Kafka bogarává változhatunk néhány percre
Franz Kafka főhőséhez hasonlóan mi is beléphetünk Gregor Samsa világában, és egy térinstalláció segítségével kipróbálhatjuk milyen egy bogár testében ébredni, és nehézkesen mozogni abban a virtuális szobában, amely a híres novellában leírt szoba valósághű másolata. A nem mindennapi szürreális élményt a pozsonyi Goethe Intézetben tapasztalhatjuk meg október végéig.
„Amikor egy reggel Gregor Samsa nyugtalan álmából felébredt, szörnyű féreggé változva találta magát ágyában” – így kezdődik Franz Kafka egyik legismertebb novellája „Az átváltozás” (1912), amelyet a kritikusok a XX. század legnagyobb hatású fikciós művei között tartják számon. A történet az egyén helyzetét mutatja be egy neki idegen, érthetetlen világban.
A mű ma is szorongóan hat ránk, ébren lenni Kafkával ugyanis olyan, mint egy nyomasztó rémálom. A történet abszurditása, hogy a főhős, egy különös fordulat révén, a mindennapi világtól teljesen eltérő irreális világba kerül. Az átváltozás elgondolkoztat arról, mi lenne, ha egy éjszaka leforgása alatt életünk visszafordíthatatlanul megváltozna. Milyen reakciókat váltana ki a környezetünkből, és szeretteink el tudnának-e fogadni egy olyan embert, aki visszataszító rovarrá változott?
Virtuális séta Gregor Samsa szobájában
Az igazán különleges PremenaVR (ÁtváltozásVR) nevezetű térinstallációt egy cseh start-up csoport hozta létre, Mika Johnson amerikai rendező irányítása alatt, akitől a történet virtuális térbe való átvitelének ötlete is származik. Franz Kafka novellája ugyanis egyfajta virtuális valóságba merülést is jelent: a történet főhőse reggel arra ébred, hogy egy ronda bogárrá változott. A szerző művében azt sugallja, hogy valami borzalmas történt az emberekkel, ugyanis nem képesek megkülönböztetni a valóságot az irreális világtól.
A virtuális séta előtt felhúzzunk egy speciális, szenzorokat tartalmazó papucsot, kesztyűt, és fejünkre felkerül a virtuális valóságot megidéző szemüveg, hogy hirtelen Gregor Samsa szobájában ébredjünk, és pár percig megtapasztalhassuk mit érezhetett a főhős, amikor magára tekintve bogár testet és csápokat látott.
A virtuális valóság szemüvegjén keresztül egy olyan világba csöppenünk, ahol minden ismerős dolog hirtelen idegenné válik, még saját testünk is. A virtuális szobra teljes egészében megfelel a novellában leírtakkal, a bútoroktól kezdve a virágmintás tapétáig. Az egyedüli eltérést az eredeti szobától egy nagy tükör jelenti, ez a tárgy nem szerepel Kafka novellájában, és a virtuális szobába csak azért került, hogy egyben is megtudjuk tekinteni bogárrá változott testünket. Miközben a szobába járkálunk az ajtó mögül hallani a novella további szereplőinek hangját (családtagok jajveszékelése, Gregor Samsa főnökének kérdései).
A német író Reiner Stach, aki Kafka legújabb életrajzának szerzője, úgy gondolja, Kafkát tekinthetjük a 3D valóság szellemi atyjának, ugyanis előszeretettel látogatta a titokzatos Kaiserpanoráma nevezetű berendezést, ahol térhatású képeket lehetett megtekinteni a világ messzi tájairól. Kafka állítólag maga is azt kívánta, hogy az így kialakult térhatás egyszer összeolvadjon a mozival.
Mivel az Átváltozást bemutató térinstallációba egyszerre csak egy személy léphet be, és körülbelül 5 percig tartózkodhat ott, így lehetséges, hogy több látogató esetén sorok alakulhatnak ki. Ha nagyobb csoportok, vagy iskolai osztályok szeretnék megtekinteni a kiállítást a szervezők ajánlják, hogy előre időpontot egyeztessenek.