Lélektől lélekig az Akusztikkal
A négy tehetséges zenész, Zsapka Attila, Vadkerti Imre, Sipos Dávid és Szűts István egyenként is a felvidéki, sőt, a Kárpát-medencei magyarok nagy kedvence, de a tíz évvel ezelőtt megalapított Akusztik kvartett is, amely sajátos missziót teljesít a magyarlakta tájakon. A komáromi Egressy Béni Városi Művelődési Központban megtartott jubileumi nagykoncertjükön csodálatos művészi élménnyel gazdagították a hallgatóságot, a nemzettudatát is erősítve egyben.
Zsapka Attila énekes-zenész-dalszerző kezdetben egyedül, egy szál gitárral, megzenésített versekkel lépett fel a felvidéki iskolákban, majd gondolt egyet és 2014-ben megkérte az énekesi és zenés színházi karrierjét akkor már sikeresen építő Vadkerti Imrét, hogy amikor az ideje engedi, csatlakozzon hozzá. Jimmy örömmel mondott igent, és az egyre népszerűbb duó folytatta az önként vállalt misszióját, a magyar irodalom, a versek megismertetését és népszerűsítését. Később a szaxofonvirtuóz Sipos Dávid, majd a Kormorán együttes egyik kiválósága, a billentyűs Szűts István is csatlakozott hozzájuk.
A kvartett az eltelt évtizedben az iskolák után a nagyszínpadokon megtartott koncertekkel került a fókuszba. Kínálatuk, az akusztikus zene, a megzenésített versek és magyar örökzöld slágerek átiratai, sokfelé sikert aratott. A november 16-i jubileumi nagykoncerten bő két órán át lubickolhattunk ebben a szeretetözönben, miközben időnként a tizenöt fősre nőtt zenészgárdával együtt dalra is fakadhattunk. A közkedvelt formációt a felvidéki „nagyágyúk” közül a házigazda intézményigazgató Lakatos Róbert (brácsa), Madarász András (billentyűs hangszerek, gitár, tambura), Rácz Csaba (cselló), Emmer Péter (gitár), Farnbauer „Fambi” Péter (basszusgitár), Kovács László (dobok), valamint két vokálénekes, Bányoczky Nóra és Skokan Horváth Tímea, s nem utolsósorban a szintén Kormorán-tag, Vitéz Gáspár Álmos (hegedű) erősítette.
Zsolt azt kívánta a jubiláló zenekarnak, hogy határtalanul terjessze az általa képviselt zenei szellemiséget határon innen és túl. A hosszan zúgó vastapsot követően az „élő zenészlegenda”, Koltay Gergely elárulta: eddigi életében meghozott két legjobb döntése a harmadik felesége kiválasztása és az volt, hogy tizennégy évvel ezelőtt Vadkerti Imrét kérte fel, legyen az 1976-ban alapított nemzeti folk-rock zenekar, a Kormorán énekese. „A ma fellépők mindnyájan nagyszerű zenészek, köszönöm, hogy itt lehettem, jó volt veletek játszani”, mondta a koncert végén.
A teljesség igénye nélkül említem a tartalmas repertoárt, amelyben egyebek mellett elhangzott A gólyához című Tompa Mihály- és az Adjon az Isten című Nagy László-vers, József Attila Tiszta szívvel, Kertész leszek és Születésnapomra című szerzeménye, Böröczki Mihály több versének megzenésített változata, az Apám hitte és a Kell ott fenn egy ország című Zorán-sláger, a Ne szeress engem című Presser Gábor–Sztevanovity Dusán-féle blues és „Pici bácsi” Te majd kézen fogsz, és hazavezetsz dala, valamint Dinnyés József Elkártyáztam a gyenge szívem... kezdetű Hajnali éneke és nem utolsósorban a Kell még egy szó és a Ki szívét osztja szét című Kormorán-örökzöld.
Mindezek után a hallgatóság álló tapssal fejezte ki háláját, majd ráadásdal következett. Vadkerti Imre a koncert valamennyi közreműködőjének, valamint a nívós fény- és hangtechnikát biztosító háttércsapatnak is köszönetet mondott. A nézőkhöz pedig így szólt: „Köszönjük, hogy vagytok nekünk, mert nélkületek értelmetlen lenne ez az egész!”.
A befolyt összeg a sérült emberek fejlesztését segíti. „Támogassunk együtt egy jó ügyet, és élvezzük a zenét a közösség erejével!” – állt a pénteki rendezvény szórólapján. Lapzártáig nem értesültünk arról, hogy mekkora összeggel sikerült segíteni a fogyatékkal küszködő embertársainkat, de úgy véljük, nem is ez a lényeg, hanem a jó szándék, amely kapcsán a szívek ismét összeértek...
Megjelent a Magyar7 2024/48. számában.