Én nem hátra nézek, hanem előre - Bartusz György köszöntése
Könyv- és portréfilm-bemutatóval tisztelegtek Bartusz György szobrász-, festő-, grafikus- és akcióművész előtt 91. születésnapja alkalmából Kassán, a Kelet-szlovákiai Galériában.
A Magyarország Kassai Főkonzulátusa és a Kelet-szlovákiai Galéria szervezésében megvalósult rendezvényen bemutatták Szabó Lilla Bartusz című monográfiáját, amely az MMA Kiadó gondozásában jelent meg, illetve a Magyar Művészeti Akadémia megbízásából készült portréfilmet.
Dorota Kenderová, a Kelet-szlovákiai Galéria igazgatója köszöntőjében kiemelte, Bartusz György kulcsfontosságú alakja Kassa 20. századi művészeti életének, szobrászművészként és tanárként jelentősen hozzájárult nemcsak a város, hanem a régió képzőművészeti kultúrájához. Alkotásai szilárd részét képezik Kassa identitásának, és nem csupán műtárgyakként, fontos kulturális üzenetként is.
– Alkotásai a köztereken és kiállítótermekben egyaránt tanúsítják, hogy a művészetnek milyen ereje van a közösségteremtésben, az emlékezésben és a jövő megálmodásában – mondta hozzátéve, legyen szó absztrakt vagy figurális szobrokról, minden egyes alkotása azt sugározza, hogy az emberi szellemnek van ereje és bátorsága új utakat keresni.
A Bartusz Györgyről szóló monográfia kapcsán felolvasták Petrányi Zsolt, a Szépművészeti Múzeum tudományos főigazgató-helyettese, a Magyar Nemzeti Galéria Jelenkori Gyűjteménye vezetőjének az írását, amelyben kiemelte, a könyv hiánypótló vállalkozás, amely egyrészt Bartusz György életművét, másrészt Szlovákia és Magyarország soha nem összevetett, 1960 utáni művészettörténeti kapcsolatait is megismerteti az érdeklődőkkel.
A könyv koncepcióját Kis Petronella, a kötet szerkesztője ismertette. Mint mondta, az MMA fontos célja, hogy reflektorfényt irányítson az anyaországi közfigyelem homlokteréből kimaradt munkásságokra, amelyek megismertetését az életmű volumene és gazdagsága okán elemi kötelességnek éreznek. Ezek közé tartozik a Szlovákiában méltó elismerésnek örvendő és értékén kezelt Bartusz-életmű is.
– A Bartusz György munkásságát bemutató album súlyát és hiánypótló jellegét fémjelzi, hogy képzőművészeti sorozatunknak nemcsak első felvidéki alkotójáról készült darabja, hanem magyarországi viszonylatban is az első olyan monográfia, amely felvidéki képző- és szobrászművészről megjelent. E hiány felismerését és betöltését Szabó Lillának köszönhetjük, akinek mondataiból, a Bartusz Györggyel ápolt több évtizedes barátságából adódóan egy személyes portré is kirajzolódik – mondta Kis Petronella. Hozzáfűzte, terveik szerint a kötet 2025-ben szlovák nyelven is napvilágot lát.
Szabó Lilla művészettörténész kiemelte, nagyon fontos volt számára, hogy megírja ezt a könyvet.
– Mindig adósságomnak éreztem, mert Bartusz életútját és az egész életművét szimbolikusnak találtam. Alkotásaiban érezni lehet azok mély tartalmát és indítékát, illetve azt a bátorságot, ami az egész életét végigkísérte – mondta.
A kötet ismertetését követően bemutatták a Sáfrány József rendező és Karácsony Sándor operatőr által Bartusz Györgyről készített, Bartusz – portréfilm Bartusz György szobrászművészről című alkotást.
Éves szinten 30-40 új portréfilm születik, amelyek akadémikusok és más magas állami kitüntetéssel elismert művészek, művészetelméleti szakemberek életútjába, gondolkodásába nyújtanak bepillantást.
Ezek sorába tartozik a Bartusz Györgyöt bemutató portréfilm is. Rendezője, Sáfrány József felidézte, többször járt már Kassán, így ismerte a város egyik jellegzetességét, az Erzsébet utcán található Jakoby-szobrot. Amikor megkapta a megbízást és megtudta, hogy ennek a szobornak az alkotójáról van szó, érezte, hogy „jó filmet fogunk csinálni”.
A munka majdnem egy évig tartott, sokszor jöttek Kassára, de forgattak Prágában, Pozsonyban, a Magas-Tátrában, Varannón, Mezőlaborcon és további helyszíneken.
–Több műfajban rengeteg nagyszerű alkotása van, tobzódtunk bennük. Mégis ki kellett hagyni az életműve jelentős részét, egyszerűen nem fér bele egy 52 perces filmbe – mondta Sáfrány József.
Milyen véleménnyel van a filmről maga az érintett?
– Nagyszerű a film, nekem tetszett – nyilatkozta Bartusz György, akiben továbbra is erős a vitalitás.
– Én nem hátra nézek, hanem előre.
Ma élek, holnap már nem biztos. De szeretem ezt a várost, és még sokáig itt szeretnék lenni – tette hozzá.
Megjelent a Magyar7 2024/49. számában.