Magyar kultúra napja: az Őrzők zárták a rendezvénysorozatot
Több napon át, más-más helyszínen, kulturális és civil szervezetek, intézmények szervezésében folyt a Himnusz-bicentenárium, a magyar kultúra napjának megünneplése Komáromban. Az ingyenes jubileumi rendezvénysorozat méltó záróakkordját a dél-komáromi Őrzők együttes január 23-ai, Egressy Béni VMK Kiss Péntek József Kamaratermében megtartott fellépése jelentette, amelye ezen intézmény és a Villa Camarum PT közös meghívásának köszönhető.
Nem túlzás azt állítani, hogy a nemzettudat-erősítő, zenés-irodalmi összeállítását bemutató duó jelképesen egyesítette az anyaországban és a külhonban élő magyarságot. Ugyanis annak egyik tagja, a sok magyarországi országos vers- és prózamondó versenyről győztesként hazatérő Gál László, Latinovits-díjas versmondó a felvidéki Marcelházáról származik, a dél-komáromi Polgármesteri Hivatal mellett működő Városmarketing Kft-nél riporterként dolgozik. s a családjával már Koppánymonostoron él.
Ő nem más, mint a 2020 februárjában elhunyt Soóky Gál László irodalmár-publicista és a bábcsoportjaival a Duna Menti Tavasz országos gyermek báb- és színjátszófesztiválon rendezőként sok díjat nyert Gál Lívia fia. A formáció másik tagja pedig Kreft-Horváth Márk gitáros-énekes, Dél-Komárom alpolgármesterének, Kreft-Horváth Lorándnak jelenleg a családjával Budapesten lakó fia.
Gál Lászlótól az állótapssal jutalmazott, közel egyórás fellépésük előtt megtudtuk: ideát most olyan műveket akartak bemutatni, amelyek üzenetét legjobban a felvidéki közönség értheti és érezheti át. Nemzettudat-erősítő verseket, Cseh Tamás-dalokat és az édesapja drámáinak egyes részleteit is beválogatták a műsorukba, azt több korosztály képviselőinek ajánlva. Soóky Gál László halálának közelgő harmadik évfordulója alkalmából jó volt ismét hallani az egykori (cseh)szlovákiai társadalmi-politikai helyzetet gyakran öniróniával és humorral színesítve taglaló drámái részleteit.
Míg például az itteni magyar lakosság kitelepítésének felidézése szívmarcangoló volt, Sztálin rendhagyó, búcsi, boros-zsoltáros búcsúztatásán jót vigadtunk, a Cseh-Tamás-örökzöldek tolmácsolása pedig „hab volt az ünnepi tortán“. A szervezők nevében Kiss Réka köszönte meg a szívmelengető estet és a hallgatóság részvételét.
Az Őrzők együttes magyar költők verseiből született, első összeállítását 2019 márciusában, ...Megértük az új tavaszot... címmel mutatta be, amit a Rajtammaradt télikabát című Cseh Tamás-dalból kölcsönzött. Majd a trianoni tematikájú, Valahol aláírtak valamit... című műsoruk következett. Aztán megszületett a Megint keletről fújt a szél című, 1956-os tematikájú estjük és a Golyó kegyelemből című, 1848/49-es tematikájú összeállításuk. Sajnos, 2020 tavaszán berobbant a Covid-járvány számára is óriási érvágást jelentett.
Aztán amikor már lehetősége adódott, az augusztus 20-i ünnepségeken mutatta be a témábavágó műsorát. A magyarországi és felvidéki településeken kívül többször fellépett a Pesti Vigadóban és Bécsben, az Ausztriában élő magyarok körében is. A pandémiás helyzet enyhültével létrehozta a József Attila életéről, valamint megzenésített verseiből, levelezéseiből, jegyzeteiből és a Mondjad Atikám! című mondodrámából készített, Nagyon fáj című összeállítását. Sajnálatos, hogy azt eddig csak online módon, a Facebookon tudta bemutatni, kiegészülve Molnár Árpád, dél-komáromi gitárossal.
Azt is megtudtuk, hogy az Őrzők együttes az említett összeállításain kívül rövidebb, alkalmi műsorokkal is szívesen fellép, például történelmi megemlékezesek, anyák napja, augusztus 20., pedagógusnap… alkalmából, esetleg rendhagyó iskolai történelem- és irodalomórák keretében és kiállítás-megnyitókon. A meghívásokat szeretettel várja a +360-553-6071-es mobilszámon, a klapkalegio@gmail.com és a Facebook/Őrzők elérhetőségen. Az Őrzők tehát továbbra is vigyáznak a strázsán, kulturális rendezvényekből pedig ezentúl sem lesz hiány Komáromban.