2024. október 26., 08:50

Az írott szó ünnepe – KÉPEKKEL

Dunaszerdahelyen, a Csaplár Benedek Művelődési Központban tartotta pénteken tisztújító közgyűlését a Szlovákiai Magyar Írók Társasága, amelyen beszámoltak az eltelt időszak munkájáról, történéseiről és megválasztották az új vezetőséget. Az eddigi elnök, Hodossy Gyula újra bizalmat kapott, így a jövőben rajta, az új vezetőségen, a tagságon, no meg a mindenkori lehetőségeken múlik majd, új lendületet kap-e a szervezet. A közgyűlés után a XIX. Őszi Írófesztivál keretében egy kellemes hangulatú eseményre került sor, ahol már nemcsak az eltelt három év eseményeiről, rendezvényeiről, tapasztalatairól, általában az írói munkáról esett szó, hanem egyes alkotók konkrét teljesítményéről, életművéről is. S történt mindez elismerések, díjak átadásával.

szmit
Galéria
+14 kép a galériában
SZMÍT
Fotó: Lacza Gergely

Megnyitó beszédében Hodossy Gyula többek során a következőket mondta:

Nagyon fontos esemény a SZMÍT életében a díjak, elismerések átadása. Vagy húsz évvel ezelőtt kitaláltuk, hogy díjakat fogunk alapítani. Akkor azt mondták, hogy csínján kell vele bánni. Nem kell minden évben kiosztani, majd ha lesz arra érdemes személy. Én azon a véleményen voltam, hogy évről évre beszélni kell róla, ne féljünk ettől, a mindenkori választmánynak lesz joga választani… Végül soha nem volt problémánk azzal, kinek adjuk a díjat. Minden évben kiosztottuk, csak a Covid időszakában nem. Kezdetben a költészetre gondoltunk (Forbáth-díj), majd a prózaíróknak is megalapítottuk a Talamon-díjat, a gyermek- és ifjúsági irodalom művelői is sorra kerültek a Simkó Tibor-díj révén, amelyet a kiváló költőről neveztük el. (…) De vannak olyanok is a Szlovákiai Magyar Írók Társaságában, akik nem szépprózát művelnek, hanem tudományos, tudomány-népszerűsítő könyveket adnak ki. Turczel Lajos tanár úr lett e kitalált díj névadója. A díjak alkalmat adnak arra, hogy beszéljünk az irodalomról, a szerzőkről; láttatni kell őket, meg akarjuk szólítani őket. (…) A magyar kultúra nem létezik az irodalom nélkül, de az írót ki kell nevelni. Kell, hogy legyen tehetsége, segíteni kell neki, buzdítani, de meg kell tanulni a „szakmát”, az idősebbektől. Az, hogy sok szöveget ír valaki, abból még nem lesz könyv, regény… meg kell tanulni írni. Ezért szervez a SZMÍT találkozókat a fiatal írókkal mentorprogramja keretében.”
hodossy-gyula-es-fellinger-karoly
Hodossy Gyula és Fellinger Károly
Fotó:  Lacza Gergely

Az Arany Opus Díj – Irodalmi pályázatot az SZMÍT hirdeti meg, s a beküldött pályamunkákat egy bíráló bizottság vizsgálja meg (jelen esetben ez a Kövesdi Károly, Hodossy Gyula és Kovács Balázs alkotta triumvirátus volt). A nyertes műveket a díjátadó keretében Kövesdi Károly költő, szerkesztő, publicista, a zsűri elnöke értékelte. Az Arany Opus Díjakat Fellinger Károly (líra) és Hogya György (próza) kapták, akik Lőrincz Zsuzsa 1-1 alkotásával is gazdagabbak lettek. A jelenlévők részleteket is hallhattak a művekből Szabó Viktor tolmácsolásában.

kovacs-balazs
Kovács Balázs
Fotó:  Lacza Gergely

Az SZMÍT többi díját (cseh)szlovákiai magyar irodalmárok neve fémjelzi. Az átadás arra is alkalmat adott, hogy néhány mondatban róluk is szót ejtsenek. Hodossy Gyula például Turczel Lajos tanár úrral való emlékezetes találkozására is kitért. Nagy Erika titkár azt is ismertette, az évek során eddig mely irodalmárok vehették át az egyes díjakat.

hodossy-gyula-es-kovesdi-karoly
Hodossy Gyula és Kövesdi Károly
Fotó:  Lacza Gergely

A Forbáth-díjat ezúttal Kövesdi Károly Illyés Gyula-díjas költő vette át Kovács Balázs költő laudációja után.

toth-laszlo
Tóth László
Fotó:  Lacza Gergely

A Talamon-díjat Csáky Pál MTA Corvinus-díjas író, politikus kapta. Eddigi munkásságát Tóth László József Attila-díjas költő ismertette.

hodossy-gyula-es-csaky-pal
Hodossy Gyula és Csáky Pál
Fotó:  Lacza Gergely

A Simkó-díjat ezúttal Király Anikó író, grafikus vehette át. Laudációjában Csapody Kinga író kiemelte a díjazott kivételes, sok irányú tehetségét.

hodossy-gyula-es-kiraly-aniko
Hodossy Gyula és Király Anikó
Fotó:  Lacza Gergely

Végül, de nem utolsósorban a Turczel Lajos-díjat (a tanár urat méltóképpen ábrázoló plakettel) Lacza Tihamér közíró, tudomány- és művelődéstörténésznek adományozták eddig kifejtett széles körű tudomány-népszerűsítő és közírói munkásságáért. A díjazottat Kolek Zsolt történész, lapunk fő munkatársa méltatta.

hodossy-gyula-es-lacza-tihamer
Hodossy Gyula és Lacza Tihamér
Fotó:  Lacza Gergely

A rendezvényt Tóth Katalin és Emmer Péter kiváló duója tette még kellemesebbé.

 

hodossy-gyula-es-csaky-pal
Galéria
+14 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.