2025. április 12., 20:03

Sör és vers – KÉPEKKEL

A szépirodalom sohasem állt távol az olyan szórakozóhelyektől, ahol bizonyos kulináris igényeket is ki lehet elégíteni. A kávéházak, éttermek, kocsmák, lokálok nemcsak versek és prózai alkotások gyakori kulisszái, hanem sok esetben maguk az alkotások is itt készültek, készülnek, gyakran magát az alkotás folyamatát és a helyszínen történő eseményeket is beleszőve az épp íródó műbe.

a-versfal
Galéria
+15 kép a galériában
A versfal
Fotó: Lacza Gergely

Az irodalmi kávéházak „prototípusa” a legtöbb vélemény szerint a párizsi Café Régence volt, ahol megfordult többek között Voltaire vagy Diderot is. De ne menjünk olyan messzire... Aki nem hallott a Pilvax kávéházról, az igencsak tájékozatlan, de a nyugatosok törzshelye, a New York kávéház is tananyag. Persze Hrabalt és kedvenc kocsmáját, az Arany Tigrishez címzett sörözőt sem hagyhatom ki. A szlovákiai magyar irodalom jeles képviselői is gyakran látogatták a pozsonyi kávéházakat, borozókat. Kedvelt helynek számított körükben az ötvenes években Pozsonyban a Kispipa (inkább kocsma, mint kávéház), majd a Savoy, a Grand, a Luxor, a Palace, a Krym, vagy a 44-es borozó a Magas utcában stb. (Persze nem időrendi sorrenben emlegetem ezeket a helyeket.) De voltak később másutt, kisebb városokban is, ha nem is a „hőskorban”, de még a rendszerváltás előtt hasonló „ikonikus” helyek, ahol ugyan már nem írtak egyesek, de beszélgettek, eszmét cseréltek a világ aktuális problémáiról a tollforgatók, íróemberek, újságírók. Ilyen hely volt Dunaszerdahelyen a szelíd nevű Tejbár, amely méreténél fogva sem volt alkalmas hosszadalmas vitafórumok lebonyolítására, de egyes írók életében fontos hely volt (például Bereck József), vagy lehetett. Ilyen hely volt Pozsonyban a rendszerváltás előtti években a Kávézó a Nyerges utcában, nem messze a Madách Kiadótól. A rendszerváltás után eltelt években aztán a Szlovákiai Magyar Írók Társasága áttette a székhelyét Dunaszerdahelyre, és a már a fontosabb irodalmi történések a Csallóköz szívében zajlottak. Itt is megszületett az irodalmi kávéház, amely nem volt, lehetett már olyan spontán, mint a „hőskorban”, hiszen szervezték az összejöveteleit. Nem véletlen, hogy a társaság által megálmodott Vámbéry Irodalmi Kávéház Dunaszerdahelyen nem egy konkrét kávézóhoz, hanem az őt éppen befogadó dunaszerdahelyi vendéglátóegységhez kötődik, éppen ezért az igazi jelentősége nem fizikai valójában rejlik, hanem abban, hogy nemcsak lokális, hanem Kárpát-medencei léptékkel is irodalmi központ akar lenni. Jelenleg ott tartunk, hogy akár két vagy több helyen is lehetne, mivel a SZMÍT több helyszínen is szervez rendezvényeket a városban. „Hivatalosan” pár hónapja ugyan a Country Pub lett a Vámbéry Irodalmi Kávéház immár sokadik színhelye, de lehetne akár a Nosztalgia söröző is, és nem csak azért, mert itt is rendelhetünk kávét, de erről majd később.

ketsorosok-szlovakiai-magyar-koltoktol_
Kétsorosok szlovákiai magyar költőktől
Fotó:  Lacza Gergely

A magyar költészet napja a határon túl sem fullad érdektelenségbe, ha azt vesszük, hogy csupán Dunaszerdahelyen három nyilvános eseményt rendeztek ezzel kapcsolatban április 12-én, és az iskolák műsorairól még nem is beszéltem, s el tudjuk képzelni, hogy a költészetnek, a magyar versnek igenis nagy ereje van, és nem igaz, hogy a fiatalokat már nem érdekli a szépirodalom. Csupán a megfelelő módon és a megfelelő „csatornákon” kell őket megszólítani!

vers-es-sor__0
Vers és sör
Fotó:  Lacza Gergely

A Szlovákiai Magyar Írók Társasága a Dunaszerdahelyi Népművelési Intézettel közösen egy sajátos ötlettől vezérelve versfalat avatott a dunaszerdahelyi Nosztalgia sörözőben. Hodossy Gyula, a SZMÍT elnöke kifejtette, hogy a versfal igazi kezdeményezője a sörőző tulajdonosa volt. Maga a versfal a Csallóközből származó költők előtt tiszteleg.

