17. AquaPhone, a Dunán ismét három nyelven kel át az irodalmi szöveg
2023. június 10-én Párkány és Esztergom között ismét három nyelven – magyar-szlovák-német — hallhatjuk átkelni a „határokat összekötő” szöveget a Dunán, az eseményt elindító Karol Frühauf támogatásával. A jelenleg Svájcban élő, de párkányi származású mecénás már hosszú évek óta töretlenül támogatja a kortárs művészet különböző műfajainak terjesztését és megismerését Párkányban. Teszi ezt az általa alakított Hídőrház rezidencia programon keresztül meghívott hazai és nemzetközi művészekkel, mindezek mellett az AquaPhone rendszeres szervezője.
![17. AquaPhone](https://ma7media.storage.googleapis.com/sites/default/files/styles/freeform_large_9_2x/s3/2023-05/fuyuyeh_szoevoett_dpi300.jpg?itok=QPEfStRW)
Az AquaPhone egy szöveg alapú és egy zenés, határokon átívelő megmozdulás. Minden évben német, magyar, szlovák nyelvű írókat kérnek fel, hogy a színhelyre utazva olyan irodalmi alkotásokat hozzanak létre, amik az egynapos esemény kapcsán a Mária Valéria híd lábánál kerülnek felolvasásra, mindezt zenei betétekkel kombinálva.
Az esemény gyökere a történelmi időket idézi vissza elénk, mikor a híd még csak csonkjaiban létezett, és az egymástól elszakadt rokonoknak, barátoknak, ismerősöknek nem volt más lehetőségük kommunikálni, mint szélcsendes időben lemenni a Duna mindkét partjához, és a folyó vizén keresztül szót váltani egymással.
– hangzik az AquaPhone küldetése. A szöveget magyarra Mészáros Tünde, németre Mirko Kraetsch fordítja. A zenéért Markus Eichenberger (klarinét, szaxofon) felelős, csellón Alfred Zimmerlin játszik. A szöveget felmondja Uzsák Éva és Karol Frühauf.
Az idei szöveg szerzője a pozsonyi Mária Ferenčuhová költő, műfordító és filmkritikus, aki 1975-ben született Pozsonyban. Forgatókönyvírást és dramaturgiát tanult a pozsonyi Művészeti Főiskolán, majd a párizsi Társadalomtudományi Főiskolán lingvisztikai tanulmányokat folytatott. Doktori tanulmányait a film, televíziózás és rádiózás története és elmélete tudományág területén végezte. Versei 2003 óta irodalmi folyóiratokban és önálló kötetekben jelennek meg. A pozsonyi Művészeti Főiskola Film és Televízió Karán dokumentumfilm történetet és elméletét tanít.
A művészetek iránt érdeklődő közönség Barbara Gocníková multidiszciplináris művész és kurátor előadását is meghallgathatja Új helyen – a szlovák-magyar határtól Ghanaig címmel. A művésznő 1996-ban született Érsekújvárban, majd grafikát tanult a Pozsonyi Képzőművészeti Főiskolán, Japánban és Lengyelországban járt tanulmányúton. Alkotásai több kiállításon is szerepeltek Szlovákiában, Németországban, Magyarországon és Portugáliában. Jelenleg több nemzetközi projektben közreműködik, de mindig visszatér Párkányba is.