2024. november 8., 15:35

Hősi emlékek és elhallgatott történetek a Donnál: Néma Hadsereg

A második világháború legsötétebb pillanatai közé tartozik a magyar 2. hadsereg katasztrofális doni veresége, melynek sebeit évtizedekig nem volt szabad feltárni. Wágner Levente Néma Hadsereg című naplója a magyar 2. hadsereg doni katasztrófájának elhallgatott történetét hozza felszínre. Az áldozatvállalás és a hősiesség mély emberi értékeit tárja fel, miközben a háború borzalmait a túlélés és remény fénye árnyékolja be. A könyv a hősök emlékét örökíti meg, akik a legnagyobb szenvedés közepette is kitartottak. 

Néma Hadsereg banner
Fotó: Wágner Levente/ Néma Hadsereg Kiadó

A második világháborúnak az igazi vesztesei azok az árván maradt gyermekek, azok a családfő nélkül maradt anyák, akik 1972-ig csak suttogva mondhatták ki hősi halált halt, apáik, férjeik, fiaik neveit. 

Mitől különlegesen értékes, és felbecsülhetetlen kincs a Néma Hadsereg doni napló? Mint ismert, a jó könyv az életre nevel. Ki más lehetne alkalmasabb tanító arra, hogy megtanítson bennünket, hogyan lehet a legnyomorúságosabb körülmények között is megtalálni a túléléshez szükséges hitet és reményt, mint egy olyan, ember aki ezt az I. és II. világháborúban a saját bőrén tanulta meg.
Néma Hadsereg
Fotó:  Wágner Levente/ Néma Hadsereg Kiadó

A frontról küldött rózsaszín tábori lapokat, az egyenruhákban büszkén feszítő katonákról készített fényképeiket sokan eldugták, vagy félelmükben a rákosi rendszer alatt elégették. Hisz az országot felszabadító majd évtizedekig megszálló, „országunkban ideiglenesen állomásozó” hadsereg és annak vezetői nem vették jó néven, ha a magyar 2. hadsereg doni eseményeiről szóltak a hírek.

Pedig egy országot minősít, hogyan bánik hősi halottainak emlékével, „mert ahol a hősöket nem felejtik, ott mindig lesznek újak”. Mi történt 1943. január 12-én és az azt követő napokban, hetekben?

A 2. magyar hadsereg elvesztette becsületét, mert kevés – esküjéhez és kötelességéhez hű – ember kivételével nem váltotta be azt, amit tőle mindenki joggal elvárhatott"

– tudhatjuk meg Wágner Levente tartalékos mérnök hadnagytól, aki zsidó munkaszolgálatos egységével a 108/41 tábori munkásszázad tagjaival a kimondhatatlan nevű, Scsucsjénél, Urivnál, Ilovszkojénél, Osztrogorzsszknál, Jevdakovo, Kiricsenkovo, Misevo és többi a helyszínen tartózkodott.

Pont akkor, és pont ott, amikor a XX. század – és talán a magyar történelem – legvéresebb tragédiája zajlott.

Néma Hadsereg
Fotó:  Wágner Levente/ Néma Hadsereg Kiadó
1942 telén egy végletekig kizsigerelt, utánpótlást nem kapó hadsereg maradt a Donnál többnyire abban a ruhában, amiben kora tavasszal bevonultak. Egy 200 ezer fős hadsereg 200 kilométer hosszú arcvonalat volt kénytelen védeni, mélységi tagozódás nélkül. Focis hasonlattal élve olyan ez, mintha a csatár, a középpályás, a védő, de még a kapus is egy vonalban támadna. Aztán csodálkozik, ha az ellenség „adj-király katonát” módon átszakítva a vonalait öldöklő támadásba kezd, miközben ő tehetetlenül csak hátrálni tud.

Fegyverzetük többnyire a németek által zsákmányolt, és a magyaroknak átadott fegyverekből állt. A korábbi ígéret szerint a magyar 2. hadsereg nehéztüzérségét a német hadseregnek kellett volna döntően biztosítani, de ez elmaradt.

Páncélelhárító fegyverrel nem rendelkeztek, fogatolt tüzérsége a lóállomány hátsó körzetekbe való szállítása és tetemes elhullása okán állóharcra kényszerült. Kétezerötszáz-háromezer kilométerre a hazai földtől, mínusz 35-40 Celsius-fokos hidegben, téli ruházat és minden óvóeszköz nélkül állták a sarat.”

Wágner Levente 1943. január 12-én éppen Osztrogorzsszknál tartózkodott, ahol számos építményt, földkunyhót építettek az útkarbantartó katonák számára. Ezért minden leírt szó olyan erővel hat, mintha egy haditudósitó írta volna a háború kellős közepéből.

Néma Hadsereg
Fotó:  Wágner Levente/ Néma Hadsereg Kiadó
Hatalmas tömegben támad az orosz. Karonfogva jönnek. Saját tüzérsége és gyalogsága az állást lövi. Vesztesége hatalmas, de újabb hullámban tör előre, sok harckocsival. Áttörtek, orosz hullahegyeket hagyva maguk után.”

A második magyar hadsereg arcvonala Uriv térségében minden hősies ellenállás dacára 40 kilométer szélességben és 20 kilométer mélyen kettészakadt. Ettől kezdve sorsuk megpecsételődött.

Hősök vagy áldozatok voltak katonáink?
A 2. magyar hadsereg azon katonái és tisztjei, akik kitartottak a kétségbeejtően reménytelen helyzetben és örök időkre ott maradtak kővé dermedten az iszonyú orosz télben, hogy biztosítsák a többiek hátravonulását, s ezzel megmentsék ezrek és ezrek életét, hősök voltak.”

A néma hadsereg 81 év óta pihen az elátkozott jégországban. A tudatosan meghamisított történelem a lelkekben tette a legnagyobb kárt. Generációkat neveltek föl úgy, hogy apáik, nagyapáik véráldozata szégyelleni való tett volt, miközben évtizedekig koszorúztatták a parádés szovjet emlékműveket.

Néma Hadsereg
Fotó:  Wágner Levente/ Néma Hadsereg Kiadó

A magyar honvédek sírjait nem jelölte semmi, sőt, szemtanúk szerint a földdel tették egyenlővé a sírokat. Őrizzük meg emléküket, mert megtették kötelességüket. Hősök voltak, magyar hősök, a mi hőseink.

Forrás: Rózsahegyi Barnabás 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.