Luzsicza Lajos születésének centenáriuma Érsekújvárott - KÉPGALÉRIÁVAL
Nagyszabású ünnepi esttel és kiállítással emlékeztek Érsekújvárban a város szülöttjére, Luzsicza Lajos Munkácsy-díjas festőművészre, születésének 100. évfordulóján. A megemlékezés a Vunar Galéria és a Luzsicza Lajos Emlékbizottság szervezésében valósult meg.
A zsúfolásig megtelt Vunar Galériában a résztvevőket Gémesi Julianna galériavezető köszöntötte. Elmondta, a megemlékezést Luzsicza Lajos szellemisége és Érsekújvár iránti határtalan szeretete és ragaszkodása motiválta.
Luzsicza Lajosra barátja Strba Sándor érsekújvári helytörténész emlékezett és rámutatott, egyszerre volt lokálpatrióta, festő és író.
A lokálpatrióta: Strba úr felidézte, Luzsicza Lajost mély, lélekbeli kötődés fűzte szülővárosához, ahol nevelkedett, iskolába járt, érettségizett, ahol először ihlették meg a természet szépségei. Budapestre kerülése után is gyakran hazalátogatott és ilyenkor se vége, se hossza nem volt kérdéseinek. Nevéhez fűződik az Érsekújvári Magyar Ifjúságért Alapítvány létrehozása 1992-ben, a tehetséges diákok támogatására. Budapestről Érsekújvárba hozatta a Kassák-hagyaték egy részét, a Borsos Miklós alkotta bronz Kassák-mellszobor másolatának ajándékozását is kezdeményezte. Kötődéséről maga a művész így vallott: „Érdekes dolog ez az „újváriasság”. Nekem már mániámmá vált, hogy minden eszközzel hozzájáruljak ahhoz, hogy Szlovákiában Érsekújvár legyen az első, ahol a nemzetiségi béke szép vonása, a tolerancia jelen van.”
Az író: nem csak az ecset művésze volt, jól bánt a tollal is. Nagyszerű emlékezőtehetsége, szülővárosa iránti gyermekien tiszta vonzalmának köszönhetően született meg Ifjúságom, Érsekújvár! című életrajzi műve. Másik művében, Képzőművészeti életünk sorsdöntő évei, 1945-1960, a Műcsarnok igazgatójaként szól a háború utáni másfél évtized képzőművészetéről. A dunaszerdahelyi kortárs galéria is az ő kezdeményezésére jött létre 1994-ben.
A Luzsicza Lajos nevével fémjelzett „Városom Érsekújvár” képzőművészeti versenyt első alkalommal hirdették meg.
Csémy Éva művészpedagógus, a verseny ötletgazdája rámutatott, egészen misztikus, hogy Luzsicza Lajos centenáriumára pontosan 100 versenymű érkezett.
Ezek színvonalával a bíráló szakmai zsűri nagyon elégedett volt. A gyerekeket és diákokat négy kategóriában díjazták, volt felnőtt kategória és a felkészítő tanárokat is elismerésben részesítették. A támogatóknak köszönhetően értékes díjakat tudtak kiosztani. A verseny fődíját a kamocsai Petrovics Tamara nyerte, aki a Czuczor Gergrely Alapiskola diákja. Nyereménye különleges - három különböző alkotó műtermébe pillanthat be és tanulhat tőle. A versenynek az elkövetkezendő években biztosan lesz folytatása.
A vendégeket az ünnepség végén svédasztalhoz várták abba a terembe, amely kortárs művészek erre az alkalomra készített műveivel volt dekorálva.