Az Aranykert fényei Nagymegyeren – KÉPEKKEL
A XXXIV. Szent István Napok nyitó programjaként a Corvin Mátyás Művelődési Központban Nagymegyeri Fények avagy az Aranykert szépségei címmel kiállítás nyílt, amely révén 44 alkotó 47 műve került bemutatásra. A 2003 és 2023 közötti időszakban készült alkotások a MEGER Art Nemzetközi képzőművészeti szimpózium kreációi.
A válogatásba 12 MaMSze-tag alkotása is bekerült, a művészek 5 országot képviselnek (Szlovákia, Magyarország, Bulgária, Montenegró és Románia).
A rendezvényen Kórósi Lilla, a művelődési központ igazgatónője köszöntötte a megjelenteket.
Az eseményt eredetileg M. Kiss Márta képzőművész nyitotta volna meg, aki azonban sajnos nem lehetett jelen a rendezvényen, így beszédét Kovács Csonga Anikó, a MaMSze elnöke olvasta fel. M. Kiss Márta egyébiránt nemcsak a kiállítók között szerepelt, de Mikóczy Dénes kurátornak is segített összeállítani a tárlatot, ezenkívül egy „időzített” meglepetést is tartogatott a jelenlévők számára, ugyanis a művelődési ház ebédlőtermének egyik oldalát remekbe szabott, nagyméretű falfestménye díszíti.
Kovács Csonga Anikó egy személyes történetet is elmesélt: a művészeti akadémia elvégzés után ugyanis egy alkotási szünet következett az életében, és a MEGER Art volt az a szakmai miliő, ahol újra elkezdett alkotni és újra a művészeti körforgás részévé vált.
A MEGER Art gyümölcsöző, művészeteket támogató tevékenységét M. Kiss Márta a csallóközi hiedelemvilágból merített párhuzammal szemléltette, miszerint a Nagymegyer környéki falvakban úgy tudták, hogy a tündérek minden éjjel nagy lakomát csaptak a szigeten egy nagy, öreg fűzfa alatt. Itt állt egy gazdagon terített asztal megrakva minden földi jóval, finomabbnál finomabb ételekkel, italokkal, és mindenki fogyaszthatott erről az asztalról, mint a MEGER Art szimpózium művészei.
M. Kiss Márta külön kiemelte a társulás alapítójánal, Mikóczy Dénesnek a munkáját, aki 2006-tól minden évben művészeti alkotótábort rendez hazai és külföldi művészetnek.
tolmácsolta M. Kiss Márta gondolatait Kovács Csonga Anikó.
A kiállítás az alkotóknak lehetőséget nyújt ahhoz, hogy bemutatkozzanak egy új időben és új térben egy olyan válogatással, ami a valóságábrázolástól és az elvonatkozástól kezdve sok témában, formában, technikában változatos. A kiállításon megjelent alkotások között szerepelnek festmények, grafikák, fotók, kisplasztikák különböző témában, mégis Nagymegyerhez köthetően.
Az alkotások nagy részét a csallóközi táj inspirálta, realisztikusan, expresszíven, vagy szürrealista módon kifejezve azt. A kiállított festményeken megfigyelhetjük, hogy a mindennapi valóság művészetbe emelése rávilágíthat a hétköznapokban rejlő, sokszor láthatatlan értékekre. Vannak alkotók, akik expresszivitásukkal a szubjektív deflexió kifejezésére helyezik a hangsúlyt, figurális vagy nonfigurális formában, de olyanok is, akik a most hatalmát, a megfontolt pillanatot klasszikusan, realisztikusan fejezik ki,
fogalmazott M. Kiss Márta. A tárlat tartalmaz olyan művészektől alkotásokat, akiknek a munkássága meghatározza és finomítja a fiatalabb generációk érzékenységét a művészet és a kultúra iránt.
Kérdésemre Mikóczy Dénes, a tárlat kurátora elmondta, hogy a MEGER Art szimpózium gyűjteménye nagyjából 200 műalkotást számlál, és a most nem kiállított darabok sem rosszabbak minőségükben vagy művészi értékükben, de mivel minden kiállításnak, így ennek is volt egy központi témája, mondanivalója, amelyhez igazodtak, így annak függvényében válogatták az alkotásokat. Ami Nagymegyer fényeit illeti, tágabb értelmezésben gondolkodtak, ugyanis az itt megélt és érzett miliő hatására született képeket, s közülük is azokat válogatták ki, amelyek a legjobban kifejezik a művészek világát, és a legjobban visszatükröződik bennük a nagymegyeri genius loci, hangulat, miliő.
Szeptemberben rendezik a soron következő MEGER Artot, amelynek tematikája még nem konkrét, de ahogy Mikóczy Dénes említette, az alkotásban is keresik a békét, a nyugodt együttélést, tehát a humán témákat, amire nagy szükség van mai korunkban.
sommázott Mikóczy Dénes.
A tárlatmegnyitót Bodó Fanny színesítette zongorajátékával.