Azoktól válogattunk, akik itt születtek vagy itt éltek. Nyolc költőről van szó, akiktől kértünk egy-egy verset, illetve a már elhunytak esetében az örökösöket kértük meg erre, s mindenki örömmel vette, hogy van ilyen kezdeményezés”,

mondta Hodossy. A nyolc költő Csehy Zoltán, Hodossy Gyula, Kulcsár Ferenc, Mészáros Károly, Polgár Anikó, Ravasz József, Tóth László és Zirig Árpád, akiktől a Csaplár Benedek Városi Művelődési Központ előtti téren most kétsoros idézeteket is olvashatunk.

varga-viktor-racz-es-hodossy-gyula
Varga Viktor, Rácz Veronika és Hodossy Gyula
Fotó:  Lacza Gergely
Boldog vagyok, hogy a Csallóközi Népművelési Központ egyre több programot tud és akar támogatni. Egy versfalat avatni, első hallásra a »már megint mit találtak ki« kategóriába sorolódik, pedig minden ott kezdődik. Az első szónál. Az első két szónál, az első vesszőnél, az első felkiáltójelnél, kérdőjelnél és pontnál. Büszkék vagyunk rá, hogy térségünk számos kiváló költőt és írót adott a magyar irodalomnak. Az ilyen rendhagyó eseményekkel is szeretnénk hozzájárulni ismertségük növeléséhez és kifejezni megbecsülésünket alkotói munkájuk iránt”,

fogalmazott Varga Viktor, a Dunaszerdahelyi Népművelési Központ igazgatója.

Mindig nagy öröm, ha versekről beszélgethetünk és az meg tényleg nagy öröm, ha a költészet napján avathatunk fel egy sörözőben egy versfalat. És még nagyobb öröm, hogy ennek nem én vagyok az ötletgazdája, mert néha unom magamat, hogy mindig kitalálok valamit, de ezt most nem én találtam ki, hanem Rácz Veronika, ennek a sörözőnek a tulajdonosa. Szóval nagyon szépen köszönöm Veronikának, hogy megszületett az ötlet, sőt, nem csak az ötlet, mivel övé a kivitelezés is.
Lehet filozofálni azon, hogy egy sörözőbe kell-e a vers, de én azt mondom, mindenhova kell a vers. Nincs olyan hely, ahová ne kellene. Mert miről szól a vers? A lelkünkről, a lelkünk meg ott van velünk állandóan, ahol vagyunk. Tehát ha éppen sörözőben vagyunk, és én szeretek sörözőbe járni, akkor abban a sörözőben is ott van bennünk a vers.
És akkor miért ne lehessen az, hogy akik idejönnek, azok lássanak itt pár verset? Miért ne olvassanak bele és miért ne beszéljenek költészetről, vagy miért ne beszéljenek azokról a szerzőkről, akiknek versei éppen ezen a falon találhatók, mert ők szerdahelyi vagy csallóközi költők, tehát vagy itt születtek, vagy itt éltek, vagy itt élnek. Bízom benne, hogy ezt máshol is követni fogják és máshol is lesz ilyen kezdeményezés. Rimaszombatban vagy Királyhelmecen, vagy éppen Pozsonyban, ahol a helyi költők verseit teszik ki. De kitehetik a miénket is”,

fejtette ki Hodossy Gyula.

bertok-istvan
Bertók István
Fotó:  Lacza Gergely

A versek mellett Bertók István Harmónia- és Liszt-díjas zongoraművész játéka biztosított jó hangulatot a jelenlévők számára.

a-versfal
Galéria
+15 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.