Hodossy Gyula: A Csemadok-ügy egy bonyolult kérdés
Szeptemberben tisztújító kongresszust tart a Csemadok. A tisztújítást követően kulturális szervezetünk életében egy új időszak kezdődik, hiszen a 2009-től elnöki pozícióban lévő Bárdos Gyula már nem vállalja tovább a szervezet irányítását. Az elkövetkező hetekben közéleti személyiségeinket többek között arról kérdezzük, hogy miként látják a Csemadok jövőjét, milyen változásokat kellene végrehajtani a szervezet sikeresebb működése érdekében. Ezúttal Hodossy Gyulát, a Szlovákiai Magyar Írók Társaságának elnökét kérdeztük.

– kezdi a beszélgetést Hodossy Gyula.
„Egyrészt tudni kell, hogy Szlovákiában a Csemadok megalakulása előtt is volt kulturális élet, másrészt tudni kell miért, milyen politikai megfontolásból hozták létre az akkori kommunisták, harmadrészt nem árt azt sem tudni, hogy a nyolcvankilences politikai változások után, – hiszen végre szabadon lehetett civil-kulturális szervezeteket alapítani, – sokan úgy gondolták, hogy a Csemadok meg fog szűnni. Nem így történt, annak ellenére, hogy százával alakultak polgári társulások, alapítványok, annak ellenére, hogy a Csemadok korábbi feladataira, céljaira nézve okafogyottá vált.
– folytatja Hodossy Gyula.
Kérdésünkre, miszerint úgy látja-e, hogy a tisztújítás után jobban be tudná teljesíteni a Csemadok ezt a feladatot, a következőt válaszolta:
Hodossy Gyula a Csemadok országos szervezetének egyik legnagyobb hiányosságát a helyi szervezetek támogatásának elhanyagolásában látja.
Beszélgetésünk végén a Szlovákiai Magyar Írók Társaságának elnöke összefoglalva gondolatait elmondja, hogy első lépésként tehát az új vezetőségnek el kell gondolkodnia rajta és megfogalmaznia, mire is van nekünk a Csemadok.
– zárja gondolatait.