Jóreménység a plázában – KÉPEKKEL
A hét folyamán mutatták be azokat az alkotásokat a dunaszerdahelyi MAX bevásárlóközpont emeleti folyosóján, amelyeket fogyatékkal élők és hátrányos helyzetűek készítettek a Csallóközi Népművelési Központ által szervezett műhelymunkák során. A Jóreménység kiállítás elnevezésű tárlat utolsó napján, november 19-én az alkotók a nyilvánosság előtt együtt ünnepeltek az intézmények dolgozóival és a kiállítás szervezőivel.
A Csallóközi Népművelési Központ különböző alkotóműhelyeket szervez hátrányos helyzetűeknek, enyhén fogyatékkal élőknek, illetve egészségeseknek, s ezeket a csoportokat megpróbálja együtt tartani. A szociálisan hátrányos helyzetű gyerekekhez is kilátogatnak, festeni, kézműveskedni tanítják őket, és a képzőművészet különféle technikáit is megismertetik velük.
mesélte Varga Viktor, a Csallóközi Népművelési Központ igazgatója.
Nemcsak az egyes intézmények, vagy speciális iskolák lakói vettek részt a foglalkozásokon, hanem individuálisan is volt lehetőség bekapcsolódni, például a Varrjunk Barbival program keretében. Szinte az egész járás összes intézménye bekapcsolódott, és a karácsonyi vásár során is volt alkotóműhely, ahonnan szintén érkeztek munkák a kiállításra.
Akik értesültek a felhívásról, nagyon pozitívan fogadták és igyekeztek minél aktívabban bekapcsolódni a kezdeményezésbe, amelynek már komoly múltja van a járásban, tudtuk meg az igazgatótól. Azokra a településekre, ahonnan nem tudták megoldani a fogyatékkal élő vagy a hátrányos helyzetű alkotók utaztatását a dunaszerdahelyi műhelyfoglalkozásokra, az intézet munkatársai igyekeztek helyben foglalkozást szervezni.
ecsetelte Varga Viktor.
A műhelymunkába az Ekecs-Apácaszakállasi Szociális Ellátóközpont lakói is bekapcsolódtak. Csémi Andrea, a szociális rehabilitáció vezetője portálunknak elmondta, hogy az intézmény lakói már évek óta bekapcsolódnak a programba. Korábban az is megtörtént, hogy az ekecsi központ munkatársa – aki elkísérte a lakókat a műhelymunka helyszínére – tartott mások számára kézműves foglalkozást, miközben az ekecsieket a helyszínen egy másik foglalkozásvezetőhöz osztották be, de olyan is előfordult, hogy az ekecsiek foglalkoztak más intézmények lakóival, illetve olyanokkal, akik otthonról érkeztek.
Különféle technikákkal dolgoztak, legyen az zsírkrétával való munka, agyagozás, vagy gyöngyfűzés. A lényeg, hogy mindez az integráció jegyében zajlott, mondta Andrea, ami azért jó, mert gyerekek és felnőttek, épek, fogyatékkal élők és hátrányos helyzetűek együtt dolgoznak, ami nagyban hozzásegít egymás elfogadásához”,
fejtette ki a szociális terápiás központ vezetője.
tette hozzá Csémi Andrea.
A szervezők és foglalkozásvezetők szerint a műhelymunka és a kiállítás is hatalmas élményt jelent azok számára, akik bekapcsolódtak a programba.