2019. február 24., 11:05

Tele bőröndökkel távozott – Grendel-emlékestet tartottak Somorján

A somorjai Moziban Grendel Lajosra emlékeztek február 21-én. A rendezvény a Somorjai Kaszinó és a Mozi Klub szervezésében valósult meg. Az emlékest vendégeivel, Tőzsér Árpáddal és N. Tóth Anikóval az est házigazdája, Mészáros Sándor, a Kalligram kiadó főszerkesztője beszélgetett.

Grendel-emlékest Somorján
Galéria
+5 kép a galériában
Fotó: Szabados Kati

A tavaly decemberben elhunyt Grendel Lajos, Kossuth-díjas felvidéki magyar író a Madách Kiadó, majd a rendszerváltást követően több irodalmi folyóirat szerkesztője, illetve főszerkesztője – köztük az Irodalmi Szemle, a Kalligram folyóiratok vezető szerkesztője –, valamint a Comenius Egyetem Magyar Nyelv és Irodalom Tanszékének az oktatója volt.

Grendelről, életéről, írói munkásságáról olyanok beszélgettek a somorjai kávéházban, akik közelről ismerték. Tőzsér Árpád költő, író, irodalomkritikus és N. Tóth Anikó író, irodalomtörténész, egyetemi oktató válaszoltak a Kalligram kiadó főszerkesztőjének, Mészáros Sándor írónak, irodalomtörténésznek a kérdéseire.

A beszélgető estet a Somorjai Kaszinó nevű független civil kezdeményezés szervezte. A Nyárfás Károly és Bucsuházy István által működtetett Somorjai Kaszinó „a közművelődés, a közhasznú eszmecsere és a kellemes társalgás” egyesülete önkéntes alapon, nulla cent költségvetésből 2014 óta szervez vitaesteteket a városban. A Grendel-est a 28. rendezvényük volt.

Nyárfás Károly a Somorjai Kaszinó nevében köszöntötte a megjelenteket
Nyárfás Károly a Somorjai Kaszinó nevében köszöntötte a megjelenteket
Fotó:  Szabados Kati

Témáik között irodalom, gazdaság, sport és egyéb közéleti témák szerepelnek. Mióta létezik a Mozi Klub a városban, azóta mindig ott tartják a beszélgetőestjeiket, mert támogatni akarják a kezdeményezést, amit a bár üzemeltetői célul tűztek ki. A sokáig elhanyagolt épületet ugyanis a Mozi Klubot fenntartó család rendbe rakta és azzal a szándékkal nyitotta meg, hogy ott a magyar kultúra kedvelőinek, művelőinek adjanak teret.

Grendel nem a szlovákiai magyar irodalom neveltje volt

Mészáros Sándor először az elhunyt író személyiségéről kérdezte beszélgetőtársait: Ki volt Grendel Lajos íróként és ki volt emberként? Tőzsér Árpád, aki a jelenlévők közül a legrégebbről ismerte, elmesélte megismerkedésük történetét. Ő volt az a szerkesztő, aki Grendel első novelláját, a Teniszlabdát leadta az Irodalmi Szemlében. Tőzsér kifejtette, hogy már első írásból látszott, Grendel nem a szlovákiai magyar irodalom hagyományaiból indult ki és nem a szlovákiai magyar irodalom neveltje volt, a rá ható írások a világirodalmi művekből kerültek ki.

A hetvenes években egyik induló Antológiának sem lehetett részese. Ő egy következő írói iskolát teremtett, de ennek az iskolának haláláig ő volt az egyetlen tagja”

– mondta Tőzsér Árpád, és kiemelte, hogy mindemellett Grendel szerény ember volt, ám nagyon határozottan tudta védeni az álláspontját.

(balról) Mészáros Sándor, Tőzsér Árpád és N. Tóth Anikó
(balról) Mészáros Sándor, Tőzsér Árpád és N. Tóth Anikó
Fotó:  Szabados Kati

N. Tóth Anikó 15 évesen találkozott Grendel Lajossal egy fiataloknak kiírt irodalmi pályázat kiértékelésén. „Rendkívül fontosnak tartotta azt, hogy mindig figyelemmel kísérje az újabb és újabb generációk jelentkezését” – kezdte a visszaemlékezést az irodalomtörténész. Elmondta, a fiatal írók mindig számíthattak a segítségére, előrevivő kritikáira.

A továbbiakban a három irodalmár Grendel Lajos írói munkásságát, egyedülálló stílusát vitatta meg, az íróhoz kapcsolódó saját személyes élményeiket, emlékeiket is beleszőve a beszélgetésbe.

„Erős várunk az irónia”

A korábbi csehszlovákiai magyar próza inkább vallomásos jellegű, a szociográfia felé kitolt, a tragikus sorsunk megéneklése volt, magyarázta N. Tóth Anikó.

Mindig volt egy elvárás, hogy meg kellene írni a szlovákiai magyar regényt, nagyrealista eszközökkel, tele pátosszal, a borzasztó traumáinkkal, tragédiáinkkal. Lajos is ezt csinálta, írt Trianonról, a háborúról, a kommunizmusról, a 89-es esményekről, de más eszközökkel. Ő az iróniát, a szarkazmust tette meg egyik legfontosabb eszközének.”
Bőröndök tartalma

„Mindenképpen tragédia önmagában is Grendel Lajos halála, de mint alkotónak a halála, az külön tragédia, mert megérzésem szerint tele bőröndökkel ment el” – mondta Tőzsér Árpád Grendel Bőröndök tartalma című novellájára utalva és arról beszélt, hogy még lett volna mit megírnia a decemberben elhunyt írónak.

A somorjai Mozi Klubba sokan eljöttek
A somorjai Mozi Klubba sokan eljöttek
Fotó:  Szabados Kati

Az est végén a jelenlévők is feltehették kérdéseiket, elmondhatták véleményüket, sőt, egy Grendel Lajos életéből, műveiből összeállított kvízre is válaszolhattak. Természetesen, minden jó válaszért egy-egy Grendel kötet volt a jutalom.

A kétórás, tömény irodalmi eszmecsere után nem mindenki távozott azonnal a Moziból. Sokan maradtak még, tovább folytatva az emlékezést, a beszélgetést az akár irodalmi kávéháznak is beillő hangulatos Mozi Klubban.

Grendel-emlékest Somorján
Galéria
+5 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.