A Magyar Kultúra Napja alkalmából díjazott a Csemadok Dunaszerdahelyi Területi Választmánya – KÉPEKKEL
Ismét Nemeshodos község adott otthont a rendezvénynek, amelyen a Dunaszerdahelyi járásban tevékenykedő kultúraszervező egyéneknek és sikeres csoportjaiknak adományoztak Csallóköz Kultúrájáért Közművelődési Díjat.
A helyi Megmaradásunkért Kultúrcsoport ünnepi műsorát és Nagy Edit szavalatát követően a község történetéről hallhattunk egy rövid összefoglalót Győri Béla tolmácsolásában, majd a megjelenteket Balódi László, Nemeshodos polgármestere köszöntötte, aki, mint mondta, megtisztelésnek érzi, hogy újra a községben tartják meg ezt a díjátadót.
Kifejtette, hogy Nemeshodos idén fogja ünnepelni írásos említésének 780. évfordulóját, továbbá hangsúlyozta, hogy kultúránkat, közösségünket nem kőből lehet építeni, hanem emberekből, ugyanis csak az anyanyelvünk, s a közösségünkbe vetett hit lehet annak a záloga, hogy megmaradjunk és fejlődjünk.
Aláhúzta, hogy
ne csak ilyenkor, a Magyar Kultúra Napja alkalmával legyünk magyarok és hallgassuk a szívhez szóló dallamokat, hanem legyünk egész évben magyarok. Ne panaszkodunk az asszimiláció miatt, mert minden csak tőlünk függ és attól, hogy jól működik-e a közösségünk.
Ezután Lázok Attila területi választmányi titkár lépett a mikrofon elé, aki ismertette a regionális díjátadó rövid történetet, majd név szerint köszöntötte a megjelent vendégeket, és átadta a szót Takács Ottónak, a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet igazgatójának.
- jegyezte meg az intézet igazgatója.
Sátor Zoltán, a Csemadok Dunaszerdahelyi Területi Választmányának elnöke a Himnusz fontosságáról beszélt, ami összefogja a világ magyarságát, hiszen a díjátadó is arról szól, hogy összefogja a felvidéki magyarokat, mert – mint mondta – addig lesz magyarság a Felvidéken, amíg össze tudunk tartani és lesznek magyar iskoláink.
A választmányi elnök beszédét követően Lázok Attila átadta a szót Göncz László szlovéniai magyar írónak, aki történészként, kisebbségkutatóként és politikusként is tevékenykedik, és aki 2008 és 2018 között a szlovéniai magyar közösség parlamenti képviselője is volt. Göncz, aki már a 90-es évek eleje óta szoros kapcsolatot ápol Csemadok országos vezetőségével és a helyi szervezetekkel, kifejtette, hogy nagyon szépen köszöni a meghívást és örömmel látogatott el ismét a Felvidékre, továbbá
Göncz László a területi választmány oklevelén kívül idén Fábry Zoltán-díjat is átvehetett Galántán.
Idén a következő egyének, szervezetek és csoportok vehettek át Csallóköz Kultúrájáért Közművelődési Díjat:
-
Kállay György (Csallóközcsütörtök)
-
Magyarics Zoltán (Béke)
-
A békei Csemadok-alapszervezet
-
A nyárasdi TeátRum színjátszó társulat
-
A nyárasdi Balogh család (Balogh László, Balogh Renáta Balogh Boglárka és Balogh László András)
-
Gányovics Júlia (Nagyabony polgármestere)
-
Fazekas István (Nyékvárkony polgármestere)
-
Balódi László (Nemeshodos polgármestere)
Az ünnepség a nyárasdi Sarló zenekar műsorával fejeződött be, majd a jelenlévők közösen elénekelték a Himnuszt.