Kazinczy Ferenc félreértése
A 18. századi magyar irodalom művelői számára a külföldi példák ösztönzőleg hatottak, a különböző irányzatoknak idővel hazai követői támadtak. A szentimentalizmus első jeles képviselője a fiatalon elhunyt Ányos István (1756–1784) volt, aki egy időben komáromi nagybátyjánál is nevelkedett, végül 1772-ben a magyar alapítású Pálosok rendjének márianosztrai kolostorába került, ahol felvette a Pál szerzetesi nevet és az irodalomtörténet-írás Ányos Pálként tartja számon.

1774-ben a nagyszombati egyetem hallgatójaként néhány jeles magyar – írói ambíciókat is melengető – tudós tollforgatóval ismerkedett meg, köztük Dugonics András (1740–1818) matematika-professzorral, a maga korában sikeres Etelka című regény írójával. Amikor 1777-ben Mária Terézia utasítására az univerzitást Budára költöztették, Ányos ott folytatta teológiai tanulmányait.
Idővel politikailag is megnyilvánult. Verses röpiratot írt Kalapos király címmel, s ebben II. József császár és (meg sem koronázott) magyar király rendeletei ellen fakadt ki. Tulajdonképpen ő volt az, aki a kalapos jelzőt ráragasztotta a népszerűtlen uralkodóra, akinek reformjai talán előre mutatók voltak, de németesítési politikájával nagyon meggyűlöltette magát a magyarok körében.
Kazinczy azonban nem tudta leplezni haragját, mert egyebek között ezt írta: „Ányosnak levelét, ha pap nem volna is, nem kellene s nem lehet kiadni. Gaz erkölcstelenség van benne. Egy mátka, egy becsületes, tiszteletes ház gyermeke Pestre méne, s ez a paulinocska oktatást ád a vad szerelmekhez szokott katonának, mint szédítse el a leányt. Ha a levél kezembe akad, magadnak, s általad mindazoknak, akik bírni akarják, általadom, de ne engedjük azt sajtó alá jutni”. Kazinczy levelét egyébként Toldy (Schedel) Ferenc (1805–1875) irodalomtörténész megkeresésére írta, aki afelől érdeklődött, hogy kiadható-e. Az ominózus levelet aztán Császár Elemér (1874–1940), az egyik legterjedelmes Ányos-monográfia szerzője jelentette meg, az Irodalomtörténeti Közlemények 1907. évfolyamában.
Megjelent a Magyar7 2025/17. számában.