2018. december 12., 18:20

Magyar emlékek nyomában: Magyar emlékmű, magyar foglyok – Dachau

München közelében, Dachauban létesítették Németországban a nácik első koncentrációs táborukat. Ez a láger 1933-at követően kiképző központként is szolgált: más, hasonló feladatokra létesített táborok személyzete ott sajátította el a kínzás és az ölés alapjait. Falai között a politikai rabok – németek és más nemzetiségűek – mellett hadifoglyokat (mindenekelőtt oroszokat), továbbá származásuk miatt odahurcolt embereket (zsidókat, cigányokat) őriztek, gyötörtek és öltek meg.

Dachau
Galéria
+3 kép a galériában
Fotó: Vágó István

Az összesen mintegy 200 ezer rabból 43 ezer nem élte meg az amerikai csapatok 1945. április 29-i bevonulását (amelyet fogolylázadás is megelőzött). Az egyetemes, de különösen a német történelem legsötétebb évei áldozatainak emlékét modern felfogású szoborcsoport őrzi a múzeummá alakított táborban.

A szögesdróton függő csontvázak stilizált bronz-ábrázolása Glid Nándor, 1924-ben Szabadkán született szobrászművész alkotása. Szülei az auschwitzi lágerben lelték halálukat, ő maga a 40-es években részt vett a jugoszláv partizánmozgalomban, majd a háborút követően számos hazai és külföldi emlékművet alkotott, vagy működött közre ezek megszületésében. Így nyerte el a megbízatást a dachaui szoborra is, amely 2005 óta szolgál mementóként bajor földön és azon túl is. 

A múzeum nemcsak általában őrzi az ott szenvedett és meghalt rabok emlékét, hanem számos egyéni tragédia áldozatának is látható falai között fényképe, emléktáblája, köztük magyaroké is.

Fotó:  Vágó István

Döme Piroska, a magyar kommunista mozgalom régi harcosa ugyancsak megjárta ezt a lágert, onnan vitték tovább számos társnőjével együtt Ravensbrückbe. A veterán asszony szoros kapcsolatokat ápolt a bányászszakszervezet tatabányai csoportjával, s nem utolsósorban az ő kezdeményezésére helyeztek el a múzeum falán emléktáblát a magyar bányászmártírok tiszteletére. Erről Döme Piroska így írt emlékirataiban: „…Azoknak a magyaroknak az emlékére – többségük politikai fogoly volt –, akik koncentrációs táborba kerültek, Tatabányán 2003-ban már tartottak egy egész napos emlékülést… Kiderült, hogy 872 politikai fogoly érkezett (1944.) november 11-én csak a dachaui táborba. Ezek nem biztos, hogy mind kommunisták voltak...csak annyi, hogy mind a háború ellen voltak. Szeretnék családonként szétszedni, kikutatni, hogy mi történt velük, és mindenhol egy megemlékezést tartani a tábor felszabadulásának a 60. évfordulójára. A Tatabányai Hagyományápoló Kör eljutott Dachauba, ez megvan filmen.”

Dachau
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.