Gyűjtögetés vízfestékkel – KÉPEKKEL
A nagymegyeri 23. sz. cserkészcsapat rendezésében került sor június 6-án Németh Béres Csilla első önálló, Gyűjtögető című kiállításának megnyitójára a helyi Fészek Ifjúsági Központban.
Az eseményt a Janiga József Művészeti Alapiskola tanárainak, Szűcs Renátának és Slávik Bálintnak gitárjátéka indította, s egyben tette még ünnepélyesebbé.
Ezekkel a sorokkal kezdte köszöntőjét Csémi Szilárd, a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség ügyvezető elnöke, a kiállítás szervezője, aki felkérte Vas Katalin Bodzsit, hogy ossza meg a megjelentekkel a kiállító művész gondolatait. A néhány sor arról szólt, hogy egy kisgyermek mennyire szeretett mindenféle, számára kedves és szép kis dolgokat, élőlényeket, tárgyakat gyűjteni: csigaházat, katicát, cserépdarabot. Hosszú évekkel később aztán baljós jelek érkeztek. Talán nem is kereste a kijáratot, mégis meglelte. Vagy a kijárat találta meg őt? Nem nehéz beleképzelni az alkotót a történet szereplőjének bőrébe. A rejtett üzenet talán kiderül Németh Béres Csilla életrajzából, de előbb álljon itt pár újabb gondolata, amit már saját maga osztott meg a jelenlévőkkel:
Az alkotó elmondta, hogy képeinek nagy része nem azzal a szándékkal készült, hogy valamikor egy kiállításon megállja a helyét, s ugyan örömmel festett és fest ma is, de a most kiállított alkotások végül is tanulóképek, gyógyítóképek, stresszoldó képek.
Egyik témát sem tudtam igazán kimeríteni, csak belekóstoltam. Ami a kiállítás címét illeti, végül a Gyűjtögető címnél maradtunk, mert tudtam, hogy ez a versem el fog itt hangzani, és tényleg ilyen gyűjtögető alkat vagyok gyerekkoromtól” - mesélte a kiállító.
A képek közül sok Sipos Loránd rajz- és festőiskolájában készült. Az iskolára Csilla tavaly májusban akadt rá, és elmondása alapján nagyon sokat fejlődött általa, s a vezető személyében egy jó tanárt ismert meg, aki kellőképpen ösztönöz, biztat, kimozdítja az embert a komfortzónájából, de ha kell, akkor szigorú és nem hagyja, hogy valamit rosszul rajzoljanak meg.
A kiállított alkotások között akad városkép, fényképről készült akvarell, tájkép, absztrakt munka, vallási tematikájú kép, és külön csoportot alkotnak a festőnő kedvenc állatairól, a madarakról készült akvarellek.
Németh Béres Csillától megtudhattuk, hogy az akvarell szeretete még a gyermekkorába nyúlik vissza, mert volt egy akvarellekkel gazdagon díszített Petőfi-kötetük. Az abban lévő festmények olyannyira elvarázsolták, hogy elhatározta, egyszer ő is hasonlókat fog festeni.
Ugyan azóta eltelt pár évtized, de álma végül valóra vált.
Elmondása szerint az akvarellek születésénél egy kicsit a véletlennek, az esetlegesnek is teret kell hagyni, ugyanis a vízfesték jellege miatt nem kontrollálható teljes mértékben az alkotási folyamat. Rontás esetén pedig új képet kell festeni, mert nem igazán lehet korrigálni a hibákat. A technika viszont abból a szempontból praktikus, hogy egy képpel aránylag gyorsan el lehet készülni, és nem kell hozzá műterem, akár a konyhában is lehet festeni, ezért manapság nagy divatja van az akvarellnek, és sokan terápiás céllal is festenek.
A festőnő a férjének is köszönetet mondott, aki mindenben támogatja, festéket rendel, bekeretezi a képeket, workshopra viszi, és akkor sem haragszik meg, ha a konyhában ebéd helyett egy kép készül.
Németh Béres Csilla 1972-ben született Zselízen, ahol alapiskolába járt. A rajziskola első ciklusát Párkányban végezte el. Mindig szeretett rajzolni, de a rajzolás sokáig csak mellékesen volt jelen az életében. Az érettségit a dunaszerdahelyi mezőgazdasági szakközépiskolában tette le, majd a pozsonyi Comenius Egyetem bölcsészkarán elvégezte az esztétika–magyar nyelv és irodalom szakot. Mellette hitoktatónak tanult s közben írt is.
A gútai Nagyboldogasszony Egyházi Iskolában tanított, azt követően a komáromi Marianum Egyházi Iskolaközpont oktatója lett, s jelenleg is ott tanít.
Közben családot alapított, gyermekeket hozott a világra és egy mesekönyve is megjelent Kisdudor meséi címmel, amelyet saját maga illusztrált. Ennek köszönhetően Fellinger Károly három gyermekvesrkötetét is ő illusztrálhatta. Jó tíz évvel ezelőtt újra elkezdte keresni az alkotás lehetőségét, miközben bútorfestő tanfolyamok résztvevője is volt. 2023-ban egy évig tartó betegségszünet következik, ami talán válasz lehet a korábban elhangzott sejtelmes sorokra. Mióta Sipos Loránd online rajz- és festő iskoláját látogatja, minden héten legalább egy új munkát készít el.
Németh Béres Csilla kiállítása július 21-ig látogatható, előzetes telefonos egyeztetés alapján (0908120052).