2018. augusztus 29., 19:10

Magyar emlékek nyomában: Zsigmondy Richárd – Göttingen

A kolloidkémia megalapítója és egyik legkiválóbb kutatója, a Nobel-díjas Zsigmondy Richárd (1865–1929) Bécsben született, egy az osztrák fővárosba költözött magyar nemesi család gyermekeként. Münchenben végezte tanulmányait majd Grácban lett egyetemi tanár, pár évvel később a magyarok által is szívesen látogatott, híres göttingeni egyetem professzorává választotta, ahol csaknem két évtizeden át, a haláláig dolgozott.

Zsigmondy
Galéria
+4 kép a galériában
Fotó: Rab Irén

Már fiatalon kimagasló eredményeket ért el a kolloidikában. A német Siedentopffal közösen készítette el 1903-ban az ultramikroszkópot – a mikroszkópos feloldóképesség határán, azaz a 0,5 mikronon aluli, a fény hullámhosszánál kisebb részecskék megfigyelésére. A találmány a kolloidoldatok egyik legfontosabb vizsgálóeszköze volt.

E kutatással függött össze másik két nevezetes találmánya, a kolloidok felhasználásával készült membránszűrő és annak tökéletesített változata, az ultraszűrő (1918 és 1922).

Fotó:  Rab Irén

„A kolloid oldatok heterogén természetének magyarázatáért és a kutatásai során alkalmazott, a modern kolloidkémiában alapvető jelentőségű módszereiért” (az ultramikroszkóp felfedezéséért) 1925-ben elnyerte a kémiai Nobel-díjat. 

A németországi egyetemi városkában emléktábla jelzi azt az épületet, ahol a tudós élt és dolgozott. A Holdnak a Földről nem látható oldalán egy kráter is őrzi a nevét. 

Mint említettük, Zsigmondy nem hazánkban született, nem is nálunk nevelkedett, és kutatói pályáját sem Magyarországon futotta be. A tudományos világ Richard Adolf Zsigmondy néven ismerte meg és el. Ezzel együtt apjától és anyjától ő is tudott magyarul. Családja, rokonsága ébren tartotta benne a magyarságtudatot, amiről nyilatkozataiban is többször megemlékezett.

Zsigmondy
Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.