"A tehetségek köztünk élnek, csak fel kell őket fedezni" - A magyar széppróza napját ünnepelték Dunaszerdahelyen
A Magyar Írószövetség kezdeményezésére 2018 óta ünneplik a magyar széppróza napját február 18-án, Jókai Mór születésének napján. Az elmúlt napokban a dunaszerdahelyi Kortárs Magyar Galériában a Szlovákiai Magyar Írók Szövetségének ifjabb és idősebb tagjai is beszélgettek a prózairodalom jelenlegi helyzetéről határon innen és túl.
Jókai Mór születésnapja azért alkalmas a próza ünnepének megrendezésére, mert írói életműve mai napig a magyar irodalom egyik legmeghatározóbb és legkiemelkedőbb teljesítményének számít. Jókai volt az első hivatásos prózaírónk, aki írói és szerkesztői munkájával kereste a mindennapi betevőjét.
A szervezők Jókai egyik mondatát választották az esemény mottójaként: ,,Az ég nem a csillagoknál kezdődik, hanem a fűszálak hegyénél”.
A dunaszerdahelyi rendezvényt a SZMÍT elnöke, Hodossy Gyula nyitotta meg, aki szerint nagyon jó kezdeményezés volt a magyar széppróza napjára való megemlékezés, hiszen a próza rendkívül fontos szerepet játszik az irodalmi műfajok között.
A szlovákiai magyar széppróza erőteljes. Egyetemes magyar mércével mérve is kiváló helyet foglalnak el azok a művek, amelyek itt születnek a felvidéki íróink tollából.
Fontos beszélni róluk, az írásaikról, és megmutatni, kik is ők, milyen stílust képviselnek. Az irodalmi folyóiratok – most már irodalmi portálok is – biztos felületnek számítanak publikálás terén, ezért jó kihasználni a felvidéki, s egyúttal a magyarországi materiális és online felületeket.
Az Opus szerkesztősége elhatározta, hogy minden szlovákiai magyar író művét (vagy a mű egy-egy részletét) szeretné a folyóirat hasábjain közölni, hogy eljussanak az érdeklődőkhöz.
Az író-olvasó találkozók tapasztalatai azt mutatják, hogy a résztvevők megvásárolják az adott író művét, ha beszélgetéssel és dedikálással kötik össze az eseményt. Így sokkal közelibbnek érezhetik a kötetet és a szerzőt is.
Az írók célja, minél többet írni, minél több olyan alkotásért felelősséget vállalni, amelyek aztán az emberek kezébe és fülébe eljutnak.
Fontosnak tartják, hogy ne csak hazai berkekben, de Magyarországon is elérhetővé váljanak műveik (kinek milyen mértékben fontos), s hogy ott is elfogadják őket. A legnagyobb problémát abban látják, hogy sokan nem is tudnak az irodalmi felületek létezéséről, s nem is keresik a lehetőségeket. Tóth László szerint a hazai médiának rendelkeznie kellene ,,irodalmi sarokkal”, ezáltal sokakhoz eljutnának a kortárs írók művei. Hiszen
a tehetségek köztünk élnek, csak fel kell őket fedezni.
Tóth humoros részlettel is készült egyik művéből, amelynek előadása könnyeket váltott ki a nézőkből, a humorossága és vicces nyelvi eszközei miatt.