2025. február 5., 13:10

Még csak 80 esztendős lenne Görömbei András

Aki személyesen ismerhette, az biztosan egyetért velem: 2013-ban személyében egy rendkívüli ember, egy kitűnő szakember, egy nagyszerű előadó távozott az élők sorából. Hála a Debreceni Nyári Egyetemeknek, tanítványain kívül sok határon túli pedagógus is megismerhette, hallhatta tűpontosan  felépített előadásait hol a határon túli magyar irodalom nagyjairól, hol Nagy László költészetéről vagy épp Csoóri Sándorról.  Ilyenkor az előadóterem dugig megtelt, és a légy zúgása is hallható volt a síri csendben. Én is a szerencsés kiválasztottak közé tartozhattam.

Görömbei András
Fotó: Archív felvétel

Görömbei András Kossuth-díjas magyar irodalomtörténész, kritikus, egyetemi tanár, az MTA tagja volt, a népi irodalom és az összehasonlító irodalomtudomány tudósa, akit Csoóri Sándor és Dobos László szakértőjének is tekintenek. Közben meg egy csendes, szerény ember, akinek, páratlan műveltségéhez kétség sem férhetett.

A debreceni Kossuth Lajos Tudományegyetem Bölcsésztudományi Karán magyar-orosz szakon szerzett diplomát, később a német szakot is elvégezte. Már egyetemistaként publikált. Középiskolásként a győri bencés gimnáziumban ébredt rá arra, hogy hátra lévő életében az irodalommal szeretne foglalkozni.

Nem számított „jó kádernek ”, hiszen tanulmányai végén nagyon határozottan elutasította a felkínált besúgói szerepet, így Barta János segítette abban, hogy az egyetemen taníthasson.

Görömbei András
Fotó:  Archív felvétel

Megalkuvás nélkül kívánta képviselni elgondolásait. Doktori disszertációját 1970-ben védte meg, előbb tanársegéd, majd adjunktus, 1981-től docens, majd 1992-től tanszékvezető egyetemi tanár lett. Ekkor védte meg akadémiai doktori értekezését is, illetve lett a Hitel c. irodalmi folyóirat főszerkesztő-helyettese. Volt vendégprofesszor Helsinkiben és Bécsben. Négy leánya született, valamennyien egyetemet végeztek és Budapesten élnek.

Görömbei Andrásnak Trianon igazságtalansága fordította figyelmét a határon túli magyar irodalom felé. Az igazságtalanság pedig cselekvésre ösztönözte őt, így kezdte magát beleásni a határon túli irodalom értékeibe.

Közben könyvet írt  Sinka Istvánról, Csoóri Sándorról, A határon túli magyar irodalom történetéről, Sütő Andrásról, Nagy Lászlóról…Munkái leginkább három kutatási témakörét: a XX. századi magyar lírát, a népi irodalmat és a határon túli magyar irodalmat érintették. Munkásságát számtalan elismeréssel jutalmazták, pl. József Attila-díjjal, Csokonai-díjjal, Tamási Áron-díjjal, Arany János-díjjal stb. Számtalan pozíciót is betöltött, mert vallotta: számára a közéleti funkció szerepvállalás. A szellemi közösség pedig erőforrás. Politikai aktivitást viszont nem vállalt, hiszen töretlenül hitte: az irodalmár csak független, szabadgondolkodású lehet. Czine Mihálynak sokat köszönhetett a kisebbség-kutatásban. Őszinte barátságot pedig Nagy Gáspárral ápolt.

Görömbei András
Fotó:  Archív felvétel

Életében összesen 600 publikációja jelent meg. 18 önálló kötetet írt, 22 kötetet szerkesztett, 90 kiadványban másokkal együtt publikált.  Írt 200 kritikát, készített 22 interjút.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.