2025. április 11., 09:00

A világpolgár otthonra lelt az irodalomban

Márai Sándor 125 éve 1900. április 11-én Kassán született, egy nagymúltú polgári családban. Grosschmid Sándor Károly Henrik néven anyakönyvezték, íróként azonban a Márai Sándor nevet használta, amelyet később, 1939-ben hivatalosan is bejegyeztek az illetékes minisztériumban.

Mindig úton
Márai Sándor (1900-1989)
Fotó: Archívum

A Grosschmid családban a jogtudomány volt az a terep, amely nemcsak tisztes megélhetést, hanem társadalmi felemelkedést is kínált, így természetesnek tűnt, hogy számára is ezt jelölték ki. A művészi hajlamai miatt azonban már igen fiatalon nehezen tűrte azt a szigorú fegyelmet, amelyet a jogi pálya megkövetel, ez iskolai tanulmányai során is zavaró volt a család számára, ezért kellett többször is gimnáziumot váltania, hogy aztán az Eperjesi Katolikus Főgimnáziumban tegye le az érettségit 1917-ben.

A pályakezdés évei

Valahol azt olvastam, hogy első alma materében, a jezsuita alapítású jászóvári premontrei rend kassai főgimnáziumában az öltözködése volt a szálka a tanárok szemében, akik azt sem tűrhették, ha valaki cikkeket ír, még ha álnéven is (Márai akkoriban Salamon Ákos név alatt jegyezte írásait). Igaz, a család sem volt oda a boldogságtól, elvégre a Grosschmid névre szégyent hozott volna, ha ilyen bohém lelkek kavarnak bele a polgári lét megszokott ritmusába.

Polgár lett
Márai fiatalon
Fotó:  Archívum
A sors fintora, hogy nemcsak Sándor, hanem Géza nevű öccse is kilógott a sorból: ő később Radványi Géza (1907–1986) néven ugyancsak nagyon híres művész, filmrendező lett (az 1947-ben forgatott Valahol Európában című filmjét gondolom sokan látták vagy legalább hallottak róla).
Filmrendező
Radványi Géza, Márai öccse
Fotó:  Archívum

Márai 1918 őszén került Budapestre, ahol beiratkozott a jogra, majd átlépett a bölcsészkarra. Ekkor jelent meg első műve, az Emlékkönyv című verskötete, amelyre még Kosztolányi Dezső is felfigyelt. A főváros éjszakai élete, a mulatók és a kabarék világa sem hagyta közömbösen, itt gyakran Krúdy Gyulával együtt csapta a szelet a „hölgyeknek”. A nagy íróval természetesen szorosabb volt a kapcsolata, sokak szerint Krúdyt mesterének tartotta, 1940-ben Szindbád hazamegy címmel egy nagyszerű regényt is írt Krúdy szellemében és stílusában.

A még a huszadik életévét sem betöltött fiatalember világlátását azonban különböző élmények és események is formálták, így talán érthető valamelyest, hogy amikor 1919 márciusában Magyarországon hatalomra kerültek a kommunisták, a Vörös Lobogó című lapba lelkes cikkeket, riportokat írt, sőt verseket is közölt itt.

A kommün bukása után a család sürgősen külföldre küldte, ahol német tudásának köszönhetően nemcsak egyetemi tanulmányokat folytathatott (előbb Lipcsében, majd Frankfurtban, végül Berlinben), hanem újságíróként is jeleskedhetett. Tehetséges tollforgatóként felfigyeltek rá, és paradox módon ezekben a zűrzavaros években sikerült egyre konzisztensebb világszemléletet kialakítania.

Felhagyott a balos hóbortokkal, ide-oda utazgatva Európában rádöbbent arra, hogy ő valójában egy polgár, akinek fontosak a hagyományok és az a társadalmi szerepvállalás is, amelyet megbecsülés és tisztelet övez. 1923-ig élt Németországban, eközben magyarországi és felvidéki lapokban (pl. Prágai Magyar Hírlap, Kassai Napló, Kassai Újság) is publikált. Fordításokat is küldött, egyebek mellett Franz Kafka egyik novelláját.

