2023. január 2., 17:38

„Átröpülök hosszában hazámon”

A Petőfi Irodalmi Múzeum a Petőfi Sándor-emlékévben újabb tematikus múzeumbuszt indított. A magyarországi települések mellett kiemelt célja, hogy eljusson a határon túli magyarsághoz, így a Felvidékre is, hasonlóan, mint az Arany-busz a költőbarát bicentenáriuma alkalmával. A múzeumbusz első állomása a költő szülővárosa, Kiskőrös volt még tavaly szeptemberben, és a tervek szerint 2023 augusztusáig járja az országot, valamint a Kárpát-medencét. Decemberig már több mint 60 település közönsége találkozhat vele, a Petőfi Sándor-emlékév végéig pedig több mint 200 helyszínt tervez meglátogatni az utazó kiállítás.

Petőfi busz

Az élményszerű utazókiállítás egyedi megközelítésben mutatja be Petőfi személyiségét, munkásságának egyes részleteit. Petőfi utazás iránti szenvedélye és költői ambíciói képezik a kiindulási alapot. A kiállítás egy képzeletbeli utazásra hív: 1845-ben felszállunk a gyorsszekérre Petőfi mellé, hogy a költő a „változó szerencse szekerén” felidézze számunkra múltjának meghatározó állomásait, köztük több felvidéki állomást is, és velünk együtt fürkéssze jövőjét.

A felszállás, az utazás, a kiállítás látogatása ingyenes, a fogadó intézményektől – iskoláktól, helytörténeti múzeumoktól, önkormányzatoktól, civil szervezetektől a parkolóhely biztosítását és a villanyáram csatlakozási lehetőségét kérik. A melegebb időszakban szívesen megjelennek szabadtéri kulturális rendezvényeken és irodalmi-művészeti fesztiválokon is. Célszerű többnaposra, több helyszínen megszervezni egy-egy régióban a „buszozást”, ebben az esetben számítanak a szálláslehetőség biztosításával is a Petőfi-busz tárlatvezetői számára.

A vándorkiállítási első állomásán megismerkedhetünk Petőfi publikált arcképével (Barabás Miklós, 1845) és a helykeresésével a Sors, nyiss nekem tért című költeménye kapcsán. Bemutatkozik a képet közlő korabeli Pesti Divatlap, megtudhatjuk, mit jelentett a korban egy ilyen folyóirat, hogyan alakult Vahot Imre és Petőfi kapcsolata, s milyennek látta Jókai Mór barátja arcképét. Az utolsó állomáson pedig az 1847-ben megjelent Petőfi összes költeményei című kötet jelenik meg, a verseiben örökké élő költő alakjáig vezet a képzeletbeli utazás. Az egyes állomások során izgalmas vizuális megoldások jelenítik meg többek között az Egy estém otthon, a Szeptember végén és Az alföld című verseket. A tárlat záró részében írók, költők Petőfiről szóló idézetei olvashatók, a busz hátsó üléssorán a PIM-ben őrzött Petőfi-relikviákból egy digitális kollázst alkothatnak a látogatók, és próbára tehetik a kiállításon megszerzett tudásukat. „A kiállítás gerincét tíz kiemelt gyűjteményi darab alkotja, mely a képzeletbeli utazás egy-egy állomását jelzi: ilyen az édesapa, Petrovics István mészárosbárdja, a Szendrey Júliától kapott gyöngyhímzéses pénztárca vagy éppen egy biliárddákó, amelyet Petőfi a törzshelyén, a Pilvax kávéházban használhatott.”

Az „Arany 200 busz” 2017-től 16 hónapig járta az országot, megközelítőleg 97 ezer látogatót fogadott. A Petőfi-busz tervezett egy éves ideje alatt legalább ugyanilyen látogatottságra számít. A busz befogadóképességét figyelembe véve 20-25 fő tekintheti meg egyidőben a kiállítást kb. 30 perc alatt.

Érdeklődni, egyeztetni az alábbi elérhetőségeken lehet, ügyelve arra, hogy beleférjünk a menetrendbe!

Józsa-Sörés Zsófia
Petőfi Irodalmi Múzeum
1053 Budapest, Károlyi utca 16.
Levélcím: 1364 Budapest Pf. 71.
Telefon: +36 1 317 3611
Email: petofibusz@pim.hu
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.