2025. február 20., 11:55

Jókai 200: két évszázad mesélője és a felvidéki próza titkai

Február 19-én a dunaszerdahelyi Country Pubban Jókai Mór 200. születésnapját és így a Magyar Széppróza Napját is ünnepelték a Szlovákiai Magyar Írók Társasága (SZMÍT) kerekasztal-beszélgetésén. Nagy Erika vezetésével Csáky Pál, Z. Németh István, Póda Erzsébet és Morva Mátyás mesélt Jókairól és a felvidéki prózáról.

SZMÍT Jókai 200
Fotó: Varga Dominika

Az estét Hodossy Gyula, a SZMÍT elnöke nyitotta, és rögtön egy közkeletű előítéletről szólt.

Sokat hallom pedagógusoktól az elmúlt időben, hogy a mai fiatalok már nem olvasnak Jókait, vagy nem tudnak Jókait olvasni, mert a stílusa túl aprólékos”

– mondta, de rögtön hozzátette, hogy szerinte ez nem igaz. Jókai nem elavult, hanem időtlen: a szókincse, az emberszeretete, a nemzeti hűsége olyan értékek, amikre a mai gyerekeknek is szükségük van, és mindenkit arra biztatott, hogy adjanak egy esélyt a nagy klasszikusnak. 

Ugyanakkor optimista: szerinte a gyöngyszemek miatt érdemes kutatni.
Hodossy Gyula, a SZMÍT elnökének köszöntője
Fotó:  Varga Dominika

Morva Mátyás író és szerkesztő viszont egy személyes történettel hozta közelebb a témát. Elmesélte, hogy gimnazistaként imádta Jókait, különösen A kőszívű ember fiait és Az arany embert. Szerinte Jókai kötelező olvasmányként is megállja a helyét, még ha sokan meg is próbálják kivenni a tananyagból.

Illúzióim nincsenek, tudom, hogy úgy általában véve is nagyon kevesen olvassák el a kötelező olvasmányokat, de ez nem azt jelenti, hogy az a jó módszer, hogy kivegyük és háttérbe szorítsuk”

– tette hozzá határozottan.

Póda Erzsébet másképp közelítette meg Jókait. Elárulta, hogy neki eleinte nehezen mentek a regényei.

Ahhoz a módszerhez folyamodtam, mikor végül több Jókai kötetet is kivettem a könyvtárból, hogy mindig belelapoztam, és megkerestem körülbelül, honnan indul a cselekmény, és onnan elolvastam”

– vallotta be, de aztán rájött, hogy Jókai stílusa filmszerűen zseniális.

Szerinte az író olyan pontosan mutatja be a helyszíneket és szereplőket, hogy szinte forgatókönyvet ír – nem csoda, hogy a belőle készült filmeket is imádta. Sőt, lelkesen megjegyezte, hogy Jókait akár a filmművészet megteremtőjeként is tekinthetjük, hiszen teljesen használható forgatókönyvet alkotott minden egyes művében.

Z. Németh István már gyerekként rajongott Jókaiért, igaz, nem a könyvekkel kezdte.

Én Jókaival először 4-5 vagy 5-6 éves koromban találkoztam, méghozzá a Füles rejtvényújság hasábjain, ahol képregényben közölték A kiskirályok című regényét, és a meseszövése rögtön, még olyan fiatalon is felhívta a figyelmet magára”

– idézte fel.

Később a Szegény gazdagok pörgős krimijét falta, de A kőszívű ember fiai első negyedénél nála is betelt a pohár. Szégyellte is magát érte, de ezt a regényt nem sikerült végig olvasnia. 

Csáky Pál, Z. Németh István, Póda Erszébet, Morva Mátyás, Nagy Erika
Balról jobbra: Csáky Pál, Z. Németh István, Póda Erszébet, Morva Mátyás, Nagy Erika
Fotó:  Varga Dominika

Csáky Pál, aki politikusi múltja után újra az írás felé fordult, a lélek fontosságát emelte ki.

Valaki pszichiáterhez jár, de én azt mondom, hogy olvassanak inkább irodalmat, és olvassanak szlovákiai magyar irodalmat”

– mondta, és Jókait olyan írónak nevezte, aki a magyar lélek mélységeit mutatja meg. Szerinte ez az, amit semmilyen mesterséges intelligencia nem fog utánozni.

