2020. január 30., 11:23

Képein muszáj elgondolkodnunk

Orient Enikő textil- és zománcművész Párhuzam II. kiállítására került sor tegnap a Párkányi Városi Múzeumban, melyet a Muravidék Baráti Kör Kulturális Egyesülettel közösen szerveztek.

Wernke Bernát, Orient Enikő, Kovács Emese, Juhász Gyula, Prokopp Mária
Galéria
+9 kép a galériában
Wernke Bernát, Orient Enikő, Kovács Emese, Juhász Gyula, Prokopp Mária

Juhász Gyula múzeumvezető mutatta be a magyarországi művésztanárt, aki odahaza és külföldön számos díj tulajdonosa. Műveit közgyűjteményekben is megtaláljuk, az Egyesült Királyságban, Japánban és Szombathelyen.

Alkotásainak meghatározó eleme a természetesség. Nyers színeket használ nyomtatott képein, motívumai is természeti előképek. Szívesen dolgozik papírral, hajtogatásaihoz műanyag szalagot használ. Szemlélete közel áll a japán művészethez”

– emelte ki a múzeumvezető.

„Enikő az Istentől olyan tehetséget kapott, hogy vizuális művészetével utat tud mutatni az emberiség számára korunkban is. A látható és a láthatatlan világot jeleníti meg egymás mellett. Az ember szeretne fényben élni, boldog lenni és az a művészet célja, hogy a formák csodálatos harmóniájával erre ráirányítsa a figyelmet” – fejtette ki megnyitójában Prokopp Mária művészettörténész, egyetemi tanár.

A falon látható volt Teréz anya könyvecskéje lezárva egy szív lakattal, arra utalva, hogy a könyv üzenetét, csak szívünket kitárva érthetjük meg.

Emellett megcsodálhattunk egy használt gyufaszálakból készített alkotást, amely úgy született, hogy a művésznő egy éven keresztül minden este mécsest gyújtott elhunyt szeretett édesapja emlékére és a használt gyufaszálakat életfává szerkesztette. Vászonra nyomva olvashattuk Teréz anya Éld az életed! csodálatos himnuszát, de varázslatos hangulata volt zománcképeinek is, utalva az élet napos és sötétebb oldalaira, azok áttűnéseire. Az alkotó képeivel elgondolkodtatott és az ég felé irányította a kiállítás közönségének gondolatait.

A bevezetőben Kovács Emese az Ady Endre Alapiskola végzős tanulójának előadásában felcsíki népdalokat hallhattunk, befejezésképpen pedig Wernke Bernát költő szavalta el Orient Enikőhöz írt versét. A kiállítás március 4-ig tekinthető meg.
Galéria
+9 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.