A Fabergé-tojások a világ legdrágább húsvéti tojásai
Igazi ötvösművészeti ritkaságoknak számítanak az ékszerekkel kirakott, zománcozott dísztojások, amelyeket a világ Fabergé-tojásokként ismer.
A tojás jellegzetes húsvéti szimbólum. Eredetileg csak pirosra festve, később minden más színű és díszítésű tojásokat kaptak a locsolók. Ugyanakkor az orosz cári udvarban különleges, drága ékszerekkel kirakott dísztojásokat ajándékoztak egymásnak.
A híres Fabergé-tojások készítőjükről, a francia származású orosz ékszerészről és aranyművesről, Peter Carl Fabergéról kapták nevüket.
Az első tojást 1885 húsvétjára készítette az ékszerész III. Sándor orosz cár megbízásából, aki egy különleges húsvéti ajándékkal szerette volna meglepni feleségét, Marija Fjodorovnát. A később Fabergé-tojások néven elhíresült, kis meglepetéseket rejtő dísztojások igazi ötvösművészeti ritkaságoknak számítanak.
Az első Fabergé-tojás még egy kívülről egyszerű, fehér zománcréteggel fedett tojás volt, ám kinyitáskor színarany sárgája tűnt elő. A tojásban egy rubinszemű aranytyúkot helyeztek el, s annak belsejében a cári korona miniatűr gyémántmásolata rejtőzött (lásd a képi mellékletben). A cárné annyira megszerette a különleges ajándéktárgyat, hogy III. Sándor hivatalos cári ékszerésszé nevezte ki Fabergét. Azt a feladatot kapta, hogy minden húsvétra egy új tojást készítsen a cárnénak. Minden tojásnak egyedinek kellet lennie, és egy meglepetést tartalmaznia.
A hagyományt II. Miklós cár is folytatta. Feleségének és anyjának húsvétkor minden évben egy-egy különleges Fabergé-tojást adott ajándékba.
Peter Carl Fabergé a barokk díszítőművészet elemeit részesítette előnyben alkotásain. Az évek múlásával a Fabergé-tojások formavilága egyre bonyolultabbá vált. Témájuk és kinézetük is változatos volt. Gyémántot, ezüstöt, aranyt, rubint, smaragdot és egyéb nemes anyagokat is felhasználtak készítésükhöz. Mivel minden kinyitható tojásnak másnak kellet lennie, így a cári család ékszertojásait gazdag díszítésük mellett az egyediség is jelképezi.
A Fabergé-tojások az ortodox húsvét egyik jelképévé váltak Oroszországban. A drágakövekkel díszített arany, ezüst és porcelán bevonatú ékszertojásokra a tökéletes kivitelezés és finomság jellemző.
Ma a Fabergé-tojások jelentős műértéket képviselnek. A legértékesebb tojásoknak csak egy része maradt Oroszországban (Szentpéterváron és Moszkvában találhatók), a többit külföldön vagy magángyűjteményekben őrzik. Értékes darabokkal II. Erzsébet Királyi Gyűjteményében is találkozhatunk. A világon a legnagyobb Fabergé-tojás-gyűjtemény az egyik leggazdagabb orosz oligarcha, Viktor Vekszelberg tulajdonában van.