Érdekes szeptemberi rendezvényekre várja az olvasókat a Családi Könyvklub
Könyvbemutatóval és előadással vár mindenkit a Családi Könyvklub Dunaszerdahelyre szeptember 13-án és 16-án. A Csaplár Benedek Városi Művelődési Központ kistermében Benkő László A pozsonyi csata című könyvével, valamint Agócs Gergely néprajzkutató legutóbbi expedíciójának részleteivel ismerkedhetnek meg az érdeklődők. Portálunkat Győry Attila, a Családi Könyvklub vezetője tájékoztatta.
A magyarság első honvédő háborúja, a pozsonyi csata különleges taktikai érzékkel megvívott, hősies csata volt, amelynek következtében a XI. század első harmadáig nem mert nyugati sereg a magyarok földjére támadni. Ezt a fantasztikus diadalt dolgozta fel a magyar történelmi kalandregények egyik legismertebb alkotója, Benkő László.
A pozsonyi csata egy ízig-vérig fordulatos, kalandos történelmi regény, amely plasztikusan tárja az olvasó elé a korabeli történéseket.:
A 907-es pozsonyi csata hiteles információk szerint az USA katonai tanintézeteiben – a történelem más nagy csatáihoz hasonlóan – hadtörténeti témakörben konzultációs anyagként szerepel.
Benkő László könyve máris bestselleré vált.
A fordulatos, monumentális történelmi kalandregény bemutatására szeptember 13-án, pénteken 18:00 órai kezdettel kerül sor a városi művelődési központ kistermében, Dunaszerdahelyen. Az érdeklődők a könyvbemutatón közelebbről megismerhetik a könyv cselekményét és a történelmi kort, amelyben az játszódik.
A Családi Könyvklub egy következő, a maga nemében egyedülálló, különleges előadásra is hívja a történelemre, valamint a népzene és a néprajz iránt is nyitott érdeklődőket. Agócs Gergely néprajzkutató, zenész, egyetemi tanár videóval és több száz fotóval illusztrált előadását a legutóbbi kutatóútján szerzett tapasztalatairól szeptember 16-án, hétfőn, 18.00 órától tarja meg szintén a dunaszerdahelyi művelődési központ kistermében.
Agócs Gergely csak néhány hete tért vissza többedmagával az expedíciójából.
Őseink nyomdokain járt a nogáj-tatárok, votjákok, cseremiszek, hantik, komik, udmurtok, baskírok és a karacsáj- cserkesz népek területén.
Agócs elmesélte, Kodály Zoltán gondolatai inspirálták, hogy elinduljon ezen az úton. „Egyik kezünket még a nogáj-tatár, a votják, cseremisz fogja, másikat Bach és Palestrina. Össze tudjuk-e fogni e távoli világokat? Tudunk-e Európa és Ázsia kultúrája közt nem ide-oda hányódó komp lenni, hanem híd, s talán mindkettővel összefüggő szárazföld? Feladatnak elég volna újabb ezer évre.” Ez volt az a pillanat, ami megmozdított benne valamit, magyarázta Agócs Gergely és így folytatta:
A magyar származástudatról szóló iskolai tananyagok kialakításában a finnugor nyelvi rokonság magyarázata vált eddig meghatározóvá, amely a nyelvi kapcsolatrendszert tekintette irányadónak minden egyéb kulturális, avagy „vérségi” rokonság megállapításának kérdésében, mondta Agócs Gergely, aki úgy véli,
A Családi Könyvklub mindkét, izgalmasnak ígérkező szeptemberi rendezvényére a belépés ingyenes.