2019. február 22., 19:08

A Szabó Gyula Emlékház 10 éve

Február 21-én, Losoncon, a Szabó Gyula Emlékházban került sor az emlékház 10 évét összefoglaló dokumentumfilm bemutatására, melynek összeállítását Szekeres Éva és Lichtmanegger László, rimaszombati alkotópáros jegyzi, akik korábban az Ártatlan bűnösök és A nyáj őrizte a pásztort című dokumentumfilmjeikkel arattak sikert.  

szabo-gyula4.jpg
Galéria
+4 kép a galériában
Fotó: Szvorák Emese

A Szabó Gyula Emlékház 2008-ban nyílt meg Losoncon. Szabó Gyula (1907 – 1972) festőművész, költő, losonci házából özvegye, Dr. Szabó Kinga álmodott és teremtett emlékházat, mely a művészről elnevezett utca 1-es számú épülete, a losonci park mellett található. Szabó Kinga, a Szabó Gyula Emlékház tulajdonosa, portálunk kérdésére elmondta: a film elkészítésével az emlékház eddigi tevékenységének szeretett volna emléket állítani.

Fontos volt számomra, hogy legyen egy kézbe vehető és megnézhető, tárgyi emléke az emlékház működésének. A meghívón bátorkodtam úgy fogalmazni, hogy az emlékház működésének első 10 éve. Legyünk optimisták, hogy lesz további 10 év

- nyilatkozta, hozzátéve: Szabó Gyula annyira termékeny alkotó volt, hogy ennyi év elteltével is vannak olyan képek a hagyatékból, amelyeket senki nem látott rajta kívül, így a jövőben is tud újat mutatni a nagyközönségnek.

Fotó:  Szvorák Emese

Szekeres Éva és Lichtmanegger László, a MaSKmedia alkotópárosa, már a kezdeteknél ott voltak, és a mai napig figyelemmel kísérik az emlékház tevékenységét. Ezért nagy örömmel tettek eleget Szabó Kinga felkérésének, hogy eddigi munkáikból, kicsit újragondolva, egybegyúrva, dokumentumfilm szülessen. „Sokat jártunk ide, és mindig nagyon szívesen jöttünk. Nagyon izgalmas volt az, hogy előkerültek régi felvételek, 10 évvel ezelőtti képek, amikor a kiállítótér még lakótér volt, amikor a képek egy része még a földön hevert. Előkerültek azok a felvételek, amikor megnyílt az emlékház, és mozdulni sem lehetett a rengeteg embertől. Forgattunk akkor is, amikor új kiállítótérrel bővült az épület”- osztotta meg személyes élményeit Szekeres Éva.

„Szabó Gyula munkássága máig nagyon inspiráló. Egyrészt az élete és az élettörténete, másrészt a különböző alkotói korszakai is figyelemreméltók. Én személy szerint legjobban talán a kísérletező korszakát szeretem. A fémrátétes képeit, vagy a virágkoszorús, margarétakoszorús időszakot. De nagyon egyedi és egyéni Szabó Gyula olyan tekintetben is, hogy különböző formanyelveken képes megszólalni”- ecsetelte Szekeres Éva, aki példaértékűnek nevezte Szabó Kinga tevékenységét.

Fotó:  Szvorák Emese

A filmben a ház megnyitásától kezdődően napjainkig végigkövethetők az egyes évek kiállításai, rendezvényei. A tíz év alatt az állandó expozíción kívül 23 időszaki tárlatot nyitottak, emellett különféle rendezvények, hangversenyek is akadtak bőven. Kinga irányelve az volt, hogy fokozatosan, időrendi sorrendben mutassa be az életművet. Az egyik helyiségben a harmincas-negyvenes évek részben életrajzi ihletésű képei kaptak helyet, a második teremben az ötvenes, a harmadikban pedig a hatvanas-hetvenes évek legjellemzőbb alkotásaiból készült válogatás látható.

Az utolsó befejezett festmény, az “Aki már csak a Holddal beszélget” (1971) a művész mellszobrával együtt az előcsarnokban látható. Az időszaki kiállítások közül említést érdemel az, ahol Szabó Gyulát, mint játéktervezőt mutatták be, volt tájkép-és bibliai témájú kiállítás. 2014-ben, az első világháború kitörésének évfordulóján fametszeteken keresztül láttatták háború ellenes alkotásait. Szabó Gyula születésének 110. évfordulója alkalmából megrendezték a „Tehetségtől a zsenialitásig” c. kiállítást, melyen a művész korai munkáit láthatta a közönség. Tavaly nyáron kassai műgyűjtőknél található Szabó Gyula festményeket állítottak ki.

A legújabb kiállítás pedig a nagyméretű alkotásait ismerteti. A címe „Vágyak és remények”, mert Szabó Gyula mindig vágyott falakra, hogy mozaikot vagy freskót festhessen. „Abban az időben ez megrendelés nélkül nem ment, Losoncra viszont nem jöttek megrendelések. Úgyhogy ő legalább így, a maga örömére megfestette ezeket a nagyméretű festményeket, amelyek némelyike egy az egyben mehetne föl a falra”- mondta Szabó Kinga. A kiállítás április közepéig látható Losoncon.

Az emlékház, melyben a művész utolsó 17 évét töltötte, péntekenként 14-től 17 óráig áll az érdeklődők rendelkezésére. Egyéb időpontot telefonon lehet egyeztetni a 047 4326935, vagy a 0911 494 485 telefonszámon.

Fotó:  Szvorák Emese

 

szabo-gyula4.jpg
Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.