Leírta azt, amiről nem volt szabad beszélni
Megjelent a Mihályi Molnár László által jegyzett Mács József monográfia, melynek ősbemutatója nem is lehetett volna máshol, mint Bátkában, a Felvidék krónikásaként számon tartott író szülőfalujában.
A Magyar Művészeti Akadémia (MMA) gondozásában megjelent kötet bemutatóján Sebők Csilla, a Bátkai Alapiskola és Óvoda igazgatónője köszöntötte a szép számban összegyűlt érdeklődőt. Nagy örömét fejezte ki, hogy a könyvbemutató helyszínéül Józsi bácsi szeretett szülőfaluját, Bátkát választották. Az igazgatónő elmondta, hogy Mács József egész életében köztiszteletnek örvendett szülőfalujában, amelynek díszpolgára volt.
Ács Margit Kossuth-díjas író, a könyv szerkesztője és lektora szerint jó érzés, hogy Mács József végre megkapja azt a tiszteletet, amelyet megérdemelt. Fontosnak nevezte, hogy készüljön ilyen összefoglaló áttekintés egy-egy író pályájáról, mert ez kalauz és egyfajta „tartósítószer” az életmű számára. Nem minden író kapja meg ezt az áttekintést, ezt a lehetőséget. Ugyanakkor sajnálatát fejezte ki, Jóska bácsi nem élhette meg, hogy az ő művéről is ilyen megbecsülő és hiteles kép készüljön.
– tette hozzá Ács Margit.
A könyv szerzője felidézte személyes kapcsolatát az íróval. Elmondta, hogy a barátságuk egészen a ‘80-as évek elejére nyúlik vissza, amikor több ízben szerveztek könyvbemutatót Mács József részvételével. Gyakran beszéltek telefonon, Páskaházán is többször meglátogatta.
– Barátok és mondhatni rokon lelkek voltunk. Volt egy kötelezettségem vele szemben, ezért nem is munkaként, hanem küldetésként tekintettem a monográfia megírására – árulta el Mihályi Molnár László, aki reményét fejezte ki, hogy az író hamarosan bekerülhet az irodalomórák tananyagába.
A könyvbemutatón felszólalt Vári Fábián László költő, az MMA irodalmi tagozatának vezetője is, aki 2005-ben Mács Józseffel egy időben lett az akadémia tagja. Felidézte, hogy Mács József személyében egy igazán nyíltszívű, őszinte, tiszta beszédű, a közösségéért élő és dolgozó alkotóembert ismert meg. A család képviseletében az író két lánya, Mács Ildikó, a miskolci Felvidék Ház szakmai igazgatója és Mács Tünde, valamint férje, Kövesdi Károly, lapunk főmunkatársa vett részt a könyvbemutatón.
Megjelent a Magyar7 2022/17. számában.