A Kodály Napok gyönyörű hagyománya örök
Lélek s szabad nép tesz csuda dolgokat – hangzik a tizennyolcadik Kodály Napok mottója. A Kodály Napok idén nem versenyszerűen zajlott, a nemzetközileg is elismert kórusok fesztiváljelleggel találkoztak. A Kodály Napok gáláján kiosztották a Csemadok újonnan alapított elismerését, a Záreczky László-díjat.
Október 1 – 3. között zajlott a galántai Kodály Napok tizennyolcadik évada. A több mint fél évszázaddal ezelőtt megálmodott rendezvény máig a zene megtartó erejével szólítja meg és hozza össze a legjobb és legrangosabb kórusokat. Az idén a Kodály Napok azonban nem a kórusok versenyéről szólt, hiszen a koronavírus járvány az ő munkájukat is megtörte egy időre, a próbák sokáig elmaradtak. A versenyzés helyett inkább fesztiváljelleggel találkoztak a zene örömében és a Kodály örökség szellemében a mátyusföldi Galántán.
A nyitó hangversenyre Deákin került sor, majd Galántán folytatódott a Szlovákiai Magyar Felnőtt Énekkarok Országos Fesztiválja. Az énekkarok a régió falvaiban léptek színpadra csodás hangversenyeket tartva szombat este.
Az országos fesztivál szakmai értékelését a Galántai Városi Művelődési Központ esztrádtermében tartották meg október 3-án, vasárnap. Erdei Péter, Liszt- és Bartók-Pásztory díjas karnagy szerint a civil szerveződések számára az egyik legfontosabb dolog, hogy meg tudjanak mutatkozni a társadalomban. Mindegy, hogy az egy divatos flash-mob helyzetként történik meg, vagy épp egy kóruselőadás formájában egy koncertteremben.
– emelte ki a karnagy.
A produkciókban a meleg szív érződött, annak ellenére, hogy a színházteremben hiányzott a nagyközönség.
„Az énekesek azonban arra szuggerálták önmagukat, hogy itt a közönség, ez egy nagyon jó érzés volt.”
A szakmai értékelő után Veszprém Város Vegyeskara nyitotta meg a Kodály Napok ünnepi gáláját. A gálán sor került a köszönődíjak kiosztására is, valamint első alkalommal a Csemadok által újonnan alapított Záreczky László-díj átadására is. A Záreczky-díjat a száz évvel ezelőtt született Záreczky László családja, elsősorban lánya, Judit szorgalmazására alapította a szervezet. Záreczky László igazi polihisztor volt, a zene, a magyar néprajz, a festészet és a kultúra rajongója. Egész életében kutatta és őrizte Kodály Zoltán örökségét, számos Kodályról, a népzenéről, Galánta kulturális örökségéről szóló publikáció fűződik a nevéhez. Akárcsak az első galántai Kodály Napok megszervezése is. A Záreczky- díjat Galánta és Mátyusföld zenei életében éveken, évtizedeken át jelentőset alkotó, a kodályi értékek őrzéséhez, ápolásához, továbbadásához és fejlesztéséhez hozzájáruló személy vagy közösség kaphatja meg.
2021-ben a díjat a galántai Kodály Zoltán Daloskör, Dunajszky Géza, író és karnagy és Józsa Mónika, a galántai Kodály Zoltán Daloskör karnagya kapta meg.
Józsa Mónika örömmel vette át a díjat, meghatódva mondta, ez az elismerés azért is sokat ér számára, mert Záreczky Lászlót, Laci bácsit személyesen is ismerte, sokat dolgoztak együtt a Csemadokban.
– nosztalgiázik a szeretett karnagy, aki már 1982 óta vezeti a Kodály Zoltán Daloskört. Az idei Kodály Napok kapcsán elmondja, voltak, akik fenntartással kezelték azt, hogy járványidőben is megrendezésre került a Kodály Napok, de ezt a szép hagyományt, ezeket a gyönyörű dolgokat nem lehet megszakítani.
„Az, hogy ennyi kórus eljön Galántára, és itt találkozunk, az egy szellemi műhely, egy lelki feltöltődés.”
A Füleki Férfikar, a Pro Kultúra különdíjban is részesült. Bukovszky László kormánybiztos nyújtotta át a Szlovák Köztársaság arany érdemérmét a kóruszene magas szintű képviselőinek.
A kórusok számára a köszönődíjakat a Kóta – a Magyar Kórusok és Zenekarok Országos Szövetsége, a Magyar Kodály Társaság, Galánta város és a Csemadok adományozták. A XVIII. Kodály Napokon az alábbi kórusok vettek részt: Te Deum Laudamus kamarakórus (Alistál), Melódia Nőikar ( Fülek), Pro Kultúra – Füleki Férfikar, Kodály Zoltán Daloskör (Galánta), Cantus Iuventus – Selye János Egyetem Női Kara, Concordia Vegyeskar (Komárom), Ragyolci Jázmin Nőikar, Blaha Lujza Vegyeskórus (Rimaszombat), Veszprém Város Vegyeskara.
A Kodály Napok záróakkordjaként megkoszorúzták az Esterházy Kastély parkjában lévő Kodály szobrot. A koszorúzáson ünnepi beszédet mondott Forró Krisztián, a Szövetség elnöke. Megköszönte a Csemadoknak, hogy minden évben felvállalja és levezényli ennek a rangos rendezvénynek megszervezését. Az elnök feladatként jelölte ki a Kodály örökség ápolását, a következő generációk emlékeztetését arra, mennyi mindent kapott a felvidéki magyarság Kodálytól.