Hogy gyermekeink ne legyenek a képernyő rabjai
A nyári szünet beköszöntével a legtöbb család életében felmerül a kérdés: mivel lehet – és érdemes – lekötni a gyerekek figyelmét úgy, hogy közben ne erősítsük tovább az egyre súlyosabbá váló képernyőfüggőséget?
Nicholas Kardaras: A képernyő rabjai című könyvében részletesen tárgyalja, hogyan formálja át a digitális eszközök túlzott használata a gyermekek még fejlődésben lévő agyát, és miért érdemes ezt a szülőknek korlátozniuk. A könyv 2016-ban íródott, magyarul 2017-ben jelent meg, a helyzet azóta sokkal rosszabb lett. Kardaras neuropszichológiai kutatásokra támaszkodva mutatja be, hogy a videojátékok és közösségi média applikációk „jutalmazó rendszerei" rendkívül erősen stimulálják az agy dopamintermelését.
A dopamin megemelkedett szintje jóérzés–vágy ciklust indít el. Aki ezt másként gondolja, próbálja csak meg elvenni a telefont egy háromévestől...
Nyilván egy hagyományos munkarendben dolgozó szülő örül, ha az évi 20-25 nap szabadságából valahogy ki tudja takarni a nyári szünetben egyáltalán a gyermekfelügyeletet, de eközben arra is oda kell figyelni, hogy a gyermek mennyi képernyőt fogyaszt. Jó, ha ez egyben egy életprogram része is.
Megjelent a Magyar7 hetilap 2025/27. számában.