömbösek.
Horváth László kiemelte, hogy Méry Beáta részletgazdag alkotásaiban hangsúlyosan megjelenik a kútfők sokasága, hiszen nála a magyar hiedelemvilág és népművészet elemei mellett tökéletesen megfér például a marokkói szőttesek világa, vagy az indonéz kultúra ezernyi tónusa, az ókori és a középkori mellett a modern egzisztencia, de a kereszténység mellett a buddhizmus életbölcsessége is. A művésznő, saját bevallása szerint is, mindenben a közöset, a metszéspontot keresi, így Horváth szerint
Végezetül egy személyes megjegyzés: Méry Beáta kétdimenziós alkotásai akár gobelinként is remekül érvényesülnének, ugyanis a képzőművész stílusa, a vibráló színek és struktúrák szinte kívánják ezt a technikát. Itt jutott eszembe Nagy József, aki sokszor hasonló témájú, remek faliszőnyegeket készített, s akinek munkái nem is olyan régen épp a Csallóközi Múzeum kiállítótermében voltak megtekinthetők.