Konfrontációk a nyitott műteremben
Kovács Csonga Anikó grafikus, konceptuális művész öt év után először jelentkezik önálló kiállítással. A szentmihályfai alkotó Konfrontációk című tárlata a helyszín- és témaválasztás, továbbá az anyaghasználat, a térszemlélet és a jelképrendszer alkalmazásának tekintetében is rendhagyó. A tárlat megnyitójára 2023. szeptember 16-án Szentmihályfán, 18 órától, a 471-es számú házszám alatt kerül sor. A műterem a kiállítás napján (egyetlen napig) szabadon látogatható 14 és 21 óra között.
Kovács Csonga Anikó lassan két éve a Magyar Alkotó Művészek Szlovákiai Egyesületének (MAMSZE) elnöke. Egyetemi tanulmányait a Besztercebányai Művészeti Akadémia grafika szakán végezte, ahol az elsők között kezdett foglalkozni a hagyományos grafikai műfaj installációkba való adaptálásával, amellyel azóta is kísérletezik. Művészetének fontos eleme a társadalmi-közösségi felelősségvállalás, a család iránti elkötelezettség, továbbá a női lét megjelenítése különböző aspektusokból.
– foglalta össze a kiállítás koncepciójának a lényegét Kovács Csonga Anikó. Mivel a koncepció adott, a jelentés is nagyjából egyértelmű, de a percepció és az asszociáció szabad, a befogadónak nyilván bármi az eszébe juthat egy-egy alkotás szemlélése közben.
A műalkotások különböző technikával készülnek, de amire még alap- és középiskolai képzőművészet órákról emlékezhetünk, a linóleum megmunkálása is komoly szerepet kap.
2018 után volt egy 2-3 éves „intenzív alkotói csönd”, amikor Anikó a gyermekek születése és az ehhez kötődő anyai feladatok, továbbá az építkezés miatt maximum csak fejben alkothatott. Amikor a gyermekek már nagyobbak lettek, a művésznő akkor kezdte el vésni a nagy linómetszeteket, ezeket ugyanis bent, a gyerekek közelében is meg lehetett munkálni.
Már két éve dolgozik ezen a projekten és most gyűlt össze egy akkora kollekció, ami kiállítható. Mivel Anikó a Covid időszakában kezdett ezekkel foglalkozni, még „kapóra is jött” a sok korlátozás, hiszen otthoni munkáról volt szó, ráadásul amikor még egészen kicsik voltak a gyerekek, akkor amúgy sem nagyon lehetett gondolkodni a kiállításon, mivel anyuka napjai akkor a kis jövevényekről szóltak.
„Én egy falusi lány vagyok egy viszonylag egyszerű családból, és amit abból a családból hoztam, az teljes mértékben a klasszikus női-férfi »felállás«, ahol a férfi a domináns, az asszony pedig csinálja az asszonyi munkákat. A férjem lényegében ugyanilyen családból jött, viszont mi már próbálunk kialakítani egy átmenetet, hogy semmiképpen ne ragadjunk bele ezekbe a »szerepekbe«, hiszen az idők is változnak. Az, hogy ezek az alkotások már létrejöttek, bizonyítja, hogy én dolgozom rajta, hogy ez ne így legyen. Pont erre reflektál egy-két munka, hogy borzasztóan nehéz egy olyan nőnek, akinek családja van... Teljes mértékben betölti a háziasszonyi szerepeket, elvégzi azokat a női munkákat, amiket el kell végezni, összetartja a családot, de emellett dolgozik, tehát karriert épít, és az én esetemben ott van az alkotás is, melyen keresztül reflektálok ezekre.
Kovács Csonga Anikó 2022-ben megkapta a Magyar Művészeti Akadémia hároméves alkotói ösztöndíját, ugyanebben az évben a VII. Székelyföldi Grafikai Biennálén a MAMÜ Társaság díját, 2021-ben az I. Felvidéki Szépművészeti Biennálén a FMSZE díját, 2018-ban a 7. Szabad Képzőművészeti Biennálén a Szlovák Művészeti Únió díját, illetve a II. Nemzetközi Hatvani Kisgrafika Tárlaton a Grassalkovich Művelődési Ház díját. Számos kiállítás és alkotótábor résztvevője Szlovákiában, Romániában és Magyarországon.
A Konfrontációk elnevezésű projekt debüteseménye az alkotó nyitott galériájában a művész első olyan kiállítása, ahol az anyaságról szóló műveit csoportosan mutatja be. A kiállítás a Kultminor és a Magyar Művészeti Akadémia támogatásával valósul meg.