2024. november 11., 16:06

Az univerzum árnyékában – KÉPEKKEL

A fenti címmel nyílt kiállítás a dunaszerdahelyi Kortárs Magyar Galéria kiállítótermeiben Lestyán-Goda János és Laco Sabo szobrászművészek munkáiból.

az-univerzum-arnyekaban-04_0
Galéria
+17 kép a galériában
Az univerzum árnyékában
Fotó: Lacza Gergely

A kiállításmegnyitót Szabó Ilona operaénekesnő és Nagy István zongoraművész produkciója foglalta keretbe. Elsőként Iván Péter, a galéria igazgatója köszöntötte a kiállítókat, a vendégeket és a megjelenteket. Hangsúlyozta, hogy az intézmény jubileumát színvonalas kiállításokkal ünneplik, azonban az egyik alkotó, Laco Sabo is kerek évfordulót ünnepel, akinek szívből gratulált.

nagy-istvan-es-szabo-ilona_0
Nagy István és Szabó Ilona
Fotó:  Lacza Gergely

Dr. Hájos Zoltán, Dunaszerdahely polgármestere kiemelte, hogy a következő évben már egy EU-s projekt keretében Győr és Dunaszerdahely testvérvárosi kapcsolatból fakadóan a galéria épülete meg fog újulni: a nyílászárók rekonstrukciója és a hőszigetelés biztosítása után a Vermes-villa egész más köntösben várja a kiállítókat.

Bízom abban, hogy önöknek is el fogja nyerni a tetszését, hiszen a komplexummal együtt a park is megújul, úgyhogy egészen más lehetőségeket kínál majd az ide látogatóknak”,

mondta a polgármester, majd átnyújtotta a város ajándékát az alkotóknak.

venyercsan-pal_0
Venyercsan Pál
Fotó:  Lacza Gergely

A művészeket Venyercsan Pál, a Pozsonyi Liszt Intézet igazgatója méltatta.

Nagy megtiszteltetés számomra, hogy részt vehetek ezen a rendezvényen, hiszen mindkét művész valamilyen módon kötődik ahhoz a szűkebb pátriához, ahonnan én is származom. Az egyikük szarvasi születésű, másikuk pedig Tótkomlóshoz kötődik, én is odavalósi vagyok.”

Az igazgató megjegyezte, hogy talán nincs is szorosabb együttműködés annál, mint amikor kultúráink találkoznak. Magyarország, Szlovákia alkotóinak jóvoltából, illetve nyilván a történelem viszontagságai során a szétválasztott, majd újra találkozó magyar művészeknek az alkotásain keresztül jelenítődik meg, hogy milyen ez a közös történet, közös sors.

Nagy öröm ez, mert számunkra, a Liszt Intézet számára nagyon fontos a kultúrák összekötése, és nincs is annál pontosabb kép, mint amikor ilyen alkotások együtt mutatkoznak be”,

húzta alá Venyercsan, aki azt is elárulta, hogy a két művész barátságuk 25. évfordulóját is ünnepli, és munkáikban éppúgy tetten érhető az egyediség, mint az együtt gondolkodás.

az-univerzum-arnyekaban-03_0
Az univerzum árnyékában
Fotó:  Lacza Gergely

A müvesz.ma portálon is olvasható definíciókra hivatkozva az intézet igazgatója nyomatékosította, hogy a kortárs szobrászat egy dinamikus és folyamatosan fejlődő művészeti forma, amely a szobrászat határait feszegeti, s a kortárs szobrászok az anyagok, technikák és konceptuális megközelítések széles skáláját használják, hogy olyan műveket hozzanak létre, amelyek korunkban relevánsak és tükrözik társadalmunk, az emberek gondolatait. Mint mondta, a két művész ugyan a klasszikus szobrászatot képviseli, de mint kortárs művészek, az arra jellemző lényegi megnyilvánulások is tetten érhetőek munkáikban.

az-univerzum-arnyekaban-08_0
Az univerzum árnyékában
Fotó:  Lacza Gergely

Laco Sabo hangsúlyozta, hogy a tárlat a két alkotó legkedvesebb munkáit gyűjtötte össze. A művészek a megnyitó után a jelenlévőket egy személyes jellegű tárlatvezetésre invitálták, amely során elmesélték a szobrok keletkezésének körülményeit. Az alkotások, illetve a köztéri szobrokról és műtárgyakról készült fényképek november végéig tekinthetők meg a Vermes-villában.

az-univerzum-arnyekaban-07_0
Az univerzum árnyékában
Fotó:  Lacza Gergely
a-kozonseg_0
Galéria
+17 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.