Stephen King: A mobil
A mai rohanó világban mindenki a telefonjához nőve jár-kel az utcán, a telefonjába bámul randi közben, s még a mellékhelyiségre is magával viszi a kütyüjét. Stephen King regénye, A mobil görbe tükröt mutat a világ felé, és közben arra is ráébreszt, vajon tényleg olyan fontos nekünk az a modern technikai csodaszerkezet.
Stephen King neve nem azért vált híressé, mert romantikus vagy éppen humoros műveivel aratott hatalmas sikert, hanem a thriller és a horror világát tárta fel a fanatikus olvasó elé. Nem mindennapi fantáziavilága segítségével valamennyien már betekintést nyerhettünk a rettegés és az izgalmak országába, ahová eleinte ódzkodva, de később annyi izgalommal és verejtékkel képzeltük bele magunkat a történet eseményeibe.
Legalábbis velem ez történt, miközben King élménydús és félelmetes könyveit olvastam végig.
A legutolsó műve, amelyet a kezemben tartottam A mobil volt. Kedves történetnek indult, de azután erőteljes, durva és egy hihető elméletet ábrázoló mű alakult ki belőle.
A főszereplő, Clay Riddel, kitűnő grafikai tehetségével és nagy képzelőerejével készült megkötni élete legfontosabb üzletét Bostonban. Képregényeivel akarta meghódítani a várost és az üzleti életet is. Ám amikor beállt a fagylaltos kocsi előtt álló kígyózó sorba, majd az előtte állóknak megcsörrent a mobilja, a világ gyökeresen megváltozott körülötte.
Mikor a mobilfüggők felvették készülékeiket, tekintetük elködösült és agresszív viselkedés kezdett eluralkodni rajtuk. Egymásnak estek, vagy éppen önmaguk ellen fordultak, és Clay nem tudta megérteni mindezt. A helyzet kezelhetetlenné vált, Clay-nek pedig menekülnie kellett, futás közben több furcsa, hátborzongató dologra lett figyelmes. Idővel az utcákon nem is lehetett normális embert látni, csak őrültet. Végül mégis sikerült olyan társakra lelnie, akik nem használtak mobiltelefont (vele az élen), nem is bolondultak meg. Megkezdődtek a bonyodalmak, és az elképzelhetetlennek tűnő kalandok.
Olyan helyet kerestek maguknak, ahol nem volt telefonos lefedettség. A nappali életből át kellett váltaniuk az éjjeli aktívságra, mivel a ,,telefonemberek” már hajnaltól boldogították a környező városokat, falvakat és tanyákat. Próbáltak minél több ,,normit” a hatalmuk alá keríteni és ez többé-kevésbé sikerült is nekik. Clay-ék csak magukra számíthattak, egyszeri próbálkozás gyanánt, robbantási kísérletet hajtottak végre, a közelükben levő telefonbolondos csoport ellen. A kísérlet miatt nagyon begurultak a klán tagjai, és a vezérük álmukban meg is látogatta őket.
Clay-ék minden lehetséges ötletet számba vettek, hogy megfejtsék ennek a furcsa jelenségnek az okát, amelybe belecsöppentek. Egyik elmélet ütötte a másikat, végül mégis sikerült rájönniük a dolgok miértjére. A rajzművészt azonban exfelesége és kisfia állapota is aggasztotta, hiszen fogalma sem volt róla, mi történhetett velük odahaza.
Sok izgalmat és nem várt fordulatokat éltem át a mű olvasása közben, és nagyon megfogott. A történet olvasása alatt szinte azt éreztem, hogy én is részese vagyok a cselekménynek. Olyan érzést keltett, mintha ott lennék a történet minden egyes képkockájában.
A könyvből 2016-ban Tod Williams rendezésében filmet készítettek. Főszerepben: John Cusack és Samuel L. Jackson.
Minden olvasni kedvelőnek szeretettel ajánlom, megannyi remek fordulattal találkozhatnak a könyvben. Ami pedig még inkább motiválhatja az érdeklődőket: sokkal rövidebb, mint egy Trónok harca könyv! S ha már olvassák, a biztonság kedvéért kapcsolják ki a mobiltelefonjaikat!