Ekkoriban már ismerte későbbi feleségét, a zsidó családból származó Matzner Ilonát (Lolát), akivel hatvan éven át élt házasságban. (A nő később, 1936-ban katolizált és akkor egyházi szertartással is megerősítették a kapcsolatot.)

60 évig együtt
Márai Sándor és felesége, Lola
Fotó:  Archívum

Eredetileg vissza akartak térni Magyarországra, de előtte még néhány hetet Párizsban kívántak tölteni, végül a kiruccanásból közel hat évnyi franciaországi tartózkodás lett. Ambivalens volt ez az időszak: élvezték ugyan a francia főváros hangulatát, de mindvégig idegeneknek érezték ott magukat. A házaspár 1928-ban otthagyta Párizst és Budapesten a Krisztinavárosban talált otthonra.

A következő bő évtized (1930–1942) volt talán Márai legtermékenyebb írói korszaka, ekkoriban szinte ontotta a regényeket, az elbeszéléseket. 1932-ben jelent meg Csutora című regénye, amelyben egy kutya és egy polgári család sajátos viszonyát boncolgatja iróniával fűszerezve. (Olvasása közben volt olyan érzésem, hogy Grendel Lajos is sok mindent ellesett Máraitól.)

Kutyalét és polgári lét
Fotó:  Archívum

1934-ben jelent meg az Egy polgár vallomásai című, önéletrajzi elemekkel teletűzdelt regényének első része, majd egy évvel később a második kötete. Ez valószínűleg az egyik legfontosabb műve, amelyben bírálja, de újra is álmodja a polgári létet. Nemcsak regényeivel, hanem sűrűn megjelenő cikkeivel, a Magyar Rádióban tartott felolvasásaival és közéleti aktivitásával is szívesen fókuszálta magára figyelmet. Napnyugati őrjárat című esszéválogatásában filozofikus gondolatait, az írók szerepével kapcsolatos eszmefuttatásait gyűjtötte össze.

Egyik legismertebb
Fotó:  Archívum

Az 1933-ban Németországba kiküldött tudósítóként közelről figyelhette a nemzeti szocialista eszmék „diadalát” és Hitler hatalomra kerülését (Messiás a Sportpalastban címmel írt erről beszámolót, amelynek következtetései máig érvényesek).

Az 1930-as évek második fele és az első háborús évek is mozgalmasan teltek Márai számára. A Pesti Hírlap tudósítójaként a magyar honvédekkel együtt ő is az anyaországhoz visszacsatolt Kassára utazott és lelkesen tudósított a szülővárosában tapasztaltakról. (Ezt a szlovákok igazából sosem tudták megbocsátani és még 1990 után is sokan felemlegették Márai irredentizmusát…)

1939-ben a Márai házaspárnak kisfia született, de néhány hetes korában egy betegségben elhunyt. Ez mélyen megrázta az írót. Akárcsak az újabb háború kitörése is. Ekkor írta Búcsú című cikkében:

Most, amikor sötétedni kezd a drága táj fölött, mely második hazám volt, s melynek földrajzi neve Európa: behunyom szemem, hogy jobban lássam egy pillanatra, s nem akarom elhinni, hogy ez a búcsú. Nem akarom elhinni, mert láttam, nem is olyan régen, tegnap vagy tegnapelőtt, amint éppen ocsúdott a háború aléltságából, székesegyházain még javították avatott kezek a roncsolt díszeket és remekműveket, a kórházakban még gyógyították a rokkantakat és sebesülteket; nem akarom elhinni, mert hallom még az államférfiak, politikusok, írók, papok, népszónokok fogadkozásait, amint hitet tesznek a tömegsírok fölött, hogy soha többé.”

Ma is időszerűek ezek a mondatok.

