2023. november 8., 11:11

Aki a Szent Koronát Debrecenbe menekítette

A Magyarország történelméről szóló összefoglalókban akár egy önálló fejezet szólhatna a Szent Korona szerepéről a magyarság életében, de különösen hányatott sorsának fordulatai lehetnek érdekesek. Európában aligha akad még egy olyan koronázási ékszer, amelyet különböző kritikus helyzetekben többször is elrejtettek hol Magyarországon, hol külföldön, de olykor egyszerűen ellopták, mert birtoklása a hatalmi viszálykodásban – mai szóhasználattal – zsarolási lehetőséget teremtett.

leporolt históriák
Fotó: Magyar7/Archív felvétel

Az 1848–49-es magyar forradalom és szabadságharc idején a Szent Koronát Budán őrizték, ahova Bécsből került vissza még 1790-ben, amikor II. József halála után utóda, II. Lipót visszavitette Magyarországra.

Amikor Ferenc József trónra lépett, a magyar országgyűlés nem fogadta el, ezért Windisch-Grätz csapataival egészen az ország fővárosáig nyomult és végül el is foglalta. Még ezt megelőzően Kossuth Lajos kormányzó 1848. december 30-án rendeletben szólította fel Bónis Sámuel képviselőt és országos biztost, hogy szállítsa el a Szent Koronát Debrecenbe, ahová a magyar kormány is elindult.

Bónis Sámuel (1810–1879) a Szabolcs vármegyei Nagyfaluban született (bár a szlovák lexikonokban az Alsókubini járásban található Nagyfalu – Velična – szerepel, ami már csak azért sem valószínű, hiszen hősünk református volt és később Szabolcs vármegye országgyűlési követe volt a pozsonyi diétán). Jogot végzett, megbízható, tisztességes embernek tartották. A korona elszállításával kapcsolatos megbízatást is lelkiismeretesen végrehajtotta. Egy üveges hintóban helyezték el a királyi jelvényeket tartalmazó ládát, és tulajdonképpen ez volt az első jármű, amely – harminc gránátos kíséretében – Budáról Pestre áthajtott a még teljesen el sem készült Lánchídon, amelyre ideiglenes pallót helyeztek el, hogy áthaladhassanak rajta. Ezután vonatra rakták az értékes szállítmányt, majd Szolnokról szekéren vitték Debrecenbe.

Bónis Sámuel 1849 áprilisában Vukovics Sebő igazságügyi miniszter mellett államtitkár lett, később Görgei mellett kormánybiztosként tevékenykedett egészen a világosi fegyverletételig. Ezután bujdokolnia kellett, de végül tíz hónap elteltével önként feladta magát, mert joggal tartott attól, hogy azokat fogják felelősségre vonni, akik rejtegették. Noha Haynaut már felmentették gyászos tisztségéből, a hadbíróság előbb halálra ítélte Bónist, majd tíz év súlyos börtönre módosították a verdiktet, amit Olmützben töltött le.

Szabadulása után 1861-ben országgyűlési képviselő lett, de 1869-ben kivonult a politikai életből és előbb a semmisítőszék bírájává nevezték ki, majd 1870-ben a kúria legfőbb ítélőszékének tanácselnöke lett. Barátai kissé meglepődve fogadták, hogy egy nemes ember lánya, Bónis Malvin (1841–1926) egy izraelita származású belgyógyászprofesszor, Korányi Frigyes (1828–1913) felesége lett, de az apa felvilágosult gondolkodású, ritka műveltségű és olvasott ember volt, ahogy Vay Sándor jellemezte „nem a Petőfi magyar nemese fajtájából”, utalva ezzel a költő Pató Páljára, és csak mosolygott az egészen. Mint Vay írja: „Nagy esze előre megsejtette a liberalizmus diadalmát, meg azt is, hogy az agarászó nemes úrfiak régen holmi kis apró hivatalocskákért fognak kunyorálni akkor, amikor az ő Malvin lánya palotában lakik majd, és veje elsőrendű kapacitása lesz az országnak. Aminthogy meg is érte ezt szép sorjában néhai való jó Bónis Sámuel. Hogy ki Korányi Frigyes, orvosi fakultásunk Európa szerte ismert dísze, azt nem kell bővebben fejtegetni.”

Megjelent a Magyar7 2023/44. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.