Ehhez kellünk mi, írók, meg kell az irodalom, hogy a lelket tartsuk magunkban”

– fogalmazott szenvedélyesen.

Varga Viktor színész és rendező is bekapcsolódott, és színészi szemmel árnyalta a képet. Szerinte Jókai mondatai gyönyörűek, de rettenetesen nehezek. Szerinte nincs az a mondatszerkezet, amit meg lehet jegyezni az ő logikája mentén. Viszont pont azért is érdemes harcolni érte – hogy a fiatalok ne felejtsék el. 
Felvidéki próza: múlt, jelen, jövő

A beszélgetés második fele a szlovákiai magyar próza helyzetére fókuszált, és itt igazán kinyílt a világ. Morva Mátyás, aki antológiák összeállításán dolgozik, elismerte, hogy a kortárs irodalom vegyes képet mutat. Sokszor élmény- és ötlethiányosnak tartja ezeket a műveket, de nemcsak a felvidéki, hanem az egész Kárpát-medencei prózáról gondolja ezt. Ugyanakkor optimista: szerinte a gyöngyszemek miatt érdemes kutatni.

Pont ez is a dolgom, hogy kiválogassam azokat, amelyek a legjobbak, a legérdekesebbek, amelyek a legjobban beleillenek az antológiába”

– mesélte és hozzátette, hogy a terjedelmi korlátok miatt sok jó mű kimarad, pedig két kötetet is meg lehetne tölteni.

Póda Erzsébet történelmi távlatot adott. Elmesélte, hogy régebben Pozsony és Kassa is magyar szellemi központ volt, világraszóló történelmi tettek születtek ezeken a helyeken, de a Felvidék más területein is, és ezeket a szellemi központokat az akkori hatalom teljesen ki akarta irtani. Szerinte Trianon és a világháborúk óta a felvidéki írók egyfajta görcsösséggel küzdenek, ami a mai prózában is érezhető. 
Ezt én egyfajta merevségnek, lassan oldódó, de érezhetően jelenlévő görcsnek, modorosságnak nevezném”

– magyarázta, de a fiatalokban már látja a változást: az új generáció az angol nyelvű popkultúrából merít, és ez felszabadítja őket.

Z. Németh István egy aggasztó trendet hozott fel példának. 

Szinte azt lehet mondani, és ez egy kicsit mindig elveszi a kedvemet, hogy mintha több lenne az író, mint az olvasó”

– mondta keserűen. Szerinte ma mindenki írni akar, de olvasni alig, és ez a széppróza igazi válsága. Pedagógusként és szerkesztőként próbálja inspirálni a gyerekeket, de a horror és a thriller tarol, a szépirodalom meg háttérbe szorul. Azt is megjegyezte, hogy nagyon ritka az, akivel el lehet beszélgetni akár a közelmúlt kortárs, akár a felvidéki irodalomról. 

Jókai 200 SZMIT közönség
A beszélgetés résztvevői
Fotó:  Varga Dominika

Csáky Pál a felelősségre fókuszált.

Nekünk, nekem személyesen is, a 70-es, 80-as, 90-es éveket kellene megírni”

– mondta, és hangsúlyozta, hogy a felvidéki magyar történeteket csak az itteni írók tudják hitelesen megörökíteni. Szerinte az elmúlt harminc év gazdagsága kincset ér, és az írók erkölcsi kötelessége, hogy lenyomatot hagyjanak róla.

Ha nem írjuk meg, akkor elveszik”

– figyelmeztetett.

Az estét a résztvevők saját művei zárták. Morva Mátyás a Vastaps című rövidprózát, Póda Erzsébet az Óvatos Démon füveskönyve készülő művéből egy részletet, Z. Németh István a Földtsuszamlás novellát, Csáky Pál pedig az Új világokat olvasta fel. A közönség vastapssal köszönte meg, Nagy Erika pedig azzal búcsúzott, hogy Jókai szelleme tovább él – ha nem is mindig a könyvekben, de az ilyen estékben biztosan.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.