Az írói feladatok azonban minden keserűségen és tragédián átlépve értelmet adtak életének még ebben a helyzetben is. Regényíróként, színházi szerzőként, véleményformáló emberként igyekezett magát hasznossá tenni. 1941-ben jelent meg Kassai őrjárat című esszékötete, amelyet sokan a Napnyugati őrjárat folytatásának tartanak, de a tehetséges író és kritikus, a tragikusan elhunyt Örley István (1913–1945) kevésbé sikerültnek tartja. Egyebek mellett ezt írta:

A számvetés ebben az esetben gyakran nem az író javára ütött ki. Vagy legalább is nem a mű javára, mely csak időleges terméke egy előttünk alakuló s már nagy eredményekre visszatekintő írói pályának. Ennek a pályának, amint ez egyre tisztábban megmutatkozik, lételeme az a forró, perzselő, szorító-fojtogató közeg, melyet a szűntelen munka hevítettsége gőzöl az író köré.”

1942-ben jelent meg egyik legismertebb, külföldön több százezer példányban elkelt és ott mindmáig nagyra tartott regénye, a Gyertyák csonkig égnek. Két egykori barát negyvenegy év múltán ismét találkozik egymással és a vacsoránál folytatott beszélgetésükből szinte krimibe illő történet kerekedik ki. Kapcsolatukat beárnyékolja, hogy a katonai pályát otthagyó férfi a tábornoki rangig jutó barátja feleségét nemcsak szeretőjévé teszi, hanem kis híján még a férjet is megölte volna egy vadászaton. Ez a történet később megihlette a színházi és filmrendezőket is, s mindmáig nagyon népszerű a külföldi olvasók körében, jóllehet nem tekinthető igazán sikerült munkának.

Felemás siker
Fotó:  Archívum
Ugyanebben az évben írta a Kassai polgárok című, a 14. században játszódó drámáját, amelynek János kőfaragó mester a főhőse. Az ő élete, érzelmi és emberi magatartása a vérzivataros időkben az igazi polgári helytállás példázata.

Márai jelentőségét még a Magyar Tudományos Akadémia is értékelte. A huszadik században már csak kivételes esetben választott tagjai közé szépírót, de 1942 májusában levelező, 1947 júniusában rendes taggá fogadta.

Folyamatosan írt
Márai az íróasztalánál
Fotó:  Archívum

Márai ezekben az években két viharos „szerelmi kapcsolatot” is átélt. A korszak kedvelt színésznői: Mezei Mária, majd néhány évvel később Tolnay Klári volt a társa ebben a „kalandban”.

Amikor 1944 márciusában a német csapatok megszállták Magyarországot, Márai feleségével, sógornőjével és annak két gyermekével Leányfalura költözött, ahol az akkor hároméves Babócsay Jánoskával is találkozott. Őt később örökbe fogadták és a fiú aztán az amerikai emigrációban is Máraiék közelében élt családjával.

Az emigrációban

Az ország helyzetét a világháború végét követően eleinte nem látta tragikusan, sőt, úgy érezte, hogy íróként rá is komoly feladatok várnak. Idővel azonban rá kellett döbbenie, hogy valahol már eldöntötték, hogy hazája a szovjet érdekszféra része lesz és az az ideológia, amelyet már régóta szívből gyűlölt rátelepedik a nemzet szellemi és társadalmi életére.

1948 késő nyarán feleségével és örökbe fogadott fiacskájával vonatra szállt, hogy aztán már sose térjen vissza Magyarországra. Az emigráció állomásai: Svájc, Olaszország, majd 1952-től az USA, ahol csak nehezen tudott beilleszkedni. Hiányzott az európai kultúra, az az életforma, amelyet megszokott, de végül beletörődött az új helyzetbe.

