Botos Béla Bumbi a brácsára összpontosít
Utoljára hét éve találkoztunk, holott hivatalosan egy faluban lakunk. Akkoriban indult a pályája, s bár közbejött a COVID, Botos Béla Bumbi különböző formációk tagjaként rendületlenül járja a világot. Bejárta már szinte egész Európát, megfordult Kínában, míg tartósan átmeneti lakhelye már évek óta Pozsonyban, Ligetfalun van. Most is csak hazaugrott, hogy felköszöntse egy igazi roma mulatság keretében a 70 éves nagyapját, akinek természetesen a kedvenc nótáit is elhúzta. Mert Botos Béla Bumbi, aki tavaly ünnepelte a 30. születésnapját, maga is imád mulatni.

– mondja a színész Az ember tragédiája londoni színében, mielőtt bevégzi az életét.
Nos, ez a mondat Botos Béla Bumbira kevésbé áll, aki nemcsak mulattatja a közönségét, de önmaga is szeret mulatni. Tavaly az egyik hivatalos koncertjét is lemondta, amikor megtudta, hogy a szülei a 30. születésnapjára összehívták a rokonságot és szakmabelieket. Csak a zenekar hiányzott, de nem tudtam elképzelni a bulit cigányzenekar nélkül, így gyorsan összetrombitált egy kisebb társaságot, amelynek az élén hajnalig húzta a talpalávalót. Bár zenészcsaládból származik, s már négyévesen kezében volt a hegedű, sokáig nem úgy nézett ki, hogy megvalósulnak a dédelgetett álmai. Nagyapja a régió egyik legjobb brácsása volt, az apja a nagybőgőt választotta, de van a családban több hegedűs, klarinétos, s egyik unokanővére az ismert nótaénekes, Rigó Mónika, mégis a szülei féltették, így konzervatórium helyett – amely akkor legközelebb még csak Kassán és Besztercebányán működött – az egyik rimaszombati szakközépiskolába íratták be, ahol hotelakadémia szakon érettségizett.
De hiába óvták a szülei, mégis úgy döntött, megpróbálja a konzervatóriumot, s Besztercebányán Dušan Radič tanítványa lett. S amíg előtte évekig hegedülni tanult, Besztercebányán átváltott legendás nagyapja hangszerére, a zenekarokban ugyan nélkülözhetetlen, de mégis „másodhegedűs” brácsára, amelyet azóta annyira megszeretett, hogy élete egyik fő céljának tartja a brácsa népszerűsítését. Eleinte a nagyapja brácsáján játszott, de ma már egy nagyon értékes brácsán játszik, amelyet Orsós Tamás készített a számára, míg a vonója egy cseh mestertől van. A konzin mindössze egy évet töltött, mert átvette őt a Művészeti Akadémia, ahol Zuzana Bouřová tanítványa lett. Az akadémiát jeles eredménnyel végezte el, s hirtelen arra ébredt, hogy várják őt a megkeresések, s mivel a Szlovák Rádió Szimfonikus Zenekara állandó állásba hívta, egy percig sem habozott, s igent mondott.
Nem bánta meg, hisz a zenekarban az ország legjobb brácsásai jöttek össze, amelyben 11 brácsás van jelenleg, s mivel egy-egy koncerten a műsorprogramtól függően 2-5 brácsásra van szükség, lehetősége van más formációkban is szerepelni.
– mondja Béla, aki otthonosan mozog a magyar és a szlovák folklórban is (https://www.vojtechbotos.com/), egyedül a dzsesszt nem tudta megkedvelni.
– jegyzi meg. Még a középiskola elvégzése után egy évet eltöltött Snétberger Ferenc Zenei Központjában is Felsőörsön, s vele volt először külföldön is koncertezni, mégpedig Berlinben. Innen aztán már nem volt megállás, az elmúlt években bejárta szinte egész Európát, de egy alkalmi zenekarral járt Kínában is turnézni.
– sorolja az elsődleges feladatait Béla, aki így az elmúlt években több új szlovák film zenei felvételeinél is közreműködött, de részes volt a Szlovák Nemzeti Színházban évekig nagy sikerrel futó Kubo című előadásnak is. Ezt az előadást tavaly tavasszal levették ugyan műsorról, de Béla nem maradt színház nélkül, ugyanis jelenleg a Széplak utcában található, Jana Bútorová színésznő által vezetett Red Cabaret La Boca című előadásában brácsázik, amelyben megint egy másik énjét villanthatja fel, hisz az előadás az argentin tangó világára épít.
Az elmúlt években több zenekarban is brácsázott, így a Dobrá muzika vagy a Musketiers zenekarban, ahogy játszott a világhírű Roby Lakatossal is, aki a minap a Dankó-díjat is megkapta, s pár éve a világhírű hegedűvirtuóz, Pavel Šporcl is meghívta Gypsy Way zenekarába, amellyel szintén járják Európa városait. Az igazi szívügye manapság mégis a Júlia Kozáková énekes által vezetett Manuša együttes, amely a cigány, a szlovák és a közép-európai zenére építkező világzenét, world musicot játszik, s ha kétszer annyi napja lenne egy évnek, akkor is kevés lenne, hogy az összes meghívást elfogadják. Az elmúlt években bejárták a világ nagy hangversenytermeit Londontól kezdve Olaszországon, Spanyolországon, Belgiumon és Skócián át egészen Helsinkiig. De ha ideje és lehetősége engedi, akkor nem hiányozhat a Hosszú Géza hegedűvirtuóz által vezetett (akit kétszer is jelöltek már Grammy-díjra) Geza Hosszu-Legocky&The 5 DeViLs zenekarból sem, s még sok olyan zenei formáció van a széles régióban határoktól függetlenül, ahová be-beeugrik egy koncert erejéig. Nemrég a gömöri Simonyiban járt, ahol a hosszú évek óta hagyományosan megrendezendő nótaesten Puka Károly zenekarában brácsázhatott.
– mondja kissé meghatódva Béla, aki már most lelkesen gondol a szeptemberben Sajógömörben megrendezendő Czinka Panna Fesztiválra, ahová viszont alkalmi zenekarával prímásként érkezik majd.
– teszi hozzá, de ősszel szeretnék újra megszervezni Balogfalán is a COVID előtt már három alkalommal nagy sikerrel megtartott nótaestet, amelyen a régió szinte összes nótaénekese eljött, sőt nem hiányozhatott Rigó Mónika sem, aki akkor pár hónapos csecsemőjét is megmutatta a közönségnek.
Botos Béla Bumbinak a sok-sok fellépés mellett van egy különleges szívügye is, mégpedig a brácsa, mint önálló hangszer népszerűsítése.
Az utóbbi években szülővárosában Eva Čarnokának és Zsélyi Katalinnak köszönhetően a Zenei Tavasz rendezvényén belül két önálló koncerten is lehetőséget kapott a brácsa népszerűsítésére (https://www.youtube.com/watch?v=FuPP7CwxPC0). Előbb az ukrán Bohdan Koval, majd két évvel később a szintén ukrán Vladislav Panchenko zongoraművészek társaságában, s több brácsa-alapmű (Schumann, Brahms) is terítékre került, de az utóbbi koncerten bemutatta Adam Hudec For Bélu című virtuóz művét, amely, mint a címéből is kiderült, neki íródott.
– mondja Bélu, akinek egyre többször jut már eszébe a családalapítás is, hiszen a szülei már nagyon örülnének egy unokának.
– mosolyog, s már rohan is haza, hisz pár óra múlva várja a nagyapját köszöntő bál, amelyről ő sem hiányozhat az erre az alkalomra verbuválódott zenekarával.
