Bodrogközi fafaragó betleheme a Millenáris Parkban
„Ime, a szűz fogan méhében, fiút szül, akit Immánuélnek neveznek – ami azt jelenti: Velünk az Isten.“ (Mt 1,23)
Tavaly írta ki a Hungarofest Nonprofit Kft. a Magyarország legszebb Betleheme c. pályázatot, melyre határon innen és túl bárki benevezhetett fából faragott betlehemi alkotásával. A felső-bodrogközi Szomotoron élő és alkotó Trella Erik fafaragó úgy gondolta, megméretteti magát az ajaki római katolikus plébánia számára tervezett betlehemével. Ez volt az első magyarországi felkérés hasonló alkotásra. Arra gondolt, a pályaművében egybefűzi ezt az új alkotását az előző évek során már elkészített felső-bodrogközi és egy Ung-vidéki betlehemével. Igy született meg a határon átívelő Betlehemi útvonal térképe.
A hat felső-bodrogközi és egy Ung-vidéki betlehemes alkotásához társult a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Ajak római katolikus plébánia udvarán 2020. harmadik vasárnapján felállított és megáldott betleheme is, ami a pályázat különdíjas alkotása lett. A Betlehemi út célja felhívni az emberek figyelmét a karácsony igazi értelmére és a megváltó Jézus Krisztus születésére. Minden bizonnyal idővel majd újabb települések is felkerülnek a térképre. Az útvonalat végigjárva egyazon alkotóművész azonos témában megszületett alkotásait –a Betlehemeket megtekintve, megváltónk születését különböző megjelenítésekben érezhetik át.
Az idén advent egy részében szintén Ajakon csodálhatták meg a látogatók a pályázat különdíjas alkotását. December 18-ától viszont Budapesten is láthatják, mert áthelyezték a Millenáris Parkba. Aki finomságokat keres a Magyar Ízek Utcájában, nem kerülheti el. Az ajakiaknak persze hiányzik a betlehemük, de egyben örülnek is, hogy a tőlük pár hétig, 2022. január 6-ig távol levő Szent Családot több ezer ember a magyar fővárosban is láthatja. Nem tudni, a szervezők vajon milyen megfontolásból döntöttek épp ezen alkotás mellett, de elképzelhető, hogy az alkotó praktikusan kigondolt koncepcióját is értékelték. Eriknek ez az alkotása az egyedüli könnyen mozgatható, mobilis betleheme.
Az alkotó meghatódott, hogy ilyen megtiszteltetés érte. A budapesti kompozíciót az ajaki betlehem alakjain kívül pár saját szobrával egészítette ki. Kölcsönkérte 2 felső-bodrogközi betleheme egy-egy alakját –az őrangyalt Nagytárkányból, a térdeplő pásztort Borsiból. Ahogy portálunknak elárulta, pár órát töltött csak a budapesti helyszínen, de lenyűgöző élmény volt számára azt látni, hogy az angyalt formáló székben mindig ült valaki. Gyerek, felnőtt egyaránt szívesen megörökítette egy fotó erejéig az ünnepi pillanatot.
Azt is elárulta még, hogy minden egyes újabb betlehemi felkéréskor külön kihívás számára Jézus születésének megörökítése. A téma adott, változatlan, ő viszont igyekszik minden egyes alkalommal egy picit más vonást, pozíciót, méretet találni az alakoknak és természetesen az éppen meglévő, faragásra alkalmas fa színe is változatossá teszi a végeredményt. Megesik, hogy kezdetben valamelyik betlehemében épp csak a megszülető megváltó és szülei vannak, idővel pedig a szoboregyüttes bővül. Igy volt ez a perbenyiki görögkatolikus templom kertjében már meglévő betlehemével is – a három királyok, a pásztor és a szeráf angyal az idén került az alkotásba.
Az életnagyságú kültéri betlehemeken kívül kisebb méretű, beltéri, Jézus születés-ábrázolásokat is készített már Trella Erik - például a királyhelmeci és a szirénfalvai görögkatolikus templomok számára.