Még Olaszországban született a Halotti beszéd című nagyívű költeménye, amely az emigráns magyar lét egyfajta tragikus összegzése és megjelenését követően a nyugati magyar emigráció egyik kultikus verse lett. Magyarországon is felfigyeltek a műre, sőt Tamási Áron – feltehetően felsőbb utasításra – egy írásban reagált rá, sőt a Kossuth Rádióban fel is olvasta, erre Márai válaszolt:
Tamási Áron megjegyzéseket fűzött egy vershez. A vers címe: Halotti beszéd. Én írtam. Tamási prózában beszélt a versről. Prózában válaszolok. Azt mondotta Tamási, a külföldre szakadt magyar író (idézek) »ne a gyász színeit lobogtassa« hazafelé, hanem teljék el »a reménykedés erejével«. Egyetértünk. De meg kell vallanom valamit. Az irodalmat nem lehet különválasztani a naptártól, amelynek térfogatán belül az írói munka hangot ad. Ezt a verset, a Halotti beszéd című rímes írást 1949 tavaszán írtam, tehát öt év előtt. Esztendeje éltem akkor idegenben, az önként választott számkivetésben. Nem tudom, mit írt öt esztendő előtt, azon a viharos tavaszon Tamási Áron a nyilvánosság számára odahaza, mert abban az időben nem jutottak el hozzám a hazai irodalmi művek. Azt sem tudom, mit írt a fiókjának, ha ugyan írt egyáltalán. De bizonyosan tudom, hogy öt esztendő előtt nem élt magyar író, otthon sem, külföldön sem, aki derűlátó, reményt, hitet keltő sorokat vetett papírra. Úgy értem, nem élt ilyen magyar író sehol a világon, ha az író szerepét másképp fogjuk fel, mint a közönség és a pillanat mulatójának vagy a hatalom kikiáltójának szerepét. Tudom, Tamási is másképpen fogja fel az író hivatását, egész életműve ezt bizonyítja. Öt év előtt magyar író nem látott mást, otthon és a világban, csak nagy veszélyeket. Az ország egy idegen hatalom szuronyainak rabsága alá jutott. Az idegen hatalom politikai kiküldöttjei puccsszerűen átvették a hatalmat Magyarországon, az alkotmányos élet megszűnt, a társadalmi, gazdasági, szellemi élet teljessége egy türelmetlen, igazságtalan, kegyetlen rendszer ellenőrzése alá került. Ez a rendszer igazságtevést és új világrendet hirdetett, de a valóságban ártatlan áldozatok tízezreit küldötte a vesztőhelyre és a börtönökbe, az igazságtevés helyett megkísérelte kifosztani, koldusbotra juttatni, gyarmati sorba taszítani az országot. Akadtak tollforgatók odahaza, akik ezt a kísérletet prózában, versben helyeselték. Mások, az igazi írók, hallgattak. És ebben az időben dermedt lélekkel figyelt a nagyvilág is. Elhangzottak ünnepélyes tiltakozások, a »nagyhatalmak jegyzéket váltottak«, mint Tamási idézi, de a vasfüggöny mögött a szovjet zavartalanul emésztette a nagy prédát, hetvenmillió európai ember sorsát. Ebben a világhelyzetben, ebben a lelkiállapotban írtam a Halotti beszéd című verset.”

Ezekben az években Márai a Szabad Európa Rádióban hetente olvasta fel jegyzeteit, amelyeket egyfajta buzdító üzeneteknek szánt a kommunista elnyomás alatt sínylődő honfitársainak.

Az amerikai emigrációban is figyelte a magyarországi eseményeket és az 1956-os szabadságharc is reményekkel töltötte el. Az események hírére Európába utazott, de mire megérkezett, már leverték a forradalmat. Bírálta a nyugati hatalmakat, hogy csak hitegették, de valójában egy pillanatig sem segítették a magyar szabadságharcosokat. Néhány héttel később Mennyből az angyal című versével üzent honfitársainak.

1957-ben írta San Gennaro vére című regényét, mely valójában rejtett önvallomás, Márai arról szól, miért is érezte úgy, hogy el kell hagynia hazáját, vállalnia kell az önkéntes száműzetést, bármilyen keserű is az. A mű egyben az európai hagyományvilág hanyatlásának regénye is, melynek lüktető feszültségét a nápolyi vércsoda legendájával azonosítja a szerző. A vallomás során Márai lebilincselő képet rajzol a korabeli Magyarországról éppúgy, mint Nyugat-Európáról, az emigráns létről, befogadásról és kirekesztettségről, pártok és eszmerendszerek természetrajzáról.

