2018. október 18., 17:19

Híres magyar orvosokról nyílt kiállítás Pozsonyban

A Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából október 18-án a Comenius Egyetem Orvostudományi Karának aulájában ünnepélyesen megnyitották az AERE PERENNIUS (Ércnél Maradandóbb) nevezetű kiállítást, melynek célja, a neves magyar orvosok emlékének ápolása mellett, a magyar orvostudomány jó hírének ismertebbé tétele és terjesztése.

orvoskiallitas-pozsonyban
Galéria
+6 kép a galériában
Fotó: Radi Anita

Az utóbbi 150 évet tekintve számos kiemelkedő magyar orvos tudományos és gyakorlati eredményei lettek világszerte ismertek és elismertek. A nemzetközi elismerés egyik jele, ha egy orvos nevét őrzi valamely szakmai eljárás, módszer, műszer, gép, teória vagy betegség.

Magyar és nemzetközi irodalmi források alapján 48 olyan magyar orvost sikerült felkutatni, akik megfelelnek ennek a feltételnek. A sort a 17. században Rayger Károly, Magyarország Országos Főorvosa nyitja. A kiállításon megtekinthető 48 kiváló orvosból öten még ma is köztünk lehetnek.

Az Aere Perennis nevezetű kiállítás ünnepi megnyitóján a Magyar Nagykövetség képviseletében jelen volt Márvány Miklós diplomata, továbbá tiszteletét tette dr. Karol Mičieta, a Comenius Egyetem rektora, dr. Kiss László orvostörténész, dr. Eliška Kubíková, a Comenius Egyetem Orvosi Karának dékánhelyettese, dr. Molnár Imre kulturális tanácsos,  dr. Disztl Antal tanácsos, valamint dr. Daniela Ostatníková, a Comenius Egyetem nemzetközi kapcsolatokért felelős rektorhelyettese.

Fotó:  Radi Anita

Dr. Eliška Kubíková, a Comenius Egyetem Orvosi Karának dékánhelyettese üdvözölte a vendégeket és a fiatal orvostanhallgatókat, majd elmondta, akik most jelen vannak, azzal a céllal érkeztek az orvosi tanszékre, hogy egyszer majd gyógyítani fognak. A történelem folyamán viszont akadtak olyan neves orvosok is, akik munkájuk során a gyógyítás mellett, újfajta gyógyítási módokat ismertek fel, vagy olyan orvosi műszereket találtak fel, amellyel mély nyomot hagytak a nemzetközi orvostudományban. Kubíková hangsúlyozta, nagyon örülne és büszkeséggel töltené el, ha az itt lévő orvostanhallgatók közül is néhányan a jövőben hasonló kimagasló eredményeket érnének el a választott szakterületükön.

Neves magyar orvosok

A Magyar Nagykövetség képviseletében ünnepi nyitóbeszédet mondott Márvány Miklós diplomata, aki említést tett arról, hogy a Magyar Tudományos Akadémia immár tizenöt éve megrendezi november 3-án a Magyar Tudomány Ünnepét. 2018-ban a Magyar Tudomány Ünnepének mottója: „határtalan tudomány”. Egyrészt ez egy magától értetődő mottó, hiszen nyilvánvaló, hogy a tudomány nem országhatárokhoz és nemzetiségekhez kötődik, hanem univerzális. Ez a nap ugyanakkor feladatot is szab számunkra, hogy a magyar orvostudomány eredményeit, jeles képviselőinek hagyatékát ápoljuk, és hírül vigyük a nagyvilágba – hangoztatta a a magyar diplomata.

A kiállítás tartalmi elemeibe és hátterébe dr. Kiss László orvostörténész avatta be a közönséget. Hangsúlyozta, az orvostudomány a történelem során mindig is egyes kiváló személyiségek egyéni teljesítményei és felfedezései segítségével tudott fejlődni, akik megérdemlik, hogy nevüket megörökítsék.

Fotó:  Radi Anita

A  neves magyar orvosok közül sokak számára ismert lehet a C-vitamin felfedezője, Szent-Györgyi Albert, aki máig az egyetlen olyan magyar tudós, aki hazai kutatásáért kapott természettudományos Nobel-díjat. Ugyancsak ismerős Felvidéken Selye János személye és munkássága (a stresszelmélet), viszont már kevésbé ismert, hogy kinek a nevéhez kötődik az úgynevezett „farkasfecskendő”, vagy kinek a találmánya az a látásvizsgáló tábla, amellyel a szem vizsgálata során már mindannyian találkozhattunk. Többek között ezekre a kérdésekre is választ kapunk az említett kiállítás megtekintése során.

A látogatók megtudhatják, hogy az általánosságban használt elnevezések mint például a Pólya műtét, Petz gyomorvarrógép, Krompecher tumor, Baló betegség, Marek betegség, Pándy reakció vagy Veres tű, magyar orvosok nevét őrzik.

Fotó:  Radi Anita

Dr. Karol Mičieta, a Comenius Egyetem rektora fontosnak tartja, hogy a mai társadalom kiemelt figyelmet szenteljen az orvostudománynak és ne hanyagolja azt. Reméli, és bízik abban, hogy a kiállításon látható kiváló orvosokhoz hasonlóan jövőbeli orvosaikkal is megtudnak majd teremteni új és minőséges orvostudományt Szlovákiában.

Az Aere Perennius nevezetű vándorkiállítás Komáromban és Nyitrán is megtekinthető lesz a közeljövőben.

 

orvoskiallitas-pozsonyban
Galéria
+6 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről. 

Hozzászólások

Aufoy Kleiner 2018. 10. 19., p - 01:08
megemlithetnek Gyorgy Palorvost is, aki harom vitamint fedezett fel a riboflavont, a biotin es a pirodoxint. Gyorgy Pal Hagyvaradon szuletett, Budapesten vegezte egyetemi tanulmanyait. Az i. vilaghaboruban a fronton mint katonaorvos tevekenykedett.