Koncert és kiállítás Dunaszerdahelyen a zsidó kultúra jegyében – KÉPEKKEL
A Csallóközi Múzeum kiállítótermében tegnap, október 28-án került sor a Samaria Klezmer Band lemezbemutató koncertjére, továbbá Igor Leicht fotókiállításának megnyitójára.
A telt házas rendezvényen Schwartz József, a társszervező, a Dunaszerdahelyi Zsidó Hitközség vezetője köszöntötte a jelenlévőket. Mint fogalmazott, nagy örömmel töltötte el, hogy ilyen szép számban tiszteletüket tették ezen a kulturális rendezvényen, amely elrepíti a befogadót a hagyományos zsidó zene különlegességeinek világába, valamint egyedülálló fotóművészeti alkotások közé.
- hangsúlyozta Schwartz József rövid bevezetőjében.
A Samaria Klezmer Band 2016-ban alakult Somorján, tagjai a klasszikus, a populáris és a hagyományos népzene kiemelkedő előadói. Koncertjeiken az autentikus klezmer zene egyedülálló szintézisben mutatkozik be, különböző világzenei műfajokkal és népzenével ötvözve. Elsősorban hagyományos kelet-európai zsidó zenét játszanak, de repertoárjuk részét képezik a tradicionális jiddis, izraeli és szefárd dallamok, valamint a múlt század zsidó színházaiban született, mára világszerte ismert dalok. A helyszínen az érdeklődők a zenekar hangzóanyagát is megvásárolhatták.
Maga a klezmer zene lényegében kelet-európai jiddis hangszeres tánczene, amely egyfelől a zsidó népzenében, másfelől pedig különféle egyéb, gyakran városiasodott népzenékben gyökerezik, illetve a klasszikus zene és modern, XX. századi műzene bizonyos formáinak és közismert dallamainak találkozási pontja is egyben.
Mint ahogy a lexikonokban olvashatjuk, a klezmer szó egy régi héber hangszeres zenészt jelentő kifejezésből ered, és főként a kelet-európai zsidó kultúra népzenei együtteseire vonatkozik.
E zenéről való ismereteink legfőbb forrása Moses Borowski 1938-ban a Szovjetunióban megjelent műve, a Zsidó hangszeres népzene, továbbá az irodalom és idős zenészek szóbeli közlései, interjúk.
A kelet-európai zsidók körében egyes ünnepek alkalmával, valamint a lengyel, orosz és moldvai urak több napos lakodalmain szívesen meghívott, népszerű együttesek voltak ezek a zenekarok. Mindenféle – zsidó és nem zsidó eredetű – dalokat játszottak a megbízó igényei szerint; frivol tánczenétől az elégikus dalokig.
A Samaria Klezmer Bandet öten alkotják: Janík Júlia énekel és ütőhangszereken játszik, Varsányi Ildikó hegedül, Kollárik Barnabás a klarinétot szólaltatja meg, Varsányi György darbukán és cajonon zenél, Lelkes Tibor pedig a harmonikát kezeli. A zenekar produkcióját a közönség állótapssal jutalmazta.
A vágsellyei születésű Igor Leicht fotóművész és kameraman a galántai zsidó hitközség tagja.
A kiállítás megtekintése közben a jelenlévőknek lehetőségük volt személyesen is találkozni a fotóművésszel, aki készségesen válaszolt az érdeklődők kérdéseire, megosztotta velük „kulisszatitkait” és azt, mi inspirálta a művek létrejöttét.