Fénnyel teremtett művészet – KÉPEKKEL
Hétvégén a Kortárs Magyar Galéria egy nem mindennapi tárlatmegnyitó helyszíne volt, ugyanis a Glassification.hu – A magyar üveg mesterei című üvegművészeti vándorkiállítás, Európa nagyvárosai után, Dunaszerdahelyre érkezett.
A kortárs magyar üvegművészek alkotásait bemutató tárlat Magyarország Külgazdasági és Külügyminisztériumának kezdeményezésére, illetve annak támogatásával, továbbá a Magyar Üvegművészek Társaságával együttműködve utazhatott most Csallóköz szívébe.
A művészek közül többen személyesen is tiszteletüket tették a megnyitón, amelynek felvezetéseként egy zenei összeállítást hallhattunk. Először Csető Júlia játszott fuvolán, majd Németh Imre énekelt gitárkísérettel. A zenés blokk végén a két művész együtt játszott barokk dallamokat blockflötén.
Ezután Iván Péter, a Kortárs Magyar Galéria igazgatója vette át a szót, aki köszöntötte a megjelenteket. A megnyitón jelen volt többek között dr. Balogh Csaba, Magyarország Rendkívüli és Meghatalmazott Nagykövete; dr. Szilágyi Péter, Magyarország nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkára, dr. Horony Ákos nemzetiségi kormánybiztos, továbbá dr. Puha György és Karaffa Attila, Dunaszerdahely város alpolgármesterei.
Szilágyi Péter kiemelte:
A nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár örömét fejezte ki annak kapcsán, hogy ezeket a különleges műalkotásokat a Felvidéken élők is megtekinthetik, ami által tovább erősödik bennünk nemzeti összetartozásunk érzése. Beszédét Széchenyi István szavaival zárta:
Szilágyi Péter bízik benne, hogy a kiállítás eléri célját és a magyar üvegművészet kulturális identitásunk részévé válik.
Balogh Csaba azt fogalmazta meg, hogy a Vermes-villa a kortárs művészetek kezelésében, a gyűjtemény ápolásában, kiállításában és a nagyközönség által való megismertetésében végzett szakmai tevékenysége 30 év alatt bizonyított abban a tekintetben, hogy ez a kiállítótér, ez a szakmai csapat, Szlovákia egyik legjobb kortárs művészeti kiállítóhelye, ezért aligha választhattak volna jobb helyet ennek a tárlatnak.
Karaffa Attila a város nevében megköszönte, hogy Dunaszerdahelyet választották helyszínéül a kortárs magyar üvegművészek kiállításának, hiszen a város mindig is prioritással kezelte a múlt és a jelent kulturális értékeinek bemutatását.
mondta az alpolgármester.
Hefter László, Ferenczy Noémi-díjas magyar üvegművész, a MMA rendes tagja a szakma képviselőjeként leszögezte, győriként fontos számára, hogy a felvidéki testvérvárosba, Dunaszerdahelyre is eljutott a kiállítás, hiszen ez az üvegművészet által bővíti az integrációs lehetőségeket a szlovákiai művészekkel, akik a nemzetközi élvonalba tartoznak, így akár hosszú távú együttműködések is kialakulhatnak. Az interakció eredményeképpen változatos művészi megközelítéseket, más-más országok különböző művészgenerációnak sajátos felfogását ismerhetjük meg (amelyek tőlünk különböző gazdasági, technikai és kulturális viszonyok között működ/het/nek), szellemi hatásaikat átérezhetjük, technikai megoldásaikból pedig tanulhatunk, mondta.
húzta alá Hefter László.
Halasi Rita Mária designszakértő, kutatási és innovációs menedzser, a Glassification.hu kurátora leszögezte, hogy a Kortárs Magyar Galéria 30 éve alatt felhalmozódott, több mint ezer műalkotást számláló gyűjteményének darabjai között számos magyar üvegművész munkája is megtalálható (többek között Bohus Zoltán, Buczkó György, Ferdics Béla, Gaál Endre, Köblitz Birgit, Lendvai Péter Gergely, Lugossy Mária és Tomay Katalin alkotásai).
Kifejtette azt is, hogy a magyar üveg történetét lehetetlen elmesélni a Felvidék üvegcsűrjeinek, és üveggyárainak története, továbbá azoknak a szlovák embereknek a megemlítése nélkül, akik vándorló kereskedő iparosként a hátukon cipelve szállították Trencsén, Gömör és Nógrád vármegyék üveghutáinak termékeit az ország déli részébe, főleg az Alföld tanyáiba, ahol az üvegezési munkákat helyben el is végezték.
A kurátor a kiállítás címét is megmagyarázta:
Halasi Rita Mária beszámolt arról is, hogy a kézműves üvegkultúrát és a kézműves üveg készítésének a tudását magyarországi kezdeményezésre az UNESCO tavaly decemberben felterjesztette a kulturális világörökség listájára.
összegezte a három hétig megtekinthető kiállítás esztétikai célját a Glassification.hu kurátora.