Billy Summers – Stephen King szimpatikus bérgyilkosa
2021. november 20-án az Európa Kiadó gondozásában jelent meg Stephen King legújabb, magyar nyelven is elérhető regénye, a Billy Summers.
– olvasható a 472 oldalas, keménytáblás kötésű kötet ismertetőjében.
A történetmesélés azért ennél bonyolultabb, hiszen a sztori David ’Dave’ Lockridge feltörekvő írópalánta és Dalton Curtis Smith számítógép-szerelő nézőpontjából is összetevődik – mindkét alak egy Billy által kitalált, saját életet élő karakter, s Summers együgyű énjét, valamint önéletrajzi ihletésű figuráját, Benjy Compsont még nem is említettük… Billy Summers, illetve Benjy Compson története tulajdonképpen regény a regényben, amit az bonyolít tovább, hogy Billyn kívül Alice is írja. Néha kellemesen zavaros, hogy nem egyértelmű, egy-egy szövegrészben kinek a gondolata bomlik ki: az igazi Billyé, Billy együgyű énjéé, Benjy Compsoné vagy Alice-é.
Egy másik bérgyilkosnak, Joel Randolph Allennek a megölése a cél, aminek érdekében Billy hosszú hetekre beépül Midwoodban. Sokkal szorosabb kapcsolatot alakít ki a helyiekkel, mint azt kezdetben tervezi.
– vívódik, s azt a kérdést is felteszi magában, hogy vajon becsületért ölni jobb, mint pénzért? És a sors csak eztán sodorja az útjába Alice Maxwellt, akiben néhai kishúgát látja. Billy valóban egy rendes fickó rossz munkakörben.
– fogalmazta meg a kiadó.
A jelenkor egyik legolvasottabb szerzője ezúttal is alaposan boncolgatja az amerikai kisváros környezeti viszonyait, de mély erkölcsi kérdések is előtérbe kerülnek, s a szokásos pszichologizálás és a gyermekkori traumák felemlegetése sem maradhat el. King Az írásról című könyvéből kiderül, hogy a kis Stephent négy-öt éves korában bántalmazta a bébiszittere: a szekrénybe zárta, a kanapéra nyomta, de olyan is előfordult, hogy az arcába szellentett. Az író mindezt sajátos humorral idézte fel: „Fölkészített az irodalmi kritikákra. Akinek egy százkilós bébiszitter fingik az arcába, miközben azt kiáltja, Pú!, az nemigen ijed meg a The Village Voice kritikájától.”
A fiatalkori bántalmazás Billy Summersben ennél mélyebb nyomokat hagyott; a lélektani kriminek is nevezett regényt olvasva tetten érhető izgalmas karakterfejlődése.
Említés szintjén előkerül Cormac McCarthy neve, de William Faulkner A hang és a téboly című regénye, ahogy Orwell 1984-e, Daniel Keyes Virágot Algernonnak című műve és a sokat emlegetett Zola-regény, a Thérése Raquin is.
A kötetet a The Guardian az utóbbi évek legjelentősebb King-regényének nevezte, amely a The Sunday Times szerint feszes, kalandos, akciódús és lélektanilag is mély. Ha ezek a megállapítások nem is feltétlenül igazak, mi mindenképpen csak javasolni tudjuk Stephen King Billy Summers című regényének elolvasását.