2018. október 5., 17:55

Átadták Galántán az Ex Libris díjakat - a kisebbségi magyarság itt van, élni és harcolni akar

A mátyusföldi Galántán rendezték meg a Magyar Művészetért Díjrendszer 41. díjátadó gáláját. Az Ex Libris díjakat ezúttal is érdemes személyek és szervezetek vehették át. A kitüntetéseket Gubcsi Lajos, a díj alapítója, valamint Csáky Pál, a Magyar Közösség Pártja EP-képviselője adta át.

img_5860.jpg
Galéria
+8 kép a galériában
Fotó: Horváth Szomolai Andrea

A díjkiosztó gála alkalmából színültig megtelt a galántai Városi Művelődési Központ díszterme. A politikai élet rangos képviselői mellett művészek, a díjazottak és családtagjaik, valamint a kultúrára fogékony emberek jelentek meg, hogy együtt ünnepeljenek.

A gála nyitányaként Hrbácsek-Noszek Magdaléna, egyetemi adjunktus szavalt részletet Kulcsár Ferenc Halottaim piros virága című verséből. Az ünnepi műsor nyitóakkordjaként a galántai Kodály Zoltán Daloskör Szőnyi Erzsébet Ima alkonyi harangszóra című kórusművét adta elő.

A rendezvény fővédnökeként Csáky Pál köszöntötte az egybegyűlteket és mondott ünnepi beszédet. Az Európa parlamenti képviselő az összejövetelt egy nagy családi találkozóhoz hasonlította, ahol az egyének a jelenlétükkel, szeretetükkel mondják el egymásnak, hogy egy közösségbe tartoznak, örülnek közös értékeiknek, számontartják, megbecsülik egymást, s alkalmanként kitüntetik az arra érdemeseket. Kihangsúlyozta, az aradi vértanúk emléknapjának közeledtével különleges súlya van annak, hogy megbecsüljük azt, aki magát nem kímélve a közösség érdekeiért tesz, nem törik meg a viharokban, mert küzdeni hivatott.

„Ha egy polgár a saját államába születik és ott éli mindennapi életét, nincs rákényszerítve arra, hogy tudatosan, szinte óránként döntéseket kelljen hoznia, nagy dolgokat vállalnia, de ha valaki kisebbségbe születik, már a reggeli ébredéskor, az utcára való kilépéskor vállalnia kell a nézeteit, naponta kihívásokkal kell szembenéznie és választ adnia a felmerülő kérdésekre, miközben ott sündörögnek körülötte a fekete árnyak.” – hangzott el Csáky Pál beszédében. Kiemelte, csodálatos dolog az, hogy a kisebbségi magyarság itt van, élni és létezni, harcolni akar az évszázados, elsöprő viharok ellenére is. A közösségek életében ezért nagyon fontos a lámpás tevékenysége, akiknek tudniuk kell, hogy az ő egészséget és embert nem kímélő munkájuk nélkül ezek a közösségek széthullanának.

Csáky Pál buzdító és hangzatos nyitóbeszéde után a Kodály Zoltán Daloskör Barabás Árpád Madrigálok Kányádi Sándor verseire című darabjából énekelt részleteket, majd Menyhárt József, a Magyar Közösség Pártjának elnöke köszöntötte a jelenlevőket. A köztársasági elnökjelölt a tartásról, mint kisebbségi lét feszítőerejéről beszélt. Kiemelte, mindegy, hogy kicsi hangon vagy nagy vállalásokban képviseltetjük e magunkat, lényeg az, hogy ezt tisztességgel és méltósággal, odafigyeléssel vigyük végig. „Ne legyenek illúzióink, legyen hitünk!” – zárta le ünnepi beszédét Menyhárt József.

Az ismert politikusok felszólalása után az Ex Libris díj alapítója, Gubcsi Lajos Csáky Pál Európa parlamenti képviselővel karöltve adta át a díjakat a közösségek „lámpásainak”.

Galántán, október 4-én az alábbi szervezetek és magánszemélyek vehették át a kitüntetést. Baranyay Alajos (Zsigárd polgármestere); Borsányi Gyula (Pered polgármestere), Botka Ferenc (a Vágsellyei Csemadok Alapszervezetének elnöke), Hrbácsek-Noszek Magdaléna (egyetemi adjunktus, írónő), Hrubík Béla (Ipolynyék polgármestere), Jégh Izabella (a Csemadok Pozsonyi Városi Választmányának elnöke), Stirber Lajos (tanár, karnagy, zenepedagógus), Takács Zsuzsanna (Gúta), Török Alfréd (A Csemadok Lévai Területi Választmányának elnöke); Vígh Sándor (a diószegi Dió héj Citerazenekar vezetője),

Csemadok Deáki Alapszervezete, Csemadok Felsőszeli Alapszervezete, Csemadok Galántai Alapszervezete; Csemadok Nagyfödémesi Alapszervezete; Csemadok Nagymegyeri Alapszervezete, Csemadok Szenci Alapszervezete,; Terra Hírújság; Csemadok Vízkeleti Alapszervezete.

A díjazottak nevében Jégh Izabella mondott köszönőbeszédet: „Mi hittünk és reméltünk, ezért vagyunk még mindig itt! Ezért tudtunk és tudunk időtálló értékeket létrehozni, mert a Teremtő az, aki estünkből felemel, mellettünk áll és égi édesanyánk, akinek első királyunk, Szent István országunkat felajánlotta, óv és vigyázza lépteink.”

A díjkiosztó gála első felvonását a diószegi Dió héj citerazenekar örömzenéje zárta le.  Az ünnepség második részében Csáky Pál Hit és illúzió című színpadi játékának bemutatására került sor.

A Magyar Művészetért Díjrendszer 41. díjátadó gálájáról és Gubcsi Lajossal készült beszélgetésünkről a Magyar7 lap következő számában olvashatnak.

A diószegi Dió héj Citerazenekar
A diószegi Dió héj Citerazenekar
Fotó:  Horváth Szomolai Andrea

img_5860.jpg
Galéria
+8 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.