A „nagy sziget” – három kötetben
Vitathatatlan tény, hogy a nemrégen elhunyt Koncsol László szerkesztő, kritikus, helytörténész, költő nagy szolgálatot tett a Csallóköznek, mégpedig úgy, hogy az itt élő embereknek felmutatta, bemutatta a múltjukat. Mert ugye az embernek nemcsak a felmenőiről kellene tudnia egyet s mást, de a szűkebb, tágabb világról, a „nagy szigetről” vagy csak éppen a településről, amely a felnevelő közeget jelentette. Pedig nem idevalósi volt, „keleten”, Deregnyőn született.
Első találkozásomra Koncsol Lászlóékkal csak hallomásból „emlékszem”. Pozsonyban, Károlyfalun, nagyszüleimtől két villamosmegállónyira, a Fadrusz utca 1. házszám alatt laktak. Egy séta alkalmával, összefutván velük a házuk előtt, meghívták szüleimet egy kávéra. Visszafogott kisgyerek voltam, akkor vagy kétéves, de Koncsol László és felesége kedvessége úgy látszik „szárnyakat” adott a képzeletemnek, aminek a végkifejlete az volt, hogy kipakoltam Koncsolék szobájában az elérhető alsó fiókokat egy szálig, mígnem megállapodtam a cérnagurigáknál. Mindezt a két ember mosolyogva tűrte, sőt, még szüleimet is visszafogta a megregulázásomban. Később, felnőttként is találkoztam vele sokszor, de ez a régi történet már nem került szóba. Felesége, Katica pedig később a magyartanárom lett a Duna utcai alapiskola felső tagozatán. Azt azonban a szüleim gyakran emlegették, Koncsol Lászlónak szívfájdalma volt, hogy a rengeteg munkát és szellemi erőfeszítést igénylő Csallóközi Kiskönyvtár sorozat kissé, vagy talán egészen, visszhangtalan maradt. Legalábbis ő így érezte… Pedig a szándék más volt.
Talán ez a vélt, vagy valós „sérelme” is arra sarkall, hogy ha rábukkanok egy-egy kötetre, felhívjam rá a figyelmet akár távirati stílusban is, hiszen ha máshol nem, a könyvtárakban biztosan fellelhetők a sorozat egyes darabjai, s akit érdekelne, megtalálhatja. Koncsol, ha jól tudom, először húsz-, majd harminckötetesre tervezte a Csallóközi Kiskönyvtárt (Kalligram), és őszintén szólva, nem is tudom, voltaképpen hány kötet jelent meg, és hány volt még előkészületben az íróasztalán... A sorozat munkacíme eredetileg Csallóközi Füzetek volt, de időközben valószínűleg változott a koncepció és bővült a megírandó tartalom, ez lehet a magyarázata a címváltásnak. Azt is csak elmesélésekből tudom, hogy
A két kötetes kiadvány a Madách Könyv- és Lapkiadónál jelent meg, természetesen még nem a Csallóközi Kiskönyvtár sorozatban. Lelkes Vince akkoriban büszkén mondta:
E nem rövid és kissé szubjektív bevezető után hadd hívjam fel a figyelmet egy másik, talán még nagyobb munkára, amely a Csallóközi Kiskönyvtár sorozatban jelent meg az ezredforduló táján. Összeállította, az idegen nyelvű anyagokat fordította, az Előszót és a Névmutatót írta, s a könyvet szerkesztette Koncsol László. A hatalmas munka három kötetben jelent meg:
- A Csallóköz városai és falvai I. Albár–Füss
- A Csallóköz városai és falvai III. Lakszakállas–Vők
- A Csallóköz városai és falvai II. Gancsháza–Kulcsod
Többnyelvű honismereti szöveggyűjtemény ez, a Csallóköz történelmi, földrajzi, statisztika és településtörténeti enciklopédiája. Benne a szerző az eddig megjelent magyar, német, latin és szlovák nyelvű helytörténeti lexikonokból gyűjtötte össze a Csallóköz településeire vonatkozó szövegeket. Ezt írja:
A terjedelmes köteteket a szerző-szerkesztő rövid előszava egészíti ki, név- és tárgymutató zárja. A lényeg tehát az, amennyiben valaki kíváncsi a Csallóköz valamely községe, települése, helysége történetének fontosabb állomásaira, megtalálhatja a három kötet valamelyikében.
jegyzi meg Koncsol. De kinek is szánta ezt a felbecsülhetetlen értékű munkát?