Evidentia latent, azaz lappangó világosság
Megnyílt Verebes György Munkácsy-díjas grafikus- és festőművész kiállítása Kassán, a MaJel Rovás Központban Evidentia latent címmel.
A FiguratiF Galériában látható munkák alkotója a képzőművészet mellett más művészeti területeken is aktív: rendszeresen publikál irodalmi lapokban, kiállításokat nyit meg, valamint több dzsessz- és világzenét játszó zenekarban közreműködik, mint alapító tag, zongorista, zeneszerző, de színházi zenét is ír. Művészi munkája mellett aktív szervező is, hiszen a Szolnoki Művésztelep művészeti vezetője. Ezt a nagy hagyományú művésztelepet az ország egyik művészeti központjává emelte, olyannyira, hogy 2017-ben Magyar Örökség díjjal tüntették ki őt. A Magyar Festészet Napja Alapítványnak előbb kuratóriumi tagja, majd 2017 óta az elnöke. Tavaly pedig a Magyar Művészeti Akadémia levelező tagjai közé választotta.
– mondta Kovács Ágnes, a MaJel Rovás Központ igazgatója megnyitó beszédében.
Ám Verebes György arcain a szem csukva van. Márpedig az arc akkor közöl valamit, ha van tekintet is. Mint ahogyan az sem látható, kié a kéz, amelyet újra és újra megfest.
„Egy valakié? Vagy minden kéz más és más emberhez tartozik? Miért fest szinte már-már kényszerűségből csak kezeket? És nem lehet, hogy tulajdonképpen nincs is szüksége a mondanivalójához másra, mint az emberi kéz oly kifejező képességére? És ki az az ember, akit megjelenít? Egy bizonyos valaki? Vagy akárki? Vagy Isten teremtménye az EMBER? Vagy a létbe vetett ember? Vagy netán minden arc más és más emberé?” – tette fel az elgondolkodtató kérdéseket Kovács Ágnes.
A kéztartásokban sincs negatív, erőszakos gesztus. A művész Mudra sorozata egy több ezer éves, ősi indiai kézgyógyítási technika kézmozdulatait hívta segítségül mondanivalója kifejezéséül.
Verebes György kidolgozott magának egy stílust, festői módszert és a színek alkímiáját, amely szerinte a látás tudomása.
– mondta Verebes György.
Talán ez utolsó mondatban rejlik a cím értelmezése: Evidentia latent – olyan bizonyosság, amely nem is kíván bizonyítást. Mert ott van Verebes György művészetében, színlátásában, ecsetkezelésében, témaválasztásában, rajzkészségében – zárta megnyitó beszédét Kovács Ágnes.
Megjelent a Magyar7 hetilap 2022/10. számában.