Önvallomás is
Fotó:  Archívum
Amerikában rendszeresen írta naplóját is, ezek később három kötetben jelentek meg, majd halála után ismét kiadták. Az USA-ban, valamint a különböző nyugat-európai kiadóknál megjelent regényeit, versválogatásait nem is sorolnám, elvégre Márai számára egyedül az írás jelentette az életet.
Folyamatosan írta a naplóit
Fotó:  Archívum

Magyarországon már az 1970-es években szóba került, hogy valamelyik darabját színpadra állítsák, később egyik regényét is szívesen megjelentették volna, de az író következetesen ragaszkodott ahhoz, hogy amíg Magyarországon megszálló szovjet csapatok vannak és nem tarthatnak szabad választásokat, addig szó sem lehet arról, hogy bármit is közöljenek tőle.

Fentebb már említettem Grendel Lajost, aki egyetemi oktatóként szükségét érezte, hogy megírja A modern magyar irodalom történetét, és ebben természetesen Márairól is szó van. Most azokat a gondolatait idézném, amelyek az emigrációban élő íróval kapcsolatosak:

Hányadán is állunk hát az emigráns Márai regényeivel? Hogy regényei példázatosak, az vitán felül áll. Ennyiben egy merőben új Máraival van dolgunk. A magyar irodalom mai állapota és pillanatnyi uralkodó diskurzusa felől nézve azonban példázatosnak nevezni egy regényt, nem éppen dicsérő minősítés. De szabad-e a múltat csak és kizárólag az éppen kurrens elméletek felől vizsgálni? Nem vezet-e az ilyesmi éppolyan deformációkhoz, mint egykor a marxisták buzgó tendenciózussága? Ottlik, Mészöly, Sánta, Hernádi Gyula vagy az idős Déry Tibor prózájára is kisebb vagy nagyobb mértékben jellemző a példázatosság (…) A magyar epikának ezt a nagyon rangos és főként a hatvanas években virágzó vonulatát Márai-művek nyitják és zárják le: nevezetesen a Béke Ithakában és az Erősítő. Ez a művészetszemléleti rokonság Márai és az itthoniak között annál is inkább figyelemre méltó, mert Márait vasfüggöny választotta el itthoni pályatársaitól.”

Az 1986-os esztendő különösen tragikus volt számára. Az év elején meghalt felesége, később Géza öccsét is elvesztette. Ekkoriban már súlyos depresszió is gyötörte, rákbetegséget is megállapítottak nála. Alig 45 évesen meghalt fogadott fia János is, pedig abban bizakodott, hogy majd ő viseli gondját. Nem sokkal halála előtt egy pisztolyt vásárolt és 1989. február 21-én öngyilkos lett.

Kassai koszorúk
Fotó:  Facebook/ma7
Halálával elkezdődött második élete. Magyarországon helyreállították akadémiai tagságát. A Felvidéken, Pozsonyban megalapították a Márai Alapítványt, sorra jelentek meg újabb kiadásban a művei, sőt különböző összeállítások is elbeszéléseiből, verseiből, publicisztikájából. Szülővárosában szobrot állítottak (az alkotója Gáspár Péter volt, bár emiatt kisebb sajtóvita is támadt), posztumusz Kossuth-díjjal tüntették ki.
Viták közben
Márai Sándor kassai szobra (Gáspár Péter alkotása)
Fotó:  Facebook

Életéről és munkásságáról monográfiák születtek, de még korántsem állíthatjuk, hogy Márairól minden lényegeset elmondtak a tudós elemzők, esztéták és természetesen az olvasók. Találkoztam olyan véleményekkel, amelyek alapján az egyik legnagyobb magyar író volt és méltatlanul megfeledkezett róla a Nobel-díjat odaítélő bizottság. Ugyanakkor balliberális beállítottságú írók alig titkolt megvetéssel szólnak róla, műveit középszerűeknek, de legalábbis avíttnak tartják. Úgy tűnik, az utókor dolga sem lesz egyszerű a megítélésében. Végeredményben azonban az olvasók döntik el, mennyire fontos vagy értékes számukra ez az